Jak oznakowane są szlaki w Bieszczadach – informacje dla początkujących turystów

Początkujący turyści górscy chętnie wybierają szlaki w Bieszczadach ze względu na łatwe wejścia i piękne widoki ze szczytów.

Początkujący turyści górscy chętnie wybierają szlaki w Bieszczadach ze względu na łatwe wejścia i piękne widoki ze szczytów.

Ścieżki są świetnie oznakowane, a trzymając się wybranego koloru szlaku, łatwo zorientować się w terenie. Warto więc poznać więcej tras i zaplanować wspaniałą oraz niezbyt forsującą wycieczkę na nadchodzący sezon.

Krótkodystansowe szlaki w Bieszczadach na przyjemne wędrówki

Przykładowo – tylko godzinę i kilkanaście minut trzeba przeznaczyć na trasę Dwernik – Kamień z Nasicznego. Droga wiedzie ścieżką przyrodniczą, która jest dostępna dla wędrowców na każdym etapie przygotowania do wspinaczki, nawet dla dzieci i czworonogów. Brak opłat za wstęp i darmowy parking u podnóża, to dodatkowe atuty mierzącego 1004 m szczytu.

Praktycznie cała ścieżka na Dwernik ciągnie się przez tereny zalesione. Po przejściu około kilometra, z wierzchołka góry widać przepiękną panoramę i sąsiednie wzniesienia – Magurę Stuposiańską, Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz pasma Otrytu i Smerek. Widok urozmaicają charakterystyczne skałki, które znajdują się na szczycie. Najpopularniejsze szlaki w Bieszczadach cieszą się w sezonie sporą frekwencją. Trasa na Dwernik z Nasicznego ma tę zaletę, że jest jedną z możliwości zdobycia szczytu, dlatego ilość turystów na tej ścieżce jest mniej liczna, niż na innych szlakach. Dla osób lubiących pobyć w samotności i porozmyślać, to idealny sposób na relaksujący, godzinny spacer pod górkę.

szlaki w bieszczadach

Szlaki turystyczne – oznakowanie

Turystyczne szlaki w Bieszczadach, podobnie jak w innych górach, są oznakowane kolorami oraz tablicami z opisem trasy. Informują one, jaki dystans jest do przejścia, ile czasu orientacyjnie zajmie wędrówka, a także jakie miejsca do odpoczynku i ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi znajdują się po drodze.

Oznakowanie kolorami szlaków w górach:

  • Szlak czerwony oznacza najważniejszą, główną trasę na danym terenie, natomiast czerwone szlaki w Bieszczadach to trasy grzbietowe,
  • Szlak niebieski to drugi co do ważności szlak, prowadzący do danego punktu. Niebieskie szlaki w Bieszczadach należą do tras dalekobieżnych, które łączą wyjścia szlaków z ośrodkami turystycznymi,
  • Żółty to kolor, którym znakuje się szlaki łącznikowe do ważniejszych szlaków i miejscowości,
  • Czarny szlak łączy inne szlaki oraz dojścia do interesujących miejscowości i schronisk,
  • Szlaki zielone w Bieszczadach prowadzą do ciekawych pod względem turystycznym celów.

Symbole PTTK na szlakach w Bieszczadach

W Polsce PTTK do oznakowania szlaków używa symbolu złożonego z trzech poziomych pasków umieszczanych na drzewach, skałach i murach. Dwa zewnętrzne paski są białe, natomiast środkowy jest jednym z kolorów odpowiadających znaczeniu trasy. Typowy znak turystyczny ma wymiary 9×15 cm, a symbole powinny być umieszczone w taki sposób, aby zachowana była widoczność kolejnego znaku do przodu i do tyłu, przy czym nie rzadziej niż co 50 m.

Na portalu Bieszczady.Land znajdziesz więcej bieszczadzkich tras z opisem stopnia trudności.