Położony na południu Polski w województwie Śląskim Racibórz to piękne i spokojne miasteczko charakteryzujące się niezwykle bogatą historią i obfitujące w ciekawe miejsca do odwiedzenia. Ma ono bardzo duży potencjał turystyczny, o którym jednak wciąż mało kto wie, w związku z czym przyjezdni z pewnością znajdą tu ciszę, spokój i wspaniałą, sprzyjającą zwiedzaniu i odpoczynkowi atmosferę. Zarówno wielbiciele wspaniałej architektury, jak i amatorzy wędrówek wśród zieleni znajdą tu coś dla siebie. Co konkretnie warto zobaczyć w tym miejscu?
Zamek Piastowski i gratka dla każdego piwosza
Raciborski Zamek Piastowski powstał w XIII wieku i jest jedyną zachowaną do dziś siedzibą górnośląskich władców. Na przestrzeni lat zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany, obecnie należy do Powiatu Raciborskiego. Co ciekawe, na zamku tym ucztował w 1683 roku Jan III Sobieski, który zatrzymał się w Raciborzu w drodze na odsiecz wiedeńską. Dziś obiekt można zwiedzać, a na uwagę zasługuje tu na przykład budynek bramny czy najstarsze polskie graffiti, które pochodzi z XVII wieku i prawdopodobnie zostało wykonane przez żołnierzy stacjonujących tu podczas wojny trzydziestoletniej. Do Zamku Piastowskiego przylega z kolei browar książęcy, który do dziś wytwarza piwo i jest najstarszym działającym producentem piwa – pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1569 roku. Obiekt ten również udostępniony jest do zwiedzania.
Gotyckie i neogotyckie cuda
Tym, co jeszcze zwraca uwagę na raciborskim Zamku Piastowskim, jest kaplica świętego Tomasza Becketa, która powstała w XIII wieku i obecnie nazywana bywa perłą śląskiego gotyku. Ma ona dwie kondygnacje – w dolnej przechowywane były prawdopodobnie relikwie, górna zaś służyła celom liturgicznym. Co ciekawe, to właśnie ta kaplica związana jest ze sporem i późniejszym porozumieniem między księciem Henrykiem IV Probusem a biskupem wrocławskim Tomaszem II. Innym pięknym przykładem gotyckiego zabytku sztuki sakralnej jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który powstał na początku XIII wieku i jest najstarszym tego typu obiektem w Raciborzu. Z kolei do interesujących świątyń reprezentujących styl neogotycki należą kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja i kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. W tym pierwszym na uwagę zasługuje znajdująca się nad wejściem głównym mozaika, na której przedstawiono Jezusa w majestacie, drugi zaś zachwyca najpiękniejszymi w mieście witrażami wyobrażającymi między innymi Sąd Ostateczny.
Muzealne Skarby
Miejscem, do którego również warto zajrzeć podczas wizyty w Raciborzu, jest z pewnością miejskie muzeum. Powstałe w miejscu dawnego kościoła i klasztoru dominikanek urzeka nie tylko architekturą, ale też interesującymi eksponatami. Godna uwagi jest tam przede wszystkim stała ekspozycja „W krainie Ozyrysa”, na której zobaczyć można między innymi do połowy zabandażowaną mumię Egipcjanki, która żyła prawdopodobnie w czasach XXII dynastii, była zamożną mężatką i córką kapłana z Teb. Inną interesującą i unikalną w skali Europy wystawą jest ekspozycja dawnych technik dentystycznych. Można tam zobaczyć zabytkowe fotele stomatologiczne, ręczną wiertarkę czy „kozią stópkę” – narzędzie służące do wyrywania zębów.
Śląski barok i Wincenty z Kielczy – atrakcje raciborskiego rynku
W centrum rynku w Raciborzu stoi wspaniała barokowa Kolumna Maryjna, która powstała w 1727 roku jako wotum za uratowanie miasta przed epidemią cholery. Legenda głosi, że jeśli ktokolwiek odważy się przeprowadzać roboty budowlane w jej pobliżu, Racibórz zostanie zalany. Mówi się też, że jeżeli nadejdzie dzień, w którym nikt nie przeżegna się przy Kolumnie, nastąpi koniec świata. Ile prawdy by nie było w tych legendach, obiekt ten z pewnością zasługuje na uwagę, podobnie zresztą jak znajdujący się niedaleko kościół pod wezwaniem świętego Jakuba. Powstał on w XIII wieku razem z nieistniejącym już dziś klasztorem dominikanów i to tu właśnie działał słynny Wincenty z Kielczy, który napisał Żywoty świętego Stanisława oraz hymn Gaude Mater Polonia. Był on także autorem Kroniki, z której pochodziły prawdopodobnie pierwsze zapisane polskie słowa – wypowiedziane przez ginącego podczas starcia z Tatarami pod Legnicą w 1241 roku księcia Henryka – „Gorze szą nam stało”, czyli „przytrafiło się nam nieszczęście”. Kościół pod wezwaniem świętego Jakuba był wielokrotnie przebudowywany, obecnie warto zobaczyć w nim na przykład ołtarz Radosnej Tajemnicy Matki Boskiej.
Renesans i czarownice
Innym interesującym raciborskim zabytkiem jest renesansowa baszta wzniesiona w 1574 roku, która stanowiła element umocnień miasta oraz pełniła funkcję więzienia. Przetrzymywano w niej na przykład mistrzów masarskich, którzy zawyżali ceny swoich wyrobów, a także kobiety oskarżone o czary i oczekujące na proces. W sąsiedztwie wieży mieszkali klucznik i kat. Dziś wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów miasta i znajduje się nawet w jego logo. Można ją też zwiedzać – w środku znajduje się wystawa uzbrojenia, narzędzi tortur oraz celi więziennej.
Oaza zieleni
Poszukiwacze spokoju i odpoczynku wśród pięknej roślinności także nie będą rozczarowani. W Raciborzu wiele jest bowiem cichych, zielonych zakamarków. Na uwagę zasługuje na przykład Park imienia Miasta Roth, w którym urzekają między innymi piękny staw z wyspą i fontannami, muszla koncertowa czy pomniki przyrody. Z kolei niedaleko Raciborza znajduje się Rezerwat Przyrody Łężczok, w którym można znaleźć chwilę wytchnienia na łonie natury i nasycić oczy pięknymi krajobrazami.
Racibórz jest więc, jak się okazuje, miejscem, w którym niemal każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Jako że jest to miasto stosunkowo mało znane, nie grożą tam nikomu tłumy turystów – spokojnie można więc odpocząć, a także zobaczyć coś nowego i ciekawego. Będzie to więc idealny cel weekendowej wycieczki czy rekreacyjnego wyjazdu.
Podziel się opinią