Zamek w Toszku

Zamek w Toszku

Godziny otwarcia

Zamek otwarty jest dla turystów codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00

W okresie jesienno – zimowym dla turystów indywidualnych
od wtorku do piątku w godzinach 10:00 do 16:00 (ostatnie oprowadzanie godzinie 15.15)

oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 11:00 do 18:00 (ostatnie oprowadzanie rozpoczyna się o godzinie 17.15.)
W dni weekendowe i święta oprowadzanie turystów co pełną godzinę.

Cennik

Wstępu do Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku

  • bilet ulgowy 7 zł
  • bilet normalny 10 zł

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji pod nr tel. 32 233 44 93.

Informacje praktyczne

Kontakt

Telefon: 32 233 44 93
biuro@zamektoszek.pl
www.zamektoszek.pl

Adres

Zamkowa 10, 44-180 Toszek
Ta miejscowość kojarzona jest przede wszystkim z książęcym zamkiem, którego dzieje sięgają XIV stulecia. Co warto wiedzieć na temat tej cennej pamiątki z dawnych czasów?

Zamek w Toszku to jeden z ciekawych zamków na Górnym Śląsku, a jego wielkim walorem jest jego położenie oraz malownicza okolica. Dodatkowo turystów przyciągają tu liczne legendy i tajemnicze historie, dzięki którym wspomnienia z wycieczki do Toszka na dłużej pozostają w ich pamięci. Jest to jednocześnie miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników historii, na których wciąż czeka tu wiele tajemnic.

Zamek w Toszku
Fani zwiedzania zamków w Polsce nie będą zawiedzeni.

Historia Zamku Toszek

Co wiemy na temat zamku w Toszku i jego historii? Choć zabytek ten wciąż kryje wiele tajemnic, nasza wiedza na jego temat jest dość szeroka. Wiadomo, że jest to jeden z najstarszych zamków na ziemiach śląskich, o którym wspominają już dokumenty wydawane w początkach XIII wieku.

Wiadomo też, że już w XII wieku na terenie wzgórza zamkowego istniał gród kasztelański, który w tym regionie odgrywał bardzo ważną rolę.

Gród ten początkowo związany był z Opolem. Na przełomie XIII i XIV wieku Toszek stał się częścią księstwa kozielsko-bytomskiego, a następnie – księstwa cieszyńskiego. W granicach tego księstwa Toszek zamek pozostał aż do 1414 roku, później stał się częścią księstwa oświęcimskiego.

zamek toszek z zewnątrz
Widok na Zamek Toszek

Co działo się z zamkiem w tym czasie? Wiadomo, że już w tym czasie stał na wzgórzu zamkowym zamek, o stóp którego powstała osada, mogąca się już w I połowie XIV wieku pochwalić prawami miejskimi. Początkowo zamek ów był własnością książąt piastowskich, jednak z XVI wieku trafił on w ręce Habsburgów. To oni przekazali ziemię toszecką w ręce prywatne, przy czym pierwszymi panami Toszka stali się baronowie von Redern.

Po nich władzę w Toszku przejęła rodzina Colonnów, która doprowadziła m. in. do znacznej przebudowy zamku. Z ta rodziną wiąże się też historia o wielkim pożarze i złotej kaczce, ukrytej w zamkowych lochach.

Zamek w Toszku - centrum kultury zamek - toszku
Zamek Toszek – idealne miejsce na weekendowy wypad.

Jak wygląda zamek w Toszku?

Pozostałości zamku w Toszku do dziś prezentują się wspaniale. Wiadomo, że pierwotna budowla była zbudowana z łamanego kamienia. To, co można dziś oglądać w czasie wycieczki po terenie zamkowego wzgórza, to efekt prac wykonanych w końcu XVII wieku oraz prac, które przeprowadzono na terenie zrujnowanego obiektu już po II wojnie światowej.

W tym czasie udało się zabezpieczyć budynek mieszkalny oraz pozostałości gotyckich murów. Brama oraz dwie ośmioboczne baszty są z kolei najbardziej charakterystycznymi pamiątkami z dawnych czasów, a możliwość ich podziwiania dostarcza turystom niezapomnianych wrażeń.

mury zamku Toszek
Zamek Toszek świadectwo bogatej historii Śląska

Toszek to ciekawy punkt na mapie województwa śląskiego i miasto, które z pewnością warto odwiedzić. Miłośnicy legend i tajemniczych historii z pewnością nie będą żałować czasu spędzonego w tym miejscu, tym bardziej, że na terenie zamku czeka na nich ciekawa wystawa oraz tajemnicza studnia.

Widok na Zamek

Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku
Zamek Smoleń
Giewont

Robert
Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.