One of the most Cliché shots of Lisbon one can take. Despite that, I still wanted to make and show this picture, so here it is.

Portugalia – największe atrakcje

Polacy od lat bardzo chętnie obierają Portugalię za miejsce swoich wakacji. Podróżujemy tam w poszukiwaniu słońca, pięknych plaż, a także unikalnych w skali świata zabytków. To wszystko w otoczeniu pięknej przyrody i naprawdę smacznego wina. Choć Portugalia to stosunkowo małe państwo, to jednak w swoim zanadrzu skrywa prawdziwe turystyczne perełki. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienia największych atrakcji Portugalii, których nie można przegapić podczas podróży na półwysep Iberyjski.

Co zobaczyć w Portugalii?

Tak naprawdę o Portugalii i jej atrakcjach moglibyśmy pisać bez końca. Na potrzeby tego artykułu zawęziliśmy jednak ich liczbę i postaraliśmy się postawić na te najlepsze z najlepszych. Zwracaliśmy uwagę nie tylko na ich popularność, ale również na kontekst historyczny i piękno. Zapraszamy do zapoznania się z największymi atrakcjami Portugalii. To zestawienie subiektywne, a kolejność miejsc jest przypadkowa.

Lizbona

Stolicą Portugalii jest Lizbona i bez wątpienia jest to miasto warte zobaczenia. Przez wielu podróżników nazywana jest prawdziwą perłą Atlantyku i słusznie klasyfikowana jest w ścisłej czołówce najpiękniejszych europejskich stolic. Znajduje się bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim. Klasyką Lizbony jest żółty tramwaj nr 28, który przejeżdża wokół najważniejszych miejsc miasta i uwieczniany jest na wielu zdjęciach i widokówkach. W Lizbonie znajduje się również największe oceanarium w Europie, które spełni oczekiwania gości w każdym wieku. Do popularnych zabytków Lizbony należą również: Wieża Belem, Klasztor Hieronimitów, Katedra Sé, Zamek św. Jerzego, Klasztor Karmelitów, Pomnik Odkrywców czy też Plac Handlowy. W okolicach Lizbony nie brakuje pięknych plaż, więc na eksplorowanie miasta i jego okolic warto poświęcić przynajmniej 3 dni.

Porto

Drugim znaczącym miastem Portugalii jest Porto, które słynie z pysznego wina i dobrej drużyny piłkarskiej. W 2001 roku miasto to zostało wybrane kulturalną stolicą Europy. Ponadto jego starówka została wpisana na listę UNESCO, co tylko podkreśla jej wyjątkowość. Symbolem Porto jest most de Dom Luis I, z którego można podziwiać całe miasto. Co ciekawe, jego twórcą jest nie kto inny, jak Gustaw Eiffel. Kolejne miejsca już kultowe dla Porto to domy na skałach, które wiszą nad wodą, a także bogato zdobiona księgarnia Lello. W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym m.in.: Kościół Kleryków, Katedra Sé, Mercado do Bolhão czy też ogrody botaniczne. Nad rzeką Duero i jej ujściem do Oceanu Atlantyckiego można korzystać z różnego rodzaju aktywności, w tym rejsów statkami wycieczkowymi.

Algarve i Faro

Osoby poszukujące pięknych plaż i ciepłej wody powinny udać się na wybrzeże Algarve i Praia da Rocha, którego stolicą jest miejscowość Faro. Tutejsze plaże zaliczane są do najpiękniejszych w Europie i zachwycają krystalicznie czystą wodą. To prawdziwy raj na ziemi, gdzie plażowanie można połączyć z aktywnym wypoczynkiem. Stolica Faro to mały port i ładnie zachowana starówka. Wokół niej rozciągają się mury obronne. To doskonałe miejsce nie tylko do wypoczynku, ale również do odkrywania lokalnej kultury i rozsmakowania się w pysznych daniach z owocami morza.

Fatima

Fatima to niezwykle ważne miejsce dla wszystkich wierzących katolików. Co roku do tego miasta przybywa wielu pielgrzymów z Polski, którzy oddają hołd i modlą się do Matki Boskiej Fatimskiej. Miejsce to znane jest z sześciu objawień Matki Boskiej oraz trzech objawień anielskich. Obecnie znajduje się tam przepiękne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wraz ze specjalną Kaplicą Objawień. Miasto stało się europejskim centrum kultu maryjnego i chętnie odwiedzają je miliony pielgrzymów z całego świata. Oprócz Sanktuarium, w Fatimie znajdują się m.in.: pomnik z muru berlińskiego, bazylika, muzeum figur woskowych, czy też muzea poświęcone osobom, którym objawiła się Marka Boska.

Braga

Wyjątkowym portugalskim miastem jest również Braga. Jej historia sięga już ponad 2000 lat. Nie bez powodu porównywana jest z Rzymem, choć oczywiście wszystko z zachowaniem odpowiednich proporcji. Najważniejszym punktem Bragi jest wybudowana w XI wieku Katedra na Starym Mieście. Kolejnym monumentalnym obiektem jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte, które znajduje się kilka kilometrów od miasta. Prowadzą do niego piękne schody, a całość wygląda niczym w baśni. Kolejnym ciekawym zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć w Bradze, jest szpital św. Marka, który ma już ponad 500 lat. Miłośnicy książek zwrócą uwagę na Antigo Paco Episcopal, gdzie znajdują się m.in. historyczne manuskrypty. Na odkrywanie Bragi warto poświęcić 1-2 dni.

Coimbra

Dawną stolicą Portugalii jest Coimbra. To w niej znajduje się najstarszy i jeden z najlepszych uniwersytetów w całym kraju. Wybudowano go na wzniesieniu, które góruje nad miastem, a jego punktem rozpoznawczym jest Kozia Wieża. Uniwersytet liczy już ponad 700 lat, a budynek akademicki znajduje się na liście UNESCO. Ponadto w Coimbrze warto odwiedzić takie miejsca jak: Ogród Botaniczny (z XVIII wieku), kościół Santa Cruz, Katedra czy też żeński klasztor Clara-a-Nova.

Sintra

Zaledwie 30 kilometrów od Lizbony znajduje się miasteczko Sintra. Znane jest ze swoich bajkowych willi, które położone są na zalesionych wzgórzach. W miasteczku Sintra można podziwiać wiele pałaców i zamków. Największą atrakcją jest jednak Palacio Nacional da Pena. To unikatowa mieszanka różnych stylów architektonicznych i kolorów. Pałac znajduje się na samym wzgórzu. Inne ciekawe miejsca to m.in.: Palacio da Vila (najlepiej zachowany pałac ze średniowiecza w Portugalii), ruiny zamku Maurów i Quinta da Regaleira. Piękno tego miasta jest nie do podrobienia, dlatego nic dziwnego, że zostało wpisane na listę UNESCO.

Madera

Portugalia to nie tylko część kontynentalna, ale również wyspy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wiecznie zielona Madera, która przez wielu nazywana jest europejskimi Hawajami. Znajduje się pomiędzy Portugalią a Afryką. Stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych dla Europejczyków. Dominują na niej piękne zielone wzgórza i lasy. Do tego piaszczyste plaże i krystalicznie czysta woda. Przez cały rok panuje tu doskonały klimat do życia, dzięki czemu wiele osób pozostaje na Maderze na znacznie dłużej niż tylko na krótki urlop. Stolicą wyspy jest Funchal, a w mieście tym na świat przyszedł m.in. Cristiano Ronaldo.

Óbidos

Na kilkugodzinną wycieczkę doskonale nadaje się średniowieczne miasteczko Óbidos. Składają się na nie wąskie uliczki, wzdłuż których stoją białe domki. W mieście znajduje się również średniowieczny zamek wraz z murami obronnymi. Najważniejsze zabytki Óbidos to także: kaplica Sao Martinho, kościoła Santa Maria i całe historyczne centrum. Podczas zwiedzania warto odwiedzić lokalne targowiska, kawiarenki, czy też sklepiki z rękodziełem.

Bez wątpienia Portugalia nie jest krajem, który można zamknąć w sztywnych ramach. Ma wiele do zaoferowania turystom, a wśród ciekawych atrakcji (spoza naszego zestawienia) znajdują się jeszcze m.in.:

  • Cabo da Roca;

  • Park Narodowy Arrábida;

  • Lagos;

  • Azory;

  • Évora;

  • Park Narodowy Peneda-Gerês;

  • Monsanto;

  • i inne.