Zlokalizowana w powiecie gołdapskim niewielka, licząca zaledwie 140 mieszkańców Rapa, znajdująca się zaledwie 1,5 km od granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim, pozostałaby prawdopodobnie kompletnie nieznana, gdyby nie to, że to właśnie w tym miejscu znajduje się jeden z najbardziej okazałych w Polsce grobowców. Zainteresowanie tajemniczą budowlą W Rapie jest tym większe, że ma ona kształt piramidy, co sprawia, że miejsce to odwiedzają nie tylko zwykli turyści, ale również amatorzy radiestezji i parapsychologii.
Piramida w Rapie lokalizacja
Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska Christopha von Rap, który był właścicielem wsi jeszcze przed wybudowaniem piramidy. Von Rap w pierwszej połowie osiemnastego wieku sprzedał ją rodzinie Farenheitów, którzy wkrótce wznieśli tu neoklasycystyczny pałac.
Ciekawe miejsca w Polsce na weekend
Fahrenheitowie byli zamożnym i ciekawym świata rodem, dużo podróżowali i byli otwarci na inne kultury. To właśnie dzięki temu trafili na rzekome cudowne właściwości piramid, mających gwarantować wieczne „życie po życiu”. Fortuna Fahrenheitów była tak okazała, że mogli sobie bez problemu pozwolić na postawienie własnej piramidy, która na początku XIX w. stanęła o 5 km od pałacu. Autorem projektu był Bartel Thorwaldsen.
Piramida w Rapie, pogrzeb z 1811
Pierwszy pogrzeb odbył się tu w roku 1811 – w piramidzie zostały złożone zwłoki trzyletniej córeczki głowy rodu. Później lokatorami grobowca zostawali kolejni członkowie zamożnej rodziny. Grobowiec został jednak zniszczony w czasie wojny przez Armię Czerwoną – trumny zdewastowano, wyposażenie rozkradziono.
Wysokość piramidy w Rapie wynosi 15,9 m – jest jej więc daleka do piramid egipskich i południowoamerykańskich, jednak i tak robi niesamowite wrażenie. Budowla jest wzniesiona na planie kwadratu, którego bok ma 10,4 m. Dopiero od niedawna grobowiec został objęty nadzorem, wejście do niego zamurowano w 2010 roku, wcześniej zdarzało się, że wizytujący obiekt turyści rozgrzebywali trumny kijami. Co ciekawe – zwłoki siedmiorga członków rodziny Fahrenheitów uległy mumifikacji mimo że teren, na którym wzniesiono budowlę jest wilgotny. Czy to zasługa piramidy? Możliwe, że niestety nigdy się tego nie dowiemy
[mapsmarker marker=”81″]Najstarsze drzewo w Polsce
Podziel się opinią