Zamek w Toszku

Zamek w Toszku

Godziny otwarcia

Zamek otwarty jest dla turystów codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00

W okresie jesienno – zimowym dla turystów indywidualnych
od wtorku do piątku w godzinach 10:00 do 16:00 (ostatnie oprowadzanie godzinie 15.15)

oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 11:00 do 18:00 (ostatnie oprowadzanie rozpoczyna się o godzinie 17.15.)
W dni weekendowe i święta oprowadzanie turystów co pełną godzinę.

Cennik

Wstępu do Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku

  • bilet ulgowy 7 zł
  • bilet normalny 10 zł

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji pod nr tel. 32 233 44 93.

Informacje praktyczne

Kontakt

Telefon: 32 233 44 93
biuro@zamektoszek.pl
www.zamektoszek.pl

Adres

Zamkowa 10, 44-180 Toszek
Ta miejscowość kojarzona jest przede wszystkim z książęcym zamkiem, którego dzieje sięgają XIV stulecia. Co warto wiedzieć na temat tej cennej pamiątki z dawnych czasów?

Zamek w Toszku to jeden z ciekawych zamków na Górnym Śląsku, a jego wielkim walorem jest jego położenie oraz malownicza okolica. Dodatkowo turystów przyciągają tu liczne legendy i tajemnicze historie, dzięki którym wspomnienia z wycieczki do Toszka na dłużej pozostają w ich pamięci. Jest to jednocześnie miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników historii, na których wciąż czeka tu wiele tajemnic.

Zamek w Toszku
Fani zwiedzania zamków w Polsce nie będą zawiedzeni.

Historia Zamku Toszek

Co wiemy na temat zamku w Toszku i jego historii? Choć zabytek ten wciąż kryje wiele tajemnic, nasza wiedza na jego temat jest dość szeroka. Wiadomo, że jest to jeden z najstarszych zamków na ziemiach śląskich, o którym wspominają już dokumenty wydawane w początkach XIII wieku.

Wiadomo też, że już w XII wieku na terenie wzgórza zamkowego istniał gród kasztelański, który w tym regionie odgrywał bardzo ważną rolę.

Gród ten początkowo związany był z Opolem. Na przełomie XIII i XIV wieku Toszek stał się częścią księstwa kozielsko-bytomskiego, a następnie – księstwa cieszyńskiego. W granicach tego księstwa Toszek zamek pozostał aż do 1414 roku, później stał się częścią księstwa oświęcimskiego.

zamek toszek z zewnątrz
Widok na Zamek Toszek

Co działo się z zamkiem w tym czasie? Wiadomo, że już w tym czasie stał na wzgórzu zamkowym zamek, o stóp którego powstała osada, mogąca się już w I połowie XIV wieku pochwalić prawami miejskimi. Początkowo zamek ów był własnością książąt piastowskich, jednak z XVI wieku trafił on w ręce Habsburgów. To oni przekazali ziemię toszecką w ręce prywatne, przy czym pierwszymi panami Toszka stali się baronowie von Redern.

Po nich władzę w Toszku przejęła rodzina Colonnów, która doprowadziła m. in. do znacznej przebudowy zamku. Z ta rodziną wiąże się też historia o wielkim pożarze i złotej kaczce, ukrytej w zamkowych lochach.

Zamek w Toszku - centrum kultury zamek - toszku
Zamek Toszek – idealne miejsce na weekendowy wypad.

Jak wygląda zamek w Toszku?

Pozostałości zamku w Toszku do dziś prezentują się wspaniale. Wiadomo, że pierwotna budowla była zbudowana z łamanego kamienia. To, co można dziś oglądać w czasie wycieczki po terenie zamkowego wzgórza, to efekt prac wykonanych w końcu XVII wieku oraz prac, które przeprowadzono na terenie zrujnowanego obiektu już po II wojnie światowej.

W tym czasie udało się zabezpieczyć budynek mieszkalny oraz pozostałości gotyckich murów. Brama oraz dwie ośmioboczne baszty są z kolei najbardziej charakterystycznymi pamiątkami z dawnych czasów, a możliwość ich podziwiania dostarcza turystom niezapomnianych wrażeń.

mury zamku Toszek
Zamek Toszek świadectwo bogatej historii Śląska

Toszek to ciekawy punkt na mapie województwa śląskiego i miasto, które z pewnością warto odwiedzić. Miłośnicy legend i tajemniczych historii z pewnością nie będą żałować czasu spędzonego w tym miejscu, tym bardziej, że na terenie zamku czeka na nich ciekawa wystawa oraz tajemnicza studnia.

Widok na Zamek

Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku
Zamek Smoleń
Giewont