Jezioro Luknajno - ciekawe miejsca w Polsce

Jezioro Łuknajno

Na Mazurach, około 5 km od miasta Mikołajki, znajduje się jedno z najbardziej interesujących jezior w naszym kraju. Niezwykła jest już sama jego nazwa będąca reliktem języka bałtyjskiego którym kiedyś posługiwano się na tym obszarze powszechnie. Miejsce to zaskoczy nas jednak na znacznie więcej sposobów.

Mimo dość dużej powierzchni (680 ha) to polodowcowe jezioro jest bardzo płytkie – w najgłębszym miejscu dno znajduje się zaledwie o trzy metry pod lustrem wody. Samo lustro położone jest 115 m n.p.m. Łuknajno należy do jezior wytopiskowych. Powstawały one po wytopieniu się martwego lodu z lodowca który ustępował. Podobnie jak inne tego typu jeziora ma okrągły kształt.

Jezioro Łuknajno, co warto wiedzieć?

Tym, co w jeziorze Łuknajno jest najbardziej interesujące nie są jednak opisujące go dane geograficzne, ale niezwykła przyroda której obecność zaowocowała utworzeniem na jego terenie rezerwatu. To prawdziwy raj dla biologów, ornitologów i ichtiologów. Można tu nie tylko spotkać wiele rzadkich gatunków fauny i flory ale również godzinami podpatrywać zachowania zwierząt. Łuknajno słynie między innymi z niezwykłego siedliska łabędzia niemego.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Każdego roku w jego rejonie gniazduje od kilkunastu do kilkudziesięciu par, a w niektórych okresach liczba osobników przebywających w obrębie rezerwatu przekracza 2 tysiące. Gniazdują tu również licznie łyski i hełmiatki, można spotkać perkozy, bieliki, kanie rdzawe i wiele innych gatunków ptaków. Łuknajno to również tarlisko ryb które na co dzień żyją w Śniardwach.

Na terenie jeziora panuje zakaz żeglugi, jest to więc jedno z nielicznych miejsc na mazurach które możemy podziwiać w całej okazałości, bez towarzystwa warkotu silników i łodzi płoszących zwierzęta i niszczących rośliny. Chyba najlepszym sposobem na zwiedzenie rezerwaty jeziora Łuknajno są wycieczki rowerowe. Trasa rowerowa jest w stanie dostarczyć niezwykłych wrażeń – w jej trakcie możemy spotkać zwierzęta, które normalnie oglądamy co najwyżej na zdjęciu w internecie. Jeśli szukasz miejsca w którym można doświadczyć w pełni uroku Warmii i Mazur – koniecznie odwiedź Jezioro Łuknajno.

Tunis