Co warto zobaczyć w Brazylii? Oto 11 najważniejszych atrakcji

Brazylia jest krajem pełnym niespodzianek, który może każdego zaskoczyć swym pięknem. Jakie atrakcje warto tu zobaczyć? Oto kilka miejsc, którym w trakcie wycieczki po Brazylii warto się uważniej przyjrzeć.

Brazylia jest krajem pełnym niespodzianek, który może każdego zaskoczyć swym pięknem. Jakie atrakcje warto tu zobaczyć? Oto kilka miejsc, którym w trakcie wycieczki po Brazylii warto się uważniej przyjrzeć.

Miejsce 11. Miasto Manaus

Amazonia to nie tylko potężna rzeka, ale i  liczne miejscowości, które rozłożyły się w pobliżu brazylijskiej puszczy. Jednym z ciekawszych miast w tej części Ameryki Południowej jest miasto Manaus, często nazywane „bramą do brazylijskiej części Amazonii”. Choć można się stąd wybrać na wyprawę w głąb lasu deszczowego, miasto zadziwia swymi rozmairami.  Co warto zobaczyć na jego terenie? Przede wszystkim port, który znajduje się przy ujściu rzeki Rio Negro do Amazonki. Na uwagę zasługuje też Opera w Manaus, założona pod koniec XIX wieku przez zbieraczy kauczuku, oraz ogród zoologiczny, na terenie którego mieszka wiele zwierząt typowych dla Amazonii.

Miejsce 10.  Wydmy Lençóis Maranhenses

Wydmy, które czekają w północnej części Brazylii, robią wrażnie. Obszar istniejącego tu parku narodowego pozornie przypomina pustynię, jednak w porze deszczowej w wielu miejscach gromdzi się woda. W ten sposób powstają malownicze laguny, w których szybko rozwija się życie. Ten piaszczysty teren na zatem ogromną wartość przyrodniczą, jest też przez władze parku skutecznie chroiony przed ciekawskimi. Efekt? Park można zwiedzać tylko na ściśle ustalonych zasadach, pod czujnym okiem miejscowych pracowników.

Miejsce 9. Park Narodowy Serra da Capivara

Park Narodowy Serra da Capivara to kolejna atrakcja, którą Brazylia może oczarować miłośników przyrody. Wycieczki po jego terenie będą też ciekawą propozycją dla tych turystów, których bardziej interesuje historia. Dumą tego miejsca są liczne jaskinie, w których znajduje się najbogatsza i najcenniejsza na świecie kolekcja prehistorycznych inskrypcji. Te najstarsze mają nawet 60 tysięcy lat i są cennym źródłem informacji na temat życia naszych przodków. A że malowideł takich jest tu około 30 tysięcy, ich wartość jest ogromna. Efekt? Ten skrawek Brazylii od 1991 roku wpisany jest na listę UNESCO, stanowi też jeden z ważniejszych punktów na trasie wycieczki po tym kraju.

Miejsce 8. Ouro Preto

Kto chce poczuć słynną gorączkę złota, ten w czasie wycieczki po Brazylii powinien odwiedzić Ouro Preto. Miasto to zawdzięcza swoją sławę tym, którzy w XVIII wieku skupili się na poczukiwaniu złota. Niegdyś było to bogate miasto, a dziś? Współczesne Ouro Preto to miasto kuszące kolonialną architekturą oraz kościołem św. Franciszka – jednym z najpiękniejszych przykładów barokowej architektury w całej Brazylii.

Fernando de Noronha
Fernando de Noronha

Miejsce 7. Fernando de Noronha

Fernando de Noronha to archipelag 20 wulkanicznych wysp, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas wycieczki po Brazylii. Obszar ten cieszy się wielkim powodzeniem wśród amatorów nurkowania oraz tych, którzy chcą się nacieszyć wypoczynkiem na rajskich plażach. Wśród najpiękniejszych miejsc w tej części Brazylii znajduje się zatoka Sancho, kusząca pięknym klifem i podwodnymi atrakcjami. Plaża Boldro jest z kolei popularna wśród surferów, którzy już dawno docenili Brazylię jako idealne miejsce na aktywne wczasy.

Miejsce 6. Pantanal

W zachodniej części Brazylii czeka Pantanal – ogromna równina, znana też jako największe na świecie mokradła. Wycieczki po tej części kraju będą nie lada gratką dla tych, którzy chcą poczuć potęgę dzikiej przyrody, nacieszyć się widokiem rzadkich ssaków oraz przeżyć spotkanie z anakondą. Pantanal jest też miejscem znanym z obecności pirani oraz wielu gatunków ptaków.

Park Narodowy Tijuca
Park Narodowy Tijuca

Miejsce 5. Park Narodowy Tijuca

Park Narodowy Tijuca chroni wspaniałe lasy deszczowe, choć wycieczki po jego terenie możemy wprzyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę z zakresu botaniki. W tym parku występuje aż 1500 gatunków roślin, wśród których nie brak gatunków bardzo rzadkich. Innym powodem, dla którego warto wybrać się na spacer po tym parku, jest wodospad Cascatinha.

Miejsce 4. Miasto Brasilia

Brasilia to stolica kraju oraz największy ośrodek miejski na jego terenie. Choć jest to miasto bardzo młode, nie brak na jego terenie punktów godnych polecenia. Uwagę przyciąga Plac Trzech Mocarstw, kusi też słynny Pałac Świtu. W mieście tym czeka również Matki Bożej z Aparecidy oraz Stadion Narodowy, znany głównie z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku.

Salvador
Salvador

Miejsce 3. Salvador

Salvador jest jednym z najładniejszych miast w Brazylii, a do połowy XVIII wieku pełnił rolę stolicy tego kraju. Perła Brazylii wciąż ma się czym pochwalić, zatem wycieczki po mieście staną się dla wielu osób ciekawym doświadczeniem. Czeka tu malownicza dzielnica Barra, chętnie odwiedzana przez tych, którzy chcą się nacieszyć wypoczynkiem nad morzem. Fort z XVII wieku, domy kolonialne, pochodzące głównie z XVIII stulecia oraz Museum de Arte Moderna (Muzeum Sztuki Nowoczesnej) to atrakcje, których w tym mieście nie można pominąć. Symbolem Salvadoru stała się jednak winda Lacerda, łącząca ze sobą dolne i górne miasto. W mieście znanym niegdyś z handlu niewolnikami wyróżnia się też Muzeum Kultury Afrykańskiej oraz dzielnica Pelourinho, znana niegdyś z wielkiego ludzkiego targu.

Rio de Janeiro
Rio de Janeiro

Miejsce 2. Rio de Janeiro

Rio de Janeiro to nie tylko słynna Głowa Cukru, która dumnie wznosi się nad Zatoką Guanabara nad Oceanem Atlantyckim, ale i inne atrakcje, którym warto poświęcić swój czas. Symbolm miasta jest góra Corcovado, na której stoi ogromny pomnik Chrystusa Króla Odkupiciela, doskonale znana jest też Copacabana – jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych plaż świata. Rio de Janeiro może się też pochwalić Stadionem Maracana oraz Escadaria Selaron – schodami, które ozdobione są płytkami w kolorach brazylijskiej flagi. Miłośników sztuki sakralnej oczaruje natomiast katedra św. Sebastiana, mogąca każdego oczarować swą formą oraz rozmiarami.

 

Miejsce 1. Wodospad Iguaçu

Wodospad Iguaçu
Wodospad Iguaçu

Wodospad Iguaçu jest jednym z cudów świata, a biura podróży chętnie organizują wycieczki w jego rejonie. Wodospad ten leży granicy Brazylii i Argentyny, w niewielkiej odległości od granicy z Paragwajem. Turyści chętnie poświęcają mu swój czas, gdyż zachwyca on pięknym otoczeniem oraz imponującymi rozmiarami. Wodospad ten może się pochwalić szerokością dochodzącą do 2 km oraz imponującą ilością progów skalnych (jest ich 275) znajdujących się na rzece Iguazu.

Brazylia zachwyca zarówno swymi zabytkmi, jak i atrakcjami o typowo przyrodniczym charakterze. Wycieczki po tym kraju mogą zatem dla każdego z nas okazać się wspaniałą przygodą, która na długo pozostanie w pamięci.

Salvador i Wybrzeże Kokosowe można zobaczyć na wycieczce do Brazylii z ITAKĄ

Symbolem Salvadoru stała się jednak winda Lacerda, łącząca ze sobą dolne i górne miasto. W mieście znanym niegdyś z handlu niewolnikami wyróżnia się też Muzeum Kultury Afrykańskiej oraz dzielnica Pelourinho, znana niegdyś z wielkiego ludzkiego targu.