Dlaczego warto wybrać kulig zimowy w Zakopanem i niezapomnianą biesiadą góralską?

Kulig to taka atrakcja zimowa, na którą zgłosić powinien się chyba każdy, szczególnie gdy lubi Tatry. To niezwykła atrakcja w Zakopanem.

Kulig to taka atrakcja zimowa, na którą zgłosić powinien się chyba każdy, szczególnie gdy lubi Tatry. To niezwykła atrakcja w Zakopanem.

W tym pięknym górskim mieście oczywiście jest co robić, ponieważ jest wiele miejsc, gdzie możemy imprezować, a także stoków narciarskich aby poszaleć na nartach lub snowboardzie. Jednak kulig to coś, co każdy powinien przeżyć zimą w Tatrach obowiązkowo.

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • Kulig Zakopane — jak go zorganizować
  • co możemy znaleźć w ofercie kuligu Zakopane
  • kulig zimowy i góralska biesiada — jak wygląda trasa i atrakcje

Rzesze turystów przybywających do Zakopanego chcą skorzystać jak najwięcej w trakcie pobytu w stolicy polskich Tatr. Jednak kulig to coś, na co nie każdy chce się skusić, bo nie wie, co go czeka. Zarówno dorośli jak i dzieci w trakcie kuligu będą się doskonale bawili. Kulig to również świetny sposób na zorganizowaną zimową imprezę plenerową.  Można ją wykorzystać jako element wyjazdu integracyjnego dla pracowników firmy czy też rodzaj atrakcji dla rodziny i przyjaciół z okazji jakiejś uroczystości rodzinnej.

Kulig Zakopane — czy możemy go sami zorganizować, czy musimy korzystać ze zorganizowanej oferty?

Kulig Zakopane najlepiej zorganizować w oparciu o dostępne oferty na rynku. W ramach pakietu kuligu w Zakopanem możemy nie tylko przejechać malowniczą trasą pogórza Gubałówki, ale także przeżyć niezapomnianą biesiadę góralską. Wystarczy zarezerwować termin i miejsce. W trakcie takiego przejazdu kuligiem możemy podziwiać niezapomniane widoki, panoramę Tatr i cieszyć się piękną pogodą w polskich górach. Ponadto możemy poznać lokalną kuchnię i kulturę, decydując się na biesiadę góralską. Taka tradycyjna biesiada góralska opiera się o lokalne potrawy oraz muzykę folkową. W trakcie takiego spotkania biesiadnego możemy odpocząć, napić się herbaty „z prądem”, zjeść kiełbaskę z ogniska, a także inne smaczne lokalne potrawy i posłuchać góralskiej kapeli. To niezapomniane przeżycie szczególnie dla osób, które po raz pierwszy wizytują stolicę polskich Tatr.

Tradycyjny kulig Zakopane — jak wygląda trasa kuligu

Trasy zimowych kuligów w Zakopanem organizowane są zwykle według ustalonych schematów. Jednak, aby ułatwić turystom dotarcie na kulig organizatorzy takiej imprezy plenerowej oferują dojazd do miejsca, gdzie kulig startuje oraz transport z miejsca, gdzie kulig się kończy. To znacznie ułatwia wzięcie udziału w takiej imprezie plenerowej. Dzięki temu nawet jeśli rozpoczynamy kulig po południu lub późnym popołudniem (w zależności od tego, jaki charakter ma impreza, czy jest to impreza firmowa, czy wyjazd na kulig z dziećmi), nie musimy się martwić o to czy we właściwym czasie dotrzemy na start kuligu i jak potem wrócimy. Przykładowa trasa kuligu zimowego z pochodniami wygląda następująco. Kulig zaczyna się w miejscowości Ząb, następnie jedzie Pogórzem Gubałowskim i kończy się biesiadą góralską z ogniskiem w towarzystwie kapeli góralskiej. W cenie kuligu jest przejazd, poczęstunek w ramach cateringu, w tym legendarna już herbata „z prądem”, kiełbaska oraz inne dodatki, a także ubezpieczenie KL+NNW.

Niezapomniany kulig zimowy z pochodniami i góralską biesiadą w szałasie góralskim — ile trwa zwykle?

Kulig zimowy obliczony jest na jedną godzinę. Może odbywać się na terenie Pogórza Gubałowskiego, gdzie możemy łatwo zrobić postój na zrobienie pamiątkowego zdjęcia z panoramą Tatr. Jednak w innych miejscowościach takich jak Kościelisko także organizowane są kuligi. W Zakopanem organizowane kuligi mają tę zaletę, że widać zimową panoramę Tatr i Zakopanego. Koszt kuligu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dwu godzinną przejażdżkę i biesiadę góralską, jednak nie jest on na tyle wygórowany, aby nadmiernie zdrenować nam portfel.

Zimowy kulig i kapela góralska to niezapomniane przeżycie. Piękne widoki w na Tatry, zabawa przy góralskiej kapeli na żywo sprawiają, że zimowe kuligi są doskonałą atrakcją podczas wizyty w Zakopanem. Warto choć raz przeżyć tę góralską imprezę.

Zakopane — jakie jeszcze atrakcje oferuje stolica polskich Tatr?

Kuligi zimowe w na Gubałówce i góralska muzyka ze smacznym poczęstunkiem to nie jedyna atrakcje, jakie można znaleźć w tym malowniczym mieście. Centrum miasta to słynne Krupówki, gdzie znajdziemy masę restauracji z lokalną kuchnią i miejsc, gdzie można miło spędzić czas. W Zakopanem jest wiele ciekawych muzeów, jak na przykład Muzeum Tatrzańskie z licznymi oddziałami, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba im. S. Witkiewicza, Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zakopane to również malownicza okolica. Tatrzański Park Narodowy, Morskie Oko i szczyty Tatr: Giewont czy Kasprowy Wierch ze swoją słynną kolejką to atrakcje, które powinien zwiedzić każdy przynajmniej raz w życiu. Dla miłośników sportu atrakcją może być słynny kompleks skoczni narciarskich, gdzie swoje triumfy święcili Adam Małysz, Kamil Stoch i inni polscy skoczkowie.

Zakopane to miasto pełne możliwości i atrakcji, każdy znajdzie tutaj odpowiedni sposób dla siebie spędzenia wolnego czasu, zarówno zimą, jak i latem.