Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorowa

Kolej Wąskotorowa –  Środa Wlkp

Na terenie naszego kraju niewiele pozostało miejsc w których nadal można pojeździć koleją wąskotorową. Środa Wielkopolska jest właśnie jednym z tych miejsc – na trasie Środa – Zaniemyśl, liczącej 14 km, wąskotorówka kursuje tak samo jak 110 lat temu. I w co trudno uwierzyć – ma się znakomicie. Stanowi jedną z największych atrakcji województwa wielkopolskiego i Polski w ogóle. Budowę kolejki rozpoczęto w roku 1898. Było to poważne przedsięwzięcie w którym udział wzięło wielu okolicznych przedsiębiorców na stałe zapisując się w historii średzkiej kolei.

Pierwotnie łączyła ona miejscowość Kobylepole, która obecnie jest dzielnicą Poznania właśnie ze Środą, długość linii wynosiła aż 59 km i miała liczne odnogi. W tych czasach Środa miała dzięki kolei połączenie z Poznaniem, choć aby dostać się na stację Poznań-Wschód trzeba się było w Kobylimpolu przesiąść na pociąg normalnotorowy. Tereny na których znajduje się kolejka wskutek historycznych zawirowań cały czas trafiały z rąk do rąk. Zarówno pod polską jak i pod niemiecką administracją działała prężnie przewożąc ludzi i towary.

Kolej wąskotorowa – linia

W międzyczasie linia była wielokrotnie modernizowana dzięki czemu możemy znaleźć na niej elementy sieci trakcyjnej stanowiące świadectwa różnych epok. To prawdziwa gratka dla wszystkich interesujących się historią kolei i techniki w ogóle. Kolejka wąskotorowa zaczęła tracić na znaczeniu mniej więcej w latach 60-tych wskutek rozwoju kolei normalnotorowej i komunikacji samochodowej. Na początku lat 70-tych ruch był już tak mały, że w 1973 rozpoczęto rozbiórkę bocznic. Rozbiórce oparł się tylko odcinek Środa – Zaniemyśl.

Co obecnie dzieje się z wąskotorówką?

Mimo że komercyjne znaczenie kolejki cały czas malało, planowy ruch na tym odcinku trwał z przerwami aż do roku 2001. Gdy pojawiły się wieści o planowanym zamknięciu linii o przejęcie kontroli nad nią zaczął starać się powiat. Starania zakończyły się sukcesem w 2010 r. i od tego czasu Średzka Kolej zmieniła swój charakter stając się niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną, często odwiedzaną przez miłośników kolejnictwa.

Zamek Kliczków
Sarnia Skała

Robert
Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.