Co warto zobaczyć na Bornholmie?

Bornholm to wyspa na Bałtyku zlokalizowana zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z najczęstszych celów podróży Polaków, którzy szukają pomysłu na weekendową wycieczkę lub pragną udać się na urlop w zaciszne miejsce. Co warto zobaczyć podczas wizyty na wyspie i jak zorganizować taką podróż?

Najciekawsze miejsca na Bornholmie

Ta niewielka wyspa o powierzchni 588,36 km² od lat przyciąga turystów. Wszystko ze względu na niezwykłe krajobrazy, szeroką dostępność tras pieszych i rowerowych, urokliwe rybackie wioski i zachwycające zabytki. Najciekawsze miejsca na wyspie możesz zwiedzić w jeden weekend, choć oczywiście warto tu zostać na dłużej.

Rønne

Stolica Bornholmu to zarazem port, do którego przypływa prom z Ystad. Wyjazd na Bornholm dla wielu podróżnych tak naprawdę rozpoczyna się właśnie tutaj. To największe miasto na wyspie słynie z XIII-wiecznego kościoła Sankt Nikolai kirke, przepięknej białej latarni morskiej oraz najmniejszego w mieście domu z charakterystycznymi niebieskimi drzwiami. W Rønne znajduje się też najstarsza prywatna scena w Danii, czyli teatr, który działa od 1823 roku.

Nylars

Niecałe 10 km na wschód od Rønne znajduje się mała wioska Nylars, którą warto odwiedzić ze względu na kościół Nylars kirke zbudowanego na początku XII wieku. Wewnątrz można podziwiać najstarsze na wyspie freski, które pochodzą z 1250 roku. Przy południowej ścianie świątyni znajdują się także popularne wśród turystów kamienie runiczne.

Allinge

W tej dawnej osadzie rybackiej, która w XIX wieku została przekształcona w centrum wydobycia granitu, znajduje się słynny Hammershus, czyli monumentalne zamczysko, do którego przyjeżdżają miłośnicy historii i zabytków. Ruiny średniowiecznego zamku to najstarszy tego typu budynek w całej Europie Północnej. W XIII wieku Hammershus był twierdzą i siedzibą władz Bornholmu.

Østerlars

Bornholm to prawdziwy raj dla amatorów średniowiecznych budowli. Kolejny niezwykły budynek znajdziemy w Østerlars – jest to XII-wieczny kościół św. Wawrzyńca, największy kościół rotundowy na Bornholmie. Wewnątrz warto zobaczyć gotyckie freski, chrzcielnicę z dawnego kościoła w Rø oraz kamień runiczny.

Nexø

Drugie co do wielkości miasto Bornholmu posiada największy port rybacki na wyspie. Podczas wizyty w Nexø warto zobaczyć XIV-wieczny kościół Nexø kirke, który odrestaurowano w 1985 roku, Nexø Museum prezentujące zbiory związane z żeglugą i ratownictwem morskim, a także Park Motyli, czyli cieplarnię z motylami, ptakami, rybami i tropikalną roślinnością. Jeśli zgłodniejesz podczas zwiedzania, koniecznie wybierz się do tradycyjnej wędzarni Nexø Gamle Smokeri.

Dueodde

Bornholm słynie z pięknych plaż, a ta najpopularniejsza znajduje się w Dueodde. Plaża w Dueodde zachwyca do tego stopnia, że bywa nazywana Lazurowym Wybrzeżem Północy. Piasek jest tutaj niezwykle drobny, a woda czysta i lazurowa. Inne piękne plaże znajdziesz w miejscowości Balka.

Louisenlund

Około 3,5 km na wschód od Østermarie znajduje się Louisenlund, czyli tajemnicze skupisko głazów pochodzących z czasów starożytnych. Jest to największa kolekcja megalitów w Danii, która liczy około 50 pionowych kamieni o wysokości nawet 2,5 metra. Z tego względu Louisenlund bywa nazywane „duńskim Stonehenge”. Nic dziwnego, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród turystów przybywających na Bornholm.

Ekkodalen

Równie popularną atrakcją turystyczną jest Dolina Echa, która za sprawą wysokich skał granitowych wyróżnia się niezwykłymi właściwościami akustycznymi. Jest to zarazem najdłuższa dolina w całej Danii, która rozciąga się przez 12 km – od Vallensgård Mose przez Almindingen, Flæskedal, Kløvedal i Kelseådal aż do Saltuna.

Rowerem przez Bornholm

Wycieczki na Bornholm są szczególnie popularne wśród rowerzystów i osób, które stawiają na aktywny wypoczynek. Na wyspie znajduje się ponad 200 km ścieżek rowerowych, które są bardzo dobrze zaplanowane, solidnie wykonane i świetnie oznakowane. Dzięki temu rowerzyści mogą z łatwością dostać się do każdej interesującej lokalizacji. Odległość ze wschodu na zachód wyspy wynosi około 30 km, dlatego dotarcie z jednego krańca Bornholmu na drugi nie jest dużym wyzwaniem.

Tras rowerowych na wyspie jest naprawdę sporo. Jedna z najkrótszych wiedzie ze Svaneke do Dueodde (21,5 km). Po drodze mijamy Nexø, Årsdale i Snogebæk, a zwieńczeniem podróży jest wizyta w Dueodde, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Europy.

Jeśli masz ochotę na prawdziwą rowerową wyprawę, polecamy trasę z Rønne do Årsdale (35,2 km), która wiedzie z zachodniego na wschodni kraniec wyspy. Podróżując tą trasą, warto zrobić przystanki w Nylars, Aakirkeby (dawna stolica Bornholmu) i Nexø.

Jako że Bornholm słynie z tras rowerowych, znajdziesz tam wiele wypożyczalni – szukaj ich pod nazwą Cykeludlejning. Za wypożyczenie roweru górskiego lub miejskiego zapłacimy ok. 50 zł/dzień, choć cena za wypożyczenie tego pierwszego jest nieco wyższa. Na Bornholm możesz też zabrać własny rower, który bez problemu przetransportujesz podczas przeprawy promem.

Jak dostać się na Bornholm?

Na wyspie znajduje się małe lotnisko, lecz najpopularniejszym środkiem transportu pozostaje prom. Jednym z najchętniej wybieranych połączeń promowych jest Świnoujście – Bornholm via Ystad. Oznacza to, że prom ze Świnoujścia płynie do Ystad, gdzie następuje przesiadka na połączenie promowe do Rønne. Wycieczka promem na Bornholm i rejs po Bałtyku to dodatkowa atrakcja dla podróżujących.

Jeśli zależy ci na tym, by cała podróż odbyła się bez komplikacji, możesz skorzystać ze zorganizowanej wycieczki na Bornholm. Takie wyjazdy ma w swojej ofercie portal Skandynawskie Podróże, który uczestnikom imprezy zapewnia transport, zakwaterowanie, wyżywienie i zwiedzanie. Jest to dobra opcja dla osób, które nie znają języka, boją się samotnych podróży lub po prostu cenią wygodę. Zwiedzanie Bornholmu odbywa się w jeden dzień, dlatego jest to świetny cel weekendowej podróży.