Choć stolica Górnego Śląska kojarzona jest z przemysłem i wielkimi zakładami, nie brak na terenie Katowic cennych zabytków oraz miejsc, które mogą oczarować każdego miłośnika historii. Co warto zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście? Oto atrakcje, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Z kart historii –Katowice i ich dzieje
Miasto Katowice powstało w połowie XIX wieku, z połączenia kilku ważnych wsi, rozwijających się na terenie Kuźni Boguckiej i w jej sąsiedztwie. Wieś Katowice, folwark Brynów i Bogucice – oto najważniejsze osady, które dały początek dzisiejszym Katowicom. W czasach Wincklerów miasto to szybko rozwijało się, stało się tez jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla tych, którzy chcieli inwestować na terenie Rzeszy Niemieckiej. Dynamiczny rozwój przemysłu górniczego i hutniczego sprawił, iż Katowice dość szybko przekształciły się w ważny ośrodek gospodarczy. Choć lokalną gospodarką rządziły spółki niemieckie, Katowice zawsze były ważnym ośrodkiem polskości. Aktywnie działały tu polskie drukarnie oraz stowarzyszenia, związki polityczne i zawodowe. Dzięki temu w 1922 roku, gdy miasto wróciło do Polski, Katowiczanom udało się sprawnie zorganizować życie w polskim już mieście.
Autonomia, jaką cieszył się Śląsk w okresie międzywojennym, miała istotny wpływ na rozwój stolicy województwa śląskiego, czyli Katowic. To tu powstał okazały gmach Sejmu Śląskiego, tu mieścił się skarbiec, Wyższy Urząd Górniczy oraz Kuria Biskupstwa Śląskiego. W okresie międzywojennym powstało też na terenie Katowic wiele placówek kulturalnych i oświatowych, wśród których na wyróżnienie zasługują takie instytucje, jak Teatr Polski, Muzeum Śląskie, Śląskie Konserwatorium Muzyczne oraz Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe. Niestety, pomyślny rozwój miasta został przerwany we wrześniu 1939 roku, a lata okupacji były okresem bardzo trudnym dla wszystkich mieszkańców Górnego Śląska. Katowice zostały wcielone do Rzeszy, a samo miasto stało się siedzibą prowincji górnośląskiej. Powojenne dzieje Katowic to przede wszystkim dość szybki rozwój przemysłu oraz przyłączanie do miasta kolejnych dzielnic. Dziś miasto to zachwyca swą różnorodnością oraz licznymi pamiątkami z dawnych czasów. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Spacerkiem przez Katowice – na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę?
Przy dość nietypowym Rynku, centralnym punkcie miasta, ujrzeć można wiele ciekawych obiektów. Jednym z tych najbardziej charakterystycznych jest gmach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego z 1907 roku. Dom Handlowy „Zenit”, dawny Dom Prasy (obecnie Urząd Miasta) – oto kolejne ciekawe budynki, na które warto zwrócić uwagę w tym miejscu. Wielu wrażeń może dostarczyć też spacer ulicą 3 Maja – jedną z najstarszych i najpiękniejszych ulic, jakimi mogą się pochwalić Katowice.
Modernistyczny gmach dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego oraz dawna Łaźnia Miejska z 1882 roku to kolejne ciekawostki, z jakimi można się spotkać w centrum miasta. Warto przespacerować się koło słynnego Spodka, warto przystanąć na chwilę przy Pomniku Powstańców Śląskich. Miłośników zieleni miejskiej i historii oczaruje z kolei Park Kościuszki, na terenie którego znajduje się wieża spadochronowa – jeden z symboli kampanii wrześniowej i obrony miasta przed Niemcami. A co z katowickimi dzielnicami? I na ich terenie czeka sporo atrakcji. W Panewnikach można ujrzeć ciekawe zabudowania klasztorne Franciszkanów, z kolei na terenie Giszowca i Nikiszowca – wspaniałe osiedla robotnicze. Są one cennymi pamiątkami, a jednocześnie – miejscami kuszącymi wyjątkową atmosferą i unikalnym klimatem.
Katowice mogą się okazać miastem idealnym dla tych, którzy w czasie krajoznawczej wycieczki chcą się nacieszyć różnorodnymi budowlami, a jednocześnie – lepiej poznać dzieje Górnego Śląska. Katowice mogą zachwycać, a znajdujące się na terenie miasta budowle z pewnością zadziwią niejednego miłośnika architektury.
Podziel się opinią