Czarnogóra – 10 największych atrakcji

Bałkańska Czarnogóra to państwo, które powstało po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Położone jest nad Morzem Adriatyckim i oferuje turystom wiele ciekawych atrakcji. Z roku na rok popularność tej miejscowości wśród polskich turystów rośnie, dlatego warto poznać największe atrakcje tego regionu. W tym artykule przygotowaliśmy zestawienie największych atrakcji Czarnogóry, które warto uwzględnić na swojej turystycznej mapie. Miejsca te wybrano w sposób subiektywny, a ich popularność nie zawsze była kluczowym czynnikiem wyboru.

Co zobaczyć w Czarnogórze?

Sama Czarnogóra to stosunkowo nieduże państwo , które graniczy z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem i Albanią. Stolicą i najważniejszym ośrodkiem kulturalnym jest Podgorica. Największym kurortem wakacyjnym Czarnogóry jest położona nad Morzem Adriatyckim Budva. Poniżej opisujemy wybrane atrakcje tego kraju, które przypadną do gustu większości turystów. Bez dwóch zdań dzika i wciąż odkrywana Czarnogóra jest warta zobaczenia, a z Polski do Podgoricy można dostać się bezpośrednimi lotami. Poniżej nasze TOP atrakcje tego bałkańskiego państwa.

Podgorica

Stolicą Czarnogóry jest Podgorica. To miasto położone między rzekami Moračą i Ribnicą. Warto odwiedzić je dla wyjątkowych zabytków, choć zwiedzanie stolicy nie zajmie dużo czasu. Z powodzeniem można poświęcić na to 1-2 dni intensywnej eksploracji. Do najważniejszych zabytków należą: Monaster Dajbabe, stary kamienny most na Ribnicą, wieża zegarowa, dzielnica Stara Varoš, katedra prawosławna Sobór Zmartwychwstania Pańskiego i ruiny Duklja. W Podgoricy warto posmakować lokalnych przysmaków, a także chłonąć atmosferę tego miasta, które stanowi doskonałą bazę wypadową do innych zakątków Czarnogóry.

Jaskinia Lipska

Udostępniono ją do zwiedzania w 2015 roku. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w całej Czarnogórze i należy do grona tych największych. Na uwagę zasługują m.in. podziemne jeziorka, czy też nacieki skalne. Chcąc eksplorować wnętrza jaskini, warto skorzystać z profesjonalnych wycieczek. Oferują je certyfikowani przewodnicy, którzy prowadzą turystów po dalekich zakamarkach jaskini. Wyprawa trwa jednak kilka godzin, dlatego warto się do niej przygotować. Jeżeli masz mniej czasu, to z powodzeniem możesz skorzystać z krótszych wariantów eksploracji jaskini Lipskiej.

Cetinje

Dla Czarnogórców najważniejszym ośrodkiem duchowym jest Cetinje. Miejscowość ta jest historyczną stolicą Królestwa Czarnogóry, które wcześniej było Księstwem. W Cetinje można podziwiać parterową zabudowę, a także liczne zabytki. Do najważniejszych z nich zaliczane są: dwór władyki Piotra II Petrovicia-Njegoša, monaster cetinjski, zabytkowe domy i pałacyki, muzea, a także kilka świątyń. Co ciekawe, miasto to nie jest oblegane przez turystów, dlatego można w nim znaleźć chwilę wytchnienia i skupić się na dokładnym chłonięciu lokalnej atmosfery. Nad miastem majestatycznie góruje góra Loven ze swoimi zaśnieżonymi szczytami. Odwiedzający Cetinje nie będą zawiedzeni.

Monaster Ostrog

Kompleks Monaster Ostrog to jeden z najważniejszych ośrodków kultu religijnego dla Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Co roku miejsce to odwiedzają wierni z całych Bałkanów. Kompleks składa się z dwóch monasterów, a prawdziwą perełkę jest ten górny. Wbudowano go bowiem bezpośrednio w pionową skałę. Największe zainteresowanie tym miejscem obserwuje się latem. Szacuje się, że co roku odwiedzają je miliony pielgrzymów, a także turystów. Jest to związane z tym, że ze względu na jego estetykę, Monaster Ostrog zachwyci również wyznawców innej wiary. To miejsce, które warto odwiedzić, podróżując po Czarnogórze.

Jezioro Szkoderskie

Znajdujące się na granicy z Albanią jezioro Szkoderskie to największy słodkowodny zbiornik na Bałkanach. Około ⅔ jeziora znajdują się po stronie Czarnogóry. Na jego brzegach można podziwiać wiele zabytków. Zachwyceni będą również fani dzikiej i spokojnej przyrody. Jezioro krasowe posiada skomplikowaną i zmienną linię brzegową, dzięki czemu każdego dnia jest inne. Ponadto efektownie wyglądają mokradła i meandrujące odnogi rzek Rijeka i Morača, które wpadają do jeziora Szkoderskiego. Na jeziorze znajdują się wysepki, na których są twierdze i zabytkowe cerkwie. W ich okolicach można spotkać ornitologów, ponieważ jezioro stanowi ważną ostoję ptactwa. Znaczna część zbiornika wodnego objęta jest parkiem narodowym.

Kaniony Tary, Pivy i Moračy

Fani aktywnego spędzania wolnego czasu mogą postawić na odkrywanie przepięknych czarnogórskich kanionów. Mowa przede wszystkim o wielkiej trójcy Tary, Pivy i Moračy. Surowe krasowe góry tworzą efektowną plątaninę kanionów i dolin, na których dnie płyną rzeki. Do wymienionych kanionów można dotrzeć samochodem, co ułatwia ich eksplorację. Kanion Pivy można przejechać samochodem wzdłuż jeziora Pivskiego i granicy z Bośnią i Hercegowiną. Znajduje się tam wiele tuneli, a podczas podróży turyści mogą podziwiać piękne krajobrazy. Podczas odkrywania kanionu Moračy warto odwiedzić monaster Morača z XIII wieku.

Ulcinj

Ulcinj to stary port piracki osmańskich Bałkanów. W pewnym okresie był nawet największym tego typu portem. Piracką przeszłość miasta można odkrywać w jego zabytkach. Obecnie stanowi ono główny ośrodek życia dla mniejszości albańskiej. Na uliczkach łączy się wiele kultur i wyraźnie czuć orientalny klimat. Spokojne miasto oferuje wiele unikalnych zabytków, w tym m.in. ułamany minaret, czy też stary targ niewolników. Od strony morza wznoszą sie mury obronne, wzdłuż których ulokowano promenadę. Na uwagę zasługują również tutejsze Muzeum Miejskie, a także plaże z łagodnym zejściem do Adriatyku.

Stary Bar

Mający swoje początki w średniowieczu Stary Bar to kolejne urokliwe miasteczko w Czarnogórze. Wybudowane zostało w skalistych zboczach masywu Rumija. Z czasem jednak zaczęło popadać w ruinę i je opuszczono. Obecnie trwają pracę nad rekonstrukcją niektórych z obiektów, a także związane z porządkowaniem zaniedbanego Starego Baru. Mimo tego miasteczko zachwyca poprzez swoje unikalne położenie i styl. Do tego o tym miejscu opowiada się wiele legend, co przyciąga poszukiwaczy przygód. Warto umieścić je na liście największych atrakcji Czarnogóry.

Kotor

Co ciekawe Czarnogóra posiada swoje własne fiordy. Właściwie jest to silnie rozczłonkowana zatoka riasowa, jednak swoim pięknem idealnie nawiązuje do formacji znanych z Norwegii. Boka Kotorska to bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Czarnogórze, które uwieczniane jest na wielu zdjęcia i widokówkach. Odnogi Boki aktywnie wchodzą w stoki gór Orjen i Lovćen. Na dole znajdują się piękne miasteczka z niską zabudową. Wśród nich prawdziwą perełką jest Kotor, który powstał w średniowieczu. To piękne i gwarne miasto, które co roku odwiedzają setki tysięcy turystów. Stare miasto Kotoru wpisano na listę UNESCO. Osoby szukające odpoczynku mogą wybrać się do miasteczka Perast.

Czarnogóra to piękny i wciąż relatywnie mało odkryty kraj, który warto odwiedzić. Wśród atrakcji, które nie znalazły się w naszym zestawieniu, a są warte odwiedzenia, znajdują się m.in.:

  • Góry Dynarskie;

  • nadmorska Budva;

  • Park Narodowy Durmitor;

  • Czarne Jezioro;

  • Park Narodowy Biogradska Gora;

  • Góry Przeklęte;

  • Wyspa Sveti Stefan;

  • Petrovac;

  • i inne.