Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorowa

Kolej Wąskotorowa –  Środa Wlkp

Na terenie naszego kraju niewiele pozostało miejsc w których nadal można pojeździć koleją wąskotorową. Środa Wielkopolska jest właśnie jednym z tych miejsc – na trasie Środa – Zaniemyśl, liczącej 14 km, wąskotorówka kursuje tak samo jak 110 lat temu. I w co trudno uwierzyć – ma się znakomicie. Stanowi jedną z największych atrakcji województwa wielkopolskiego i Polski w ogóle. Budowę kolejki rozpoczęto w roku 1898. Było to poważne przedsięwzięcie w którym udział wzięło wielu okolicznych przedsiębiorców na stałe zapisując się w historii średzkiej kolei.

Pierwotnie łączyła ona miejscowość Kobylepole, która obecnie jest dzielnicą Poznania właśnie ze Środą, długość linii wynosiła aż 59 km i miała liczne odnogi. W tych czasach Środa miała dzięki kolei połączenie z Poznaniem, choć aby dostać się na stację Poznań-Wschód trzeba się było w Kobylimpolu przesiąść na pociąg normalnotorowy. Tereny na których znajduje się kolejka wskutek historycznych zawirowań cały czas trafiały z rąk do rąk. Zarówno pod polską jak i pod niemiecką administracją działała prężnie przewożąc ludzi i towary.

Kolej wąskotorowa – linia

W międzyczasie linia była wielokrotnie modernizowana dzięki czemu możemy znaleźć na niej elementy sieci trakcyjnej stanowiące świadectwa różnych epok. To prawdziwa gratka dla wszystkich interesujących się historią kolei i techniki w ogóle. Kolejka wąskotorowa zaczęła tracić na znaczeniu mniej więcej w latach 60-tych wskutek rozwoju kolei normalnotorowej i komunikacji samochodowej. Na początku lat 70-tych ruch był już tak mały, że w 1973 rozpoczęto rozbiórkę bocznic. Rozbiórce oparł się tylko odcinek Środa – Zaniemyśl.

Co obecnie dzieje się z wąskotorówką?

Mimo że komercyjne znaczenie kolejki cały czas malało, planowy ruch na tym odcinku trwał z przerwami aż do roku 2001. Gdy pojawiły się wieści o planowanym zamknięciu linii o przejęcie kontroli nad nią zaczął starać się powiat. Starania zakończyły się sukcesem w 2010 r. i od tego czasu Średzka Kolej zmieniła swój charakter stając się niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną, często odwiedzaną przez miłośników kolejnictwa.

Zamek Kliczków
Sarnia Skała