Szczyrk – w cieniu Skrzycznego

Podobnie, jak niemal wszystkie inne wsie Beskidu Śląskiego, tak i Szczyrk leży w rzecznej dolinie, wcinającej się w górski masyw.

Podobnie, jak niemal wszystkie inne wsie Beskidu Śląskiego, tak i Szczyrk leży w rzecznej dolinie, wcinającej się w górski masyw.

W tym przypadku doliną płynie rzeka Żylica, wzdłuż której lokuje się niemal cała zabudowa Szczyrku. Nad wsią dumie góruje majestatyczny masyw Skrzycznego – najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego, liczącego 1257 m n.p.m. Wieś jest doskonałym punktem wypadowym na tę górę, ale wycieczka na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego nie wyczerpuje atrakcji tej malowniczej gminy.

Szczyrk – turystyczny potencjał

Szczyrk jest miejscowością wybitnie turystyczną. Jej teren, jak zresztą praktycznie cały Beskid Śląski posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną, na którą składa się między innymi gęsta sieć szlaków turystycznych. Najbardziej popularne wiodą oczywiście na Skrzyczne. Z centrum Szczyrku prowadzą na nie szlak niebieski i zielony, łączące się niedaleko przed wierzchołkiem. Można zaplanować wycieczkę wchodząc jednym, a schodząc drugim szlakiem. Nie są długie, ale jako że Skrzyczne to nażywszy szczyt Beskidu Śląskiego, to trzeba się przygotować na dość stromą i męczącą wspinaczkę. Łagodniejsze, choć znacznie dłuższe podejście na Skrzyczne możliwe jest z pobliskiej wsi Buczkowice, szlakiem czerwonym.

Szczyrk – szlaki

Można też wybrać szlak żółty biegnący ze Szczyrku Górnego lub niebieski z Soliska. Pierwszy wprowadza na Małe Skrzyczne, drugi na Malinowską Skałę. Warto przejść większą część pasma, od Malinowskiej Skały, po Skrzyczne, jako że jest ono w dużej mierze pozbawione większych drzew i oferuje wspaniałe panoramy. Do tego na Malinowskiej Skale, zgodnie z nazwą znajduje się efektowna wychodnia skalna, objęta ochroną w formie pomnika przyrody, a na stokach góry znajduje się udostępniona do zwiedzania Jaskinia Malinowska (dotarcie do niej wymaga jednak zejścia na stronę zachodnią, czerwonym szlakiem). Samo Skrzyczne również słynie z widowiskowych panoram. Znajduje się tu także popularne schronisko PTTK.

Ciekawe są również góry na północ od Szczyrku. Tu najwyższym wzniesieniem jest Klimczok (1117 m n.p.m.). Pod szczytem (właściwie już na stokach pobliskiej Magury) także znajduje się schronisko PTTK. Na Klimczok ze Szczyrku dostać się można wieloma drogami. Jedne są prostsze, inne kluczą bardziej naokoło. Turyści wybierają zwykle szlaki żółty, zielony lub niebieski. Szlak niebieski i zielony prowadzi na Klimczok, natomiast żółty wspina się najpierw na Przełęcz Karkoszczonkę, gdzie funkcjonuje schronisko „Chata Wuja Toma”. Podążając stąd dalej za znakami żółtymi trafimy do Brennej, wybierając natomiast szlak czerwony, otrzymujemy możliwość zdobycia Klimczoka. Szczyt ten może i ustępuje Skrzycznemu wysokością, ale również uchodzi za bardzo malowniczy.
Na pieszych wycieczkach możliwości wypoczynku w Szczyrku się bynajmniej nie kończą.

Raj dla narciarzy

To istna mekka dla narciarzy, pełna stoków narciarskich i wyciągów. Jeden z nich – ze Szczyrku na Halę Skrzyczniańską oferuje przewóz przestronnymi 10-osobowymi gondolami. Pozostałe, liczne wyciągi to wyciągi krzesełkowe. Łączą one m.in. Solisko z Halą Skrzyczniańską i dalej z Małym Skrzycznem i Zbójnicką Kopą, a także Szczyrk z samym Skrzycznem. Infrastrukturę uzupełniają wyciągi orczykowe oraz oczywiście trasy narciarskie. Tych jest wiele, ale wizytówką Szczyrku są trasy zjazdowe ze Skrzycznego: Kaskady A i B oraz trasa Widokowa. Trasy narciarskie w rejonie Skrzycznego oferują różne poziomy trudności: od łatwych, przez umiarkowane, po trudne, a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przy wyciągach funkcjonują rzecz jasna punkty gastronomiczne i toalety.

Narciarze, tym razem biegowi, mogą korzystać z Centrum Rekreacji, gdzie przygotowano dla nich ok. 2 kilometrową trasę, która latem zmienia się w rowerowy tor crossowy.
Z niektórych wyciągów, w tym z kolei gondolowej mogą też korzystać turyści piesi, dla których kolej uruchamiania jest także latem.
Szczyrk to nie tylko narciarstwo zjazdowe, ale też skoki narciarskie, znajduje tu się bowiem kompleks skoczni narciarskich Skalite. Największa tutejsza skocznia może pochwalić się punktem konstrukcyjnym K-95. Na niej organizowane są m.in. Mistrzostwa Polki w skokach narciarskich. Ponadto znajduje się tu jeszcze średnia skocznia K-70 i mała – K-40. W sąsiedztwie kompleksu skoczni funkcjonuje malowniczo usytuowany amfiteatr Estrada Skalite, w którym odbywają się koncerty i festiwale. Spod amfiteatru prowadzi doliną Żylicy reprezentacyjny deptak, który stanowi prawdziwą gratkę dla spacerowiczów.

Miłośnicy architektury, zwłaszcza budowli sakralnych powinni odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku, zwane też Sanktuarium na Górce oraz Sanktuarium Świętego Jakuba. W Sanktuarium na Górce znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, cel wielu pielgrzymek, natomiast Sanktuarium Św. Jakuba to piękny, zabytkowy, drewniany kościół. Przechowywane są tu relikwie Św. Jana Nepomucena.

Szczyrk to prawdziwa turystyczna perła Beskidu Śląskiego. Miejscowość pięknie położona i chętnie odwiedzana przez amatorów górskich, pieszych wędrówek, a zimą szturmowana przez narciarzy, którzy znajdują tu doskonałe warunku do uprawiania tego sportu. W centrum miejscowości jest też co zwiedzać. W Szczyrku nie ma miejsca na nudę.

Wakacje w Czechach – co warto zobaczyć?