Zamek Bobolice

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

kwiecień – październik: codziennie w godzinach: 10:00 – 18:00.

Wejścia na Zamek z osobą oprowadzającą odbywają się, co pół godziny.
Ostatnie wejście o godz. 17. 30.
W soboty i niedziele możliwe jest zwiedzanie indywidualne w godzinach od 10:00 do 18:00.

listopada – marzec: od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 10:00 – 16:00.
Wejścia na Zamek z osobą oprowadzającą odbywają się, co pół godziny.

Cennik

Opłata za wejście na Błonia Zamku

  • Bilet normalny/ 7zł
  • Bilet ulgowy/ 5zł

Opłata za wejście na Zamek

  • Bilet normalny/ 15zł
  • Bilet ulgowy/ 10zł

Informacje praktyczne

Kontakt

+48 34 328 80 02 | +48 34 317 10 38
sekretariat@zamekbobolice.pl

Adres

Jura Krakowsko-Częstochowska
42-320 Niegowa

Bobolice to wieś położona w województwie śląskim, powiecie myszkowskim. Na jej terenie znajduję się Zamek, który wchodzi w skład systemu tzw. Orlich Gniazd. Zamek Bobolice położony jest na skalistym, stromym wzgórzu 360 m n. p.m., w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Wejście na Zamek

Od strony północnej stała cylindryczna wieża, obok niej zlokalizowany był budynek mieszkalny. Do zamku wysokiego przylegało od południa i od zachodu przedzamcze, wjazd do niego prowadzony był wschodnim stokiem wzgórza.

Widok na Zamek Bobolice
Widok na Zamek Bobolice

Przedzamcze otoczone było murem obronnym oraz suchą fosą, nad którą poprowadzony był most zwodzony.

W XVI wieku, podczas przebudowy zlikwidowano gotycką wieżę, a jej miejsce zajął dwukondygnacyjny budynek mieszkalny. W przyziemiach znajdowała się kuchnia, piekarnia, spiżarnia oraz skarbiec.

W odrestaurowanym zamku zlokalizowane jest centrum konferencyjne, punkt obsługi turystycznej. Dostępne zwiedzaniu w niższych kondygnacjach zamku są także komnaty, a w baszcie niewielkie muzeum.

Podczas odbudowy starano się przywrócić budowli jej pierwotny obraz, jak również uwzględnić jej późniejsze przebudowy. W trakcie prac archeologicznych wydobyto monety, fragmentów kafli piecowych, naczyń szklanych oraz elementów metalowych.

Widok z zamku

Historia

Królewski Zamek w Bobolicach został zbudowany prawdopodobnie w latach 1350-1352 przez Króla Kazimierza Wielkiego. Miał być fortyfikacja obronną i ochraniać Małopolskę przed atakami Korony Czeskiej, do której należał wówczas Śląsk.

W 1370 r król Ludwik Węgierski nadał zamek Władysławowi Opolczykowi, który z kolei przekazał Zamek swojemu dworzaninowi Andrzejowi Schóny z Barblas. Przekształcił on zamek na warownię zbójecką.

zamek bobolice z góry
Niedaleko Zamku w Bobolicach znajdują się ruiny Zamku w Mirowie

W 1396 roku król Władysław Jagiełło włączył zamek z powrotem do dóbr królewskich, pozwalając jednak Andrzejowi nadal nim zarządzać.

Kolejnymi władcami zamku byli: córka Andrzeja- Anna, a następnie po jej śmierci: jej syn z pierwszego małżeństwa Stanisław Szafraniec Młodziejowic herbu Starykoń i drugi mąż Mściwój z Wierzchowiska z herbu Lis wraz z dziećmi: Mściwojem, Andrzejem, Dorotą, Anną, Elżbietą i Katarzyną. Doprowadziło to do licznych sporów pomiędzy spadkobiercami.

Mówi się, że wewnątrz budowli granice wyznaczały zapory, które w 1441 roku Andrzej z Wierzchowiska syn Mściwoja wyłamał wraz ze szlachtą i pomocnikami, dokonując rabunku bydła i zboża.

W 1445 roku bratanek Stanisława Piotr Szafraniec wykupił od Lisów ich połowę zamku, a następnie sprzedał go- Florianowi z Knyszyna. Kolejnymi właścicielami byli: Andrzej Treska, Rzeszowscy, Mikołaj Kreza z Zawady. W 1625 roku przeszedł on w ręce Myszkowskich herbu Jastrzębiec z pobliskiego Mirowa.

Zamek Bobolice na Śląsku
Zamek Bobolice to także ciekawa oferta noclegów.

W 1587 rok, Maksymilian Habsburg pretendet do polskiego tronu najechał i zdobył zamek dokonując tym samym jego pierwszych zniszczeń. Kolejnych zniszczeń dokonali już w 1657 roku Szwedzi podczas potopu szwedzkiego.

Wówczas właścicielami zostali Męcińscy z Żarek, jednak zabudowę opuszczonu w 1661 roku. Forteca mocno popadła w ruinę- w trakcie odsieczy wiedeńskiej żołnierze Jana II Sobieskiego, którzy się tutaj zatrzymali musieli zamieszkać w namiotach.

W XVIII wieku budowla była tylko częściowo zamieszkała. W 1882 roku ziemię wraz z ruinami otrzymali w wyniku parcelacji Baryłowie- miejscowa rodzina chłopska. Na przestrzeni kolejnych lat dewastacja zamku postępowała. Po II wojnie światowej mury zostały rozebrane i wykorzystane do odbudowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.

Obecni właściciele- rodzina Laseckich, od końca XX wieku podjęła próby odbudowy zamku i przywrócenia mu świetności. Przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i budowlane. Oficjalne otwarcie zamku nastąpiło 3 września 2011 roku.

Bobolice na Śląsku
Zamek Bobolice to pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata zamków.

Przywrócono prawdopodobny wygląd Zamku mimo braku jakichkolwiek planów, szkiców, rysunków. Jego kształt odtworzono wyłącznie na podstawie pozostałych ruin. W pracach wykorzystywano głównie kamień wapienny.

Legenda

Bobolice także mają swoją białą damę, a nawet dwie. Według XV wiecznych kronik przedstawiciel rodziny Krezów porwał i więził na Zamku swoją bratanicę. Podobno do dziś dziewczyna przechadza się po murach warownych, jako biała dama

Zamek Bobolice na Śląsku
Zamek Bobolice na Śląsku

Istnieje również inna legenda, bardziej znana. Opowiada o dwóch braciach bliźniakach, właścicielach zamków w Mirowie i Bobolicach- Miru i Bobolu. Według ludowych wierzeń bracia wykopali tunel łączący te dwie warownie, aby móc częściej ze sobą rozmawiać bez udziału świadków.

Pewnego dnia weszli oni w posiadanie wielkiego skarbu – ukryli go w owym tunelu. Ów skarb pochodził z licznych wypraw wojennych.

Na straży postawili odrażającą czarownicę, odstraszającą swym wyglądem potencjalnych złodziei. Bracia żyli ze sobą w zgodzie, byli swoimi najlepszymi przyjaciółmi, spędzali ze sobą mnóstwo czasu na wyprawach wojennych czy polowaniach.

Jednak pewnego dnia Bobol przywiózł ze sobą do zamku brankę- piękną księżniczkę. Podejrzewając brata bliźniaka o podkochiwanie się w kobiecie, zamknął ją w podziemiach obok wspomnianego skarbu. Pewnego razu, pod nieobecność czarownicy, która wieczorami udawała się na sabat na Łysej Górze, nakrył parę kochanków w skarbcu. Rozgniewany zamordował Mira, a dziewczynę zamurował w lochach zamku.

okoliczne skały wokół zamku bobolice
Zamek Bobolice to również piękno okolicznej przyrody

Po zbrodni na bracie Bobol nie mogąc zagłuszyć wyrzutów sumienia popadł w alkoholizm. Pewnego razu popijając wino, gdy na Zamkiem rozpętała się burza, piorun poraził go zabił. Niewierna ukochana na zawsze pozostała w lochach, gdzie nadal jest strzeżona przez czarownicę, który odstrasza każdego śmiałka chcącego uwolnić dziewczynę.

Według miejscowych podań duch dziewczyny ma po obecne czasy przechadzać się po murach jako Biała Dama.

Co ciekawe, można powiedzieć, że historia zatoczyła koło- zamki zarządzają bracia. Jarosław Lasecki zajmuje się Bobolicami, natomiast Zamkiem w Mirowie opiekuje się Dariusz Lasecki. W każdej legendzie jest odrobina prawdy. Tak właśnie jest i w tym przypadku.

W XIX wieku w podziemiach Zamku odnaleziono ogromny skarb. Przypuszcza się, że reszta nadal tkwi w tunelu, jednak wejścia do niego nikomu nie udało się póki co odnaleźć.

Zamek Bobolice atrakcje turystyczne
Zamek Bobolice to także piękno przyrody i niezapomniane widoki

Lokalizacja

Do Bobolic można dojechać z Katowic- drogą DK86 dojazd zajmuje około 50 minut lub z Krakowa drogą o numerze DW794, około 1, 5 godziny podróży samochodem. Dojazd komunikacją publiczną jest znacznie utrudniony.

Można dojechać do miejscowości Niegowa, a następnie pokonać 4 km pieszo szlakiem żółtym. Jest to jeden z nielicznych zamków, który został odbudowany, dlatego warto osobiście zapoznać się z historią tej budowli, jak i poznać jego sekrety.

Dzięki ogromowi prac, jakie włożyli w renowację zabytku obecni właściciele, w Bobolicach powstał hotel oraz restauracja, a miejscowość stała się atrakcją turystyczna i stała się słynna na całą Europę.

Zamek Bobolice widok z zewnątrz
Imponujący widok na Zamek Bobolice

Szlak Orlich Gniazd

Jak wcześniej wspomniano Zamek w Bobolicach wpisany jest na listę Orlich Gniazd. Po zwiedzeniu Bobolic zachęcam również do zajrzenia do Mirowa, gdzie znajduje się kolejna podobna budowla. Jednak w Mirowie pozostają już tylko ruiny.

Szlak wiedzie przez malownicze tereny, poprzez Skałki Mirowskie. Na trasie można natrafić na Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka, czyli Bobolusa Juraskiego. Szlak ten wiedzie przez województwa małopolskie i śląskie.

Ma długość około 160 km. Łączy większość Orlich Gniazd. Czyli jurajskich zamków- warowni wybudowanych na skałach dochodzących do 30 metrów. Oprócz tych dwóch zamków na liście Orlich Gniazd znajdują się również: zamek Korzkiew, ruiny zamku w Olsztynie, ruiny zamku w Smoleniu, Bydlinie, Rabsztynie, Zamek Królewski w Pieskowej Skale czy ruiny zamku na Złotej Górze.

Istnieje również rowerowy jurajski szlak orlich gniazd. Łączy on Kraków z Częstochową i liczy 190 km.Zamek w Łańcucie

Ruiny w Trzęsaczu