Procedura wyrobienia paszportu – jak przebiega krok po kroku

Termin upływu ważności Twojego paszportu zbliża się nieubłaganie, a może dokument został Ci skradziony?

Termin upływu ważności Twojego paszportu zbliża się nieubłaganie, a może dokument został Ci skradziony?

Potrzebujesz nowego egzemplarza, ale nie wiesz, jak starać się o jego wydanie? Sprawdź, jak krok po kroku przebiega procedura wyrobienia paszportu i działaj w oparciu o zdobytą wiedzę!

Przygotuj potrzebne dokumenty

Zastanawiasz się, jak można wyrobić paszport? Aby złożyć podanie, musisz skompletować niezbędne dokumenty. Najważniejszy jest oczywiście wniosek, który można pobrać z Internetu lub osobiście z wybranego punktu paszportowego. Wypełnia się go w sposób czytelny i podpisuje. Wśród niezbędnych formularzy znaleźć musi się również potwierdzenie dokonania zapłaty za usługę wyrobienia paszportu. Oprócz tego potrzebne są:

  • kolorowa fotografia wykonana nie więcej niż pół roku przed złożeniem wniosku oraz zgodnie z określonymi wymogami,
  • używany do tej pory paszport, dowód osobisty lub prawo jazdy,
  • dokumenty potwierdzające zasadność chęci skorzystania z danej ulgi.

Zapłać za wyrobienie paszportu

Wśród dokumentów wymaganych przez biura paszportowe znajduje się pozycja dotycząca potwierdzenia uiszczenia opłaty. Jak jej dokonać? Za dokument zapłacisz bezpośrednio w punkcie w kasie lub wpłatomacie. Standardowy koszt wyrobienia paszportu wynosi 140 zł. Przed transakcją zapoznaj się z opisanymi szczegółowo ulgami i skorzystaj z najwyższej, jaka Ci przysługuje. Z większymi kosztami muszą liczyć się osoby, które z własnej winy straciły dokument lub go zniszczyły. Wtedy stawkę powiększa się o 200% pierwotnej kwoty ustalonej dla danego interesanta.

Złóż wniosek w punkcie paszportowym

Wniosek o nowy paszport możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całej Polski. Nie musisz udawać się do urzędu przypisanego Ci w innych sprawach ze względu na zameldowanie, co jest sporym ułatwieniem. Przykładowo, jeśli znajdujesz się w Trójmieście, wystarczy, że dowiesz się, gdzie wyrobić paszport w Gdańsku. Pamiętaj, że podanie o paszport składa się osobiście i należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Po złożeniu wniosku przez osobę dorosłą urzędnik pobiera od wnioskodawcy odciski palców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest to konieczne do procedowania podania o paszport.

Odbiór paszportu – zaczekaj na informację od urzędu

Proces rozpatrywania wniosku i stworzenia nowego dokumentu trwa około 30 dni, jednak zazwyczaj po odbiór paszportu można zgłosić się wcześniej. Aby zostać powiadomionym o możliwości odebrania dokumentu, zdecyduj się na bezpłatną propozycję przesłania takowej informacji za pomocą maila lub wiadomości tekstowej. Jeśli masz taką wolę, wpisz w stosownej rubryce niezbędne dane. W przypadku, gdy nie chcesz podawać swoich danych, skorzystaj z możliwości internetowej, wpisując na stronie ministerstwa numer sprawy. Do dyspozycji masz także najbardziej tradycyjne ze wszystkich rozwiązań – mowa oczywiście o telefonie do urzędu, w którym wniosek został złożony.

Odbierz paszport

Gdy otrzymasz informację o możliwości odbioru dokumentu, udaj się osobiście do odpowiedniego punktu po swój nowy paszport. Nie zapomnij wziąć ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeśli wniosek został złożony przed upływem ważności starego paszportu, weź go ze sobą, aby urzędnik mógł go anulować. Podczas odbioru bardzo ważne jest precyzyjne sprawdzenie danych naniesionych w dokumentacji. Rzuć okiem na swoje zdjęcie, a prawidłowość informacji w postaci odcisków palców zweryfikuj za pomocą czytnika biometrycznego.