Ciekawe miejsca w Polsce na długi weekend

Olsztyn koło Częstochowy, miejscem na super weekend

Wybierając miejsce na wycieczkę, zazwyczaj kierujemy się jego popularnością, a potem narzekamy na mnogość turystów, hałas i komercję. W efekcie zamiast wypocząć, wracamy do domu zmęczeni i sfrustrowani.

Zatem, gdy chcemy odetchnąć od wielkomiejskiego gwaru, wybierajmy miejsca, spokojne i urokliwe, gdzie złapiemy kontakt z naturą.
Takim miejscem jest Olsztyn koło Częstochowy. To mała, urokliwa miejscowość, położona 12 km na południowy wschód od Częstochowy, leżąca na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Już z daleka wzrok przyciągają, górujące nad okolicą, ruiny średniowiecznego zamku warownego z XIV wieku. Jego historia jest bardzo burzliwa i pełna legend. Według jednej z nich, zamek w Olsztynie połączony jest tajemnym tunelem z klasztorem na Jasnej Górze. Podobno można na zamku spotkać duchy, a nawet samego diabła w postaci wielkiego, czarnego psa. Miejscowi opowiadają, że w wietrzne noce słychać płacz i zawodzenie płynące z ruin zamczyska. Jeśli jednak nie jesteśmy amatorami legend i zjawisk nadprzyrodzonych, to Olsztyn zaoferuje nam wiele innych atrakcji. Teren jurajskie są idealne do uprawiania wspinaczki skałkowej i paralotniarstwa. Rezerwat Sokole Góry, oddalony od centrum 2 km, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez grotołazów i speleologów, a to za sprawą licznie położonych tam jaskiń.

Gmina Olsztyn bardzo dba o infrastrukturę turystyczną. Są tu szlaki do uprawiania wędrówek pieszych, konnych, rowerowych. Odbywają się liczne imprezy plenerowe, takie jak turnieje rycerskie i jarmarki. Można wtedy poznać jak toczyło się życie w średniowiecznym grodzie, jak wyglądały pojedynki rycerskie i bitwy. Imprezy te, mają pośrednio charakter edukacyjny, więc są świetnym sposobem, aby dzieci poznały historię. Gdy już nasycimy się pięknem okolicy i zmęczymy aktywnością fizyczną, to Olsztyn ma do zaoferowania szeroką bazę noclegową i gastronomiczną. Każdy znajdzie coś na miarę potrzeb i portfela. Są gospodarstwa agroturystyczne, zajazdy. Oferta gastronomiczna jest bogata, począwszy od pizzerii, po gospody i zajazdy, gdzie możemy zakosztować lokalnych potraw. Olsztyn koło Częstochowy to idealne miejsce na jednodniowy bądź weekendowy wypad, chociaż mnogość atrakcji sprawia, że także przy dłuższym pobycie nikt nie będzie się nudził.Zamek Bobolice