Zamierzchła historia
Wielu Polaków zapomina o tym, że nasz kraj nie zawsze był katolicki. W szkołach zazwyczaj jako wydarzenie od którego zaczęła się nasza historia podaje się chrzest Polski. Tymczasem życie społeczne i kulturalne na tych terenach było niezwykle bogate już wcześniej i mimo że nie zostało zbyt dokładnie pisemnie udokumentowane w niektórych miejscach możemy odnaleźć liczne pamiątki tamtych czasów. Pamiątki to nie wszystko.
Wyspa wolin atrakcje
Cały czas możemy trafić na wydarzenia i ludzi kultywujących dawne, pogańskie zwyczaje. Jednym z nich jest Festiwal Słowian i Wikingów, który tradycyjnie odbywa się na wyspie Wolin w sierpniu. Podczas festiwalu możemy spotkać ludzi w strojach z epoki, zobaczyć pochodzące z niej eksponaty, uczestniczyć w rekonstrukcjach bitew (jako widz lub jako uczestnik) i wiele dowiedzieć się na temat tych aspektów historii Polski, o jakich szkolne podręczniki milczą. Miejsce festiwalu nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj zamieszkiwać miała grupa zbrojnych wikingów, nazywanych również Jomswikingami (stąd nazwa osady – Jomsborg).
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend
Jakkolwiek badania archeologiczne potwierdzają istnienie osady w tym właśnie miejscu, to jednak największe emocje budzą legendy opisane w sagach. Według nich Jomsborg miał być rozległym miastem z portem w którym cumować mogło nawet 360 statków, choć najstarsze rzetelne źródła pisane mówią o porcie na trzy statki. Jomsborg był zarządzany przez Jarla. Zamieszkujący tu Wikingowie szybko podbijali okoliczne tereny, wypuszczali się również do Danii i Norwegii.
Historyczny kres Wolina
Kres ich działalności nastąpił w XI w., kiedy to miasto zostało najechane przez Magnusa Dobrego. Podczas festiwalu możemy naprawdę poczuć klimat tamtych czasów, wziąć udział w uczcie i dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszych pogańskich korzeni. Możemy obserwować pokazy rzemiosła (garncarstwa, kowalstwa, etc.), przyjrzeć się uzbrojeniu średniowiecznego pogańskiego wojownika, a nawet sprawdzić się w strzelaniu a łuku czy rzucaniu oszczepem. Festiwal trwa zaledwie kilka dni, stanowi jednak niezapomniane wydarzenie.
Podziel się opinią