Happy group of children jump down from sand dune view from bellow lifting hands holding hats in casual clothes

Wakacje z dziećmi – co trzeba ze sobą zabrać?

Wybierając się na wakacje z dziećmi, pakowanie warto przemyśleć dokładniej niż podczas wyjazdu jedynie w towarzystwie osób dorosłych.

Wybierając się na wakacje z dziećmi, pakowanie warto przemyśleć dokładniej niż podczas wyjazdu jedynie w towarzystwie osób dorosłych.

Dzieci potrzebują większej ilości rzeczy, a w razie zapomnienia którejś z nich, jej zastąpienie może nie być łatwym zadaniem. Nie ma jednak powodów do paniki czy rezygnacji z odpoczynku – pakowanie warto przemyśleć i poświęcić na nie nieco czasu, żeby podczas wyjazdu cieszyć się z atrakcji i nie martwić nieprzewidzianymi wypadkami. O czym nie można zapomnieć? To zależy przede wszystkim od wieku dziecka.

Wakacyjne akcesoria niezbędne dla kilkulatków

Kiedy na wakacje zabiera się dziecko kilkuletnie, w tym przedszkolaka, jeszcze przed pakowaniem warto pomyśleć o osobnej walizce. Maluch nie musi nosić przy sobie całego swojego bagażu, jednak odpowiedzialność za choćby kilka przydatnych podczas podróży akcesoriów spakowanych do małej walizeczki dla dzieci będzie dla niego nie tylko poważnym zadaniem, ale i lekcją samodzielności.

Do małej torby, plecaka, lub na wierzch reszty bagażu, warto ułożyć rzeczy, które mogą się przydać już podczas drogi. Są to przede wszystkim:

  • przekąski i bidon dla dziecka z wodą lub napojem;
  • chusteczki suche i nawilżane, żel do mycia rąk bez wody;
  • komplet zmiennych ubrań;
  • koc i przytulanka do snu;
  • zabawki.

Poza wymienionymi rzeczami w walizce powinno pojawić się oczywiście więcej zmiennych ubrań, szczoteczka do zębów, ręcznik, czy używane na co dzień kosmetyki. Nie można zapomnieć także o preparacie odstraszającym komary kremie z filtrem przeciwsłonecznym i wyposażeniu apteczki, w tym opatrunkach, plastrach, podstawowych lekach i środkach łagodzących ukąszenia owadów.

Lista koniecznych do spakowania rzeczy w dużej mierze zależy od miejsca, w które jedzie się na wakacje i panujących tam warunków. Wybierając na przykład luksusowy hotel, nie trzeba martwić się o zapas ręczników czy zabieranie ze sobą kompletu pościeli. Jeśli jednak jedzie się na przykład do własnego domku letniskowego na działce, można potrzebować i tak podstawowych artykułów.

Co jest potrzebne na wakacjach z niemowlakiem?

Zabranie na wakacje niemowlaka wymaga spakowania większej ilości akcesoriów niż w przypadku starszych dzieci. Mowa przede wszystkim o rzeczach typowo dziecięcych jak wanienka, rożki niemowlęce, zapas pieluch, czy butelki do karmienia. W niektórych ośrodkach istnieje możliwość wypożyczenia większych artykułów, w tym łóżeczka czy krzesełka do karmienia, co warto sprawdzić jeszcze przed wyjazdem, żeby nie zabierać ze sobą zbędnego, a ciężkiego i obszernego bagażu.

Dla niemowlaka na wakacjach niezbędne będą:

  • używane akcesoria do karmienia jak butelki;
  • artykuły higieniczne w tym pieluchy, pieluchy do pływania, nawilżane chusteczki, podkłady, kosmetyki do kąpieli, kremy ochronne i na odparzenia;
  • wszystko, co niezbędne do snu jak rożki, kocyki, czy przytulanki;
  • przedmioty pomocne w uspokojeniu dziecka – smoczki czy szumiące zabawki;
  • duży zapas ubrań na różną pogodę.

W podróży z dzieckiem niezbędny może być także podgrzewacz do butelek, w tym nawet samochodowy, zasilany przewodem z wejściem do gniazda zapalniczki, mały model sterylizatora, który ułatwi czyszczenie butelek i smoczków, albo opakowanie termiczne, dzięki któremu ciepłe mleko nie straci temperatury przez kilka godzin. Nie można pominąć także wyposażenia apteczki, które w przypadku tak małych dzieci koniecznie należy dopasować do ich wieku.

Co trzeba wiedzieć o bonie turystycznym

Procedura wyrobienia paszportu – jak przebiega krok po kroku