Co warto zobaczyć w Słowenii?

Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na najbliższe wakacje, mamy dla Ciebie dobre wiadomości i kilka interesujących propozycji.

Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na najbliższe wakacje, mamy dla Ciebie dobre wiadomości i kilka interesujących propozycji.

W dzisiejszym tekście weźmiemy pod lupę Słowenię. Nie jest to zwykle wybierany kraj pod kątem urlopów, jednak to wcale nie świadczy o tym, że nie ma w nim co zobaczyć. Ale o tym przekonasz się, czytając dalszą część naszego artykułu.

Kilka słów o Słowenii

Słowenia to stosunkowo niewielkie państwo, położone w sąsiedztwie Węgier, Chorwacji, Włoch i Austrii. Zazwyczaj może się kojarzyć z reprezentacją w skokach narciarskich, która od wielu lat odnosi w tej dyscyplinie zauważalne sukcesy. Jest to też dobra wskazówka dla nas, czego oczekiwać po tym kraju.

Słowenia jest bardzo różnorodna pod kątem geograficznym. Znajdują się w niej zarówno wysokie góry (najwyższym szczytem jest Triglav, którego wysokość wynosi 2864 metry), głębokie doliny, jak i część kraju, która położona jest nad Morzem Adriatyckim. Wszystko to sprawia, że Słowenia może uchodzić za doskonałe miejsce do spędzenia wakacji dla wielu grup turystów.

Co można robić w Słowenii?

Warte zobaczenia miejsca w Słowenii rozsiane są praktycznie po całym kraju. Jego stolica – Lublana – znajduje się co prawda w centrum, jednak pozostałe interesujące miasta (a wbrew pozorom jest ich dość sporo) można znaleźć zarówno przy granicy z Włochami, jak i Węgrami.

Słowenia obfituje w miejsca, które pozwolą znaleźć rozrywkę zarówno miłośnikom architektury, sportu, wypoczynku na plaży czy innych form turystyki. W najwyższej części Alp Julijskich zlokalizowany jest też park narodowy Triglav, chroniący unikatową florę i faunę tego obszaru. Choćby z tego powodu wycieczka do Słowenii może się przerodzić w ciekawą wyprawę dla fanów górskiej przyrody.

Słoweńska część Alp zbudowana jest głównie z wapieni, dlatego przez lata powstało wiele unikatowych form skalnych, które są efektem zjawisk krasowych. Wapienne skały są podatne na rozpuszczanie przez wody opadowe i gruntowe, dlatego w niektórych miejscach teren przypomina raczej skalne sito, niż majestatyczne bloki, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Uroki wapiennych skał można podziwiać z perspektywy piechura lub podczas rejsu rzeką. Rozpuszczone związki nadają wodzie charakterystyczny niebieskawo-zielony kolor, który doskonale komponuje się z prawie białymi kamieniami. Jest to również wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo czy rafting.

Jednak Słowenia słynie nie tylko z przyrody, ale też architektury. Na interesujące budynki na pewno natrafisz w stolicy, jak i głównych miastach, takich jak Maribor czy Novo Mesto.

Słowenia, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, nadaje się idealnie do podróży samochodem. Przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego nie powinno zająć wiele czasu, dlatego pozostałe godziny będziesz w stanie wykorzystać na poznawanie okolicy oraz odpoczynek.

Jak podróżować po Słowenii?

Jednym z popularniejszych sposobów na odbycie wycieczki do Słowenii jest zarezerwowanie wycieczki w biurze podróży. Wszyscy jednak wiemy o pewnych niedoskonałościach, płynących z wyboru tego rozwiązania. Niektóre z nich to:

  • wysoka cena,
  • plan wycieczki, niepozostawiający miejsca na samodzielne zwiedzanie,
  • odwiedzenie wyłącznie miejsc popularnych turystycznie,
  • zwiedzanie w grupie, co może stanowić dyskomfort dla pewnych osób.

Jeżeli zatem cenisz sobie wygodę oraz lubisz podróżować na własną rękę, możemy zaproponować Ci podróż samochodową. Jak wspominaliśmy wcześniej, będziesz wtedy w stanie zrealizować swój własny plan podróży, odwiedzając wyłącznie te miejsca, które uznasz za warte Twojej uwagi. Sumarycznie oszczędzisz też sporo czasu, niezbędnego do zorganizowania zbiórek czy wolniejszej podróży autokarem.

Infrastruktura drogowa w Słowenii nie daje powodów do narzekania, dlatego mimo tego, że autostrady są płatne, warto nimi podróżować. Aby móc na nie wjechać, musisz uiścić opłatę. Jak tego dokonać? Przedstawiamy: E-winieta Słowenia to rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się komfortem szybkiej i bezpiecznej podróży po Słowenii.

Winietę możesz zakupić zarówno stacjonarnie, w przydrożnym sklepie czy na stacji benzynowej, jednak wymaga to przerwania podróży i zorganizowania przerwy. Możesz też kupić ją bezpośrednio przez Internet i poruszać się po całym kraju bez niepotrzebnych postojów. Wybór należy do Ciebie.

Podsumowanie

Jak widzisz, Słowenia to kraj niezwykle bogaty w ciekawe miejsca. Znajdziesz w nim zarówno interesujące widoki, unikatową naturę, dostęp do morza, okazje do uprawiania sportu czy wyjątkową architekturę. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej chęci do zobaczenia tego, co już na Ciebie tam czeka.

Aby wygodnie podróżować po Słowenii, polecamy wybranie samochodu jako głównego środka transportu. Dzięki niemu będziesz w stanie zobaczyć wszystkie miejsca, które chcesz oraz nie będziesz w obowiązku dopasować się do grupy i planu wycieczki. Jest to zatem ciekawe rozwiązanie, które naszym zdaniem warto wziąć pod uwagę.