Lidzbark

Lidzbark: atrakcje dawnej stolicy Warmii

Jest krainą atrakcyjną zarówno ze względów przyrodniczych i krajobrazowych, jak i historycznych. Warmia przyciąga pięknymi widokami i cennymi zabytkami, a wycieczki po jej historycznych miastach każdemu mogą sprawić wiele przyjemności. Wśród miast, do których z pewnością warto zajrzeć w czasie wędrówki po tej części Polski, znajduje się Lidzbark Warmiński. Jakie atrakcje turystyczne czekają na turystów na terenie dawnej stolicy Warmii? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wizyty w tym mieście?

Lidzbark Warmiński, założony w połowie XIII wieku przez Krzyżaków, może się pochwalić licznymi zabytkami przypominającymi o jego długiej historii. Najcenniejszym skarbem miasta jest bez wątpienia zamek biskupów warmińskich – gotycka budowla, w której przez kilka lat mieszkał sam Mikołaj Kopernik. Dla tych, którzy urządzają po Warmii wycieczki jego śladami, wizyta w Lidzbarku Warmińskim staje się zatem obowiązkowym punktem w programie takiej wycieczki. Sam zamek przyciąga też swymi zbiorami, a urządzone w jego murach Muzeum Warmińskie z całą pewnością zasługuje na uwagę.

Dla większości turystów najważniejszymi elementami wystawy są tu dawne apartamenty biskupów, wielu emocji dostarcza również wizyta w zbrojowni. Wspaniały zamek jest najważniejszym zabytkiem miasta, jednak i inne atrakcje turystyczne zasługują na uwagę. Z pewnością w czasie wycieczki po tym mieście warto zajrzeć do kościoła św. Piotra i Pawła. To kolejna pamiątka z czasów średniowiecza. Kościelne wnętrze przyciąga ciekawym wyposażeniem (głównie z XVIII i XIX wieku), w którym wyjątkowym skarbem jest relikwiarz św. Idy wykonany w pierwszej połowie XV wieku.

Wśród innych zabytków sakralnych wyróżnia się prawosławna cerkiew z XIX wieku, do której również warto zajrzeć. Z okresu średniowiecza zachowały się też dawne mury obronne oraz pochodząca z połowy XIV stulecia Wysoka Brama – jedyna brama miejska, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Po zwiedzeniu miasta można wypocząć w czasie spaceru po tutejszym parku, który przyciąga ciekawymi pawilonami ogrodowymi oraz Oranżerią Krasickiego z XVIII wieku. W jej murach mieści się obecnie Biblioteka, a ci, którzy zajrzą do jej wnętrza, będą mogli ujrzeć ciekawą kolekcję malowideł ściennych.

Lidzbark Warmiński to miasto o wspaniałej historii, ciekawej okolicy oraz pięknej zabudowie. Z pewnością warto tu zajrzeć w czasie wycieczki po Warmii. Ogromne zainteresowanie turystów miejskimi atrakcjami sprawiło, że o noclegi w tym grodzie nie trzeba się martwić, a dzięki sprawnej komunikacji zwiedzanie miasta i sąsiadujących z nim miejscowości staje się przyjemnym i łatwym w organizacji doświadczeniem.

Zamek Czocha
Zamek Książ

https://ciekawyswiata.pl/kategoria/zamki-w-polsce/