Serbia – największe atrakcje

Serbia to kraj położony na Bałkanach, który wciąż nie należy do pierwszych wyborów polskich turystów. Zdecydowanie częściej wybierają oni Słowenię, Czarnogórę, Chorwację, czy też Albanię. Wpływ na to może mieć fakt, że Serbia nie ma dostępu do morza. Z drugie strony kraj ten ma do zaoferowania wiele ciekawych miast i atrakcji, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagających turystów. Okazuje się, że świetne wakacje można spędzić nie tylko na piaszczystej plaży. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem największych atrakcji w Serbii.

Co zobaczyć w Serbii?

Republika Serbii to duże państwo położone w centrum Bałkanów. Choć nie ma dostępu do gór, to nadrabia innymi atutami przyrodniczymi. Stanowi miejsce styku wielu kultur, co wpływa na różnorodność Serbii oraz bogactwo oferowanych atrakcji. Stolicą kraju jest Belgrad, który stanowi najważniejszy ośrodek administracyjny i kulturalny. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie największych atrakcji, które warto zobaczyć podczas podróży po Serbii. Zestawienie jest subiektywne, a poszczególne propozycje powinny zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów.

Belgrad

Oczywiście obowiązkowy punktem wycieczki powinien być Belgrad, czyli stolica Serbii. To bardzo ważne miasto pod względem historycznym. Na szczególną uwagę zasługuje w nim twierdza Kalemegdan, która jest najstarszą częścią miasta. Twierdza została wybudowana na skalistym wzgórzu, skąd jest doskonały widok na miasto oraz jego okolicę. Znajduje się przy ujściu Sawy do Dunaju. Obecnie w pobliżu twierdzy znajduje się wiele ważnych budynków o znaczeniu historycznych, a większość z nich pochodzi z XVII wieku. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców, którzy korzystają z uroków parku Kalemegdan, który został założony w XIX wieku. Do innych ważnych zabytków Belgradu należą m.in.: Cerkiew świętego Sawy, Cerkiew św. Marka, Plac Republiki, Muzeum Nikoli Tesli, Muzeum Sztuki Współczesnej, Serbskie Muzeum Narodowe, czy też Parlament Republiki Serbii. Z powodzeniem na eksplorację miasta można poświęcić 2-3 dni.

Park Narodowy Djerdap

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Park Narodowy Djerdap, w którego obrębie znajdują się tzw. Żelazne Wrota oraz twierdza Golubac. Ten park narodowy utworzono we wschodniej części Serbii, która graniczy bezpośrednio z Rumunią. Obejmuje około 100 kilometrów doliny Dunaju. Jednocześnie jest to najdłuższy kanion rzeczny w Europie, co sprawia, że jest unikatem. Żelazna Wrota to fragment kanionu, w którym rozdziela on Góry Wschodnioserbskie i Karpaty. Można tu spotkać wiele dzikich zwierząt, w tym m.in. orły, czy niedźwiedzie. Rolę wyjątkowej bramy do Parku Narodowego Djerdap pełni twierdza Golubac. To zamek z XIV wieku, który znajduje się niedaleko miasta Golubac. Miejsce to ma także tragiczną polską historię, bo to właśnie pod tym zamkiem zginął z rąk Turków rycerz Zawisza Czarny. Do dziś jest tam tablica upamiętniająca tę postać.

Subotica

Jedną z perełek regionu Wojwodina jest miejscowość Subotica. To pierwsze miasto, na które natrafimy, wjeżdżając od Serbii od strony Węgier. Znane jest z tego, że w niewielkim mieście łączą się wpływy wielu kultur, co przekłada się na tutejsze zabytki. W Suboticy współżyją ze sobą: Serbowie, Węgrzy, Czarnogórcy, Chorwaci, Romowie i Buniewcy. Do największych zabytków miasta należą: monumentalna synagoga, pałac Reichla i ratusz miejski. Ciekawie prezentują się również muzeum miejskie oraz Katedra św. Teresy z Ávili. Subotica będzie doskonałym przystankiem na jeden dzień intensywnego zwiedzania. Odpocząć warto w pięknie zagospodarowanych parkach miejskich.

Davolja Varoš

Po polsku to miasto diabła. Już sama nazwa sprawia, że miejsce to rozbudza ludzką ciekawość. Davolja Varoš to efektowne formacje skalne, które znajdują się w pobliżu Kursulli na południu kraju. Swoim wyglądem przypominają te z Kapadocji w Turcji, jednak nie są aż tak spektakularne. Mimo tego warto je odwiedzić. Strzeliste wieże przybierają różną wysokość i kształty. Najwyższe z nich mają nawet 15 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. Powstanie miasta diabła związane jest z naturalnym procesem erozji skał, która nastąpiła w wyniku aktywności wulkanicznej. Davolja Varoš uznawane jest za jeden z serbskich cudów i powinien znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia w tym kraju.

Kanion rzeki Uvac

 

Przepięknym rezerwatem przyrody w Serbii jest kanion rzeki Uvac. Miejsce to znajduje się pomiędzy górami Zlatibor i Zlatar. Miłośnicy natury zgodnie przyznają, że to jedno z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejsze tego typu miejsce w Polsce. Rzeka Uvac leniwie meandruje pośród wapiennych skał i wzgórz. Całość robi ogromne wrażenie, a krajobrazy najlepiej podziwiać z okolicznych wzgórz. Na uwagę zasługuje przejrzystość wody w rzece, dzięki czemu turyści bez trudu dostrzegą w niej wiele gatunków ryb. Ponadto na obszarze rezerwatu można spotkać dzikie ptactwo, a pośród ponad 100 gatunków znajdują się m.in. orły i sępy płowe. Na wyprawę po kanionie rzeki Uvac warto przygotować odpowiednie obuwie trekkingowe i zaopatrzyć się w prowiant i wodę.

Dom na Drinie

Prawdziwą ciekawostką jest mały domek, który zbudowano na skale pośrodku rzeki Drina. Znajduje się on niedaleko miasta Bajina Bašta. Domek wybudowano w 1969 roku i od tego czasu musiał mierzyć się z wieloma zagrożeniami, w tym ze zburzonymi falami Driny, który go porywały. Następnie jego gospodarze go odnajdowali i ponownie umieszczali w tym miejscu. Obecnie domek jest nielada atrakcją turystyczną i miejscem uwielbianym przez instagramerów.

Stari Ras

Wśród serbskich atrakcji warto wymienić także miejscowość Stari Ras. Znajduje się w niej monastyr Sopoćani. To jeden z najchętniej odwiedzanych i najcenniejszych klasztorów w Serbii. Powstał w XIII wieku i pełnił funkcję mauzoleum dla Stefana Urosza I i jego rodziny. Później wielokrotnie był rujnowany podczas wojen, a gruntowne prace renowacyjne miały miejsce dopiero w XX wieku. Od 1979 roku świątynia znajduje się na liście UNESCO.

Nowy Sad

Turyści bardzo chętnie odwiedzają miasto Nowy Sad, które leży nad Dunajem. Miasto w 2021 roku pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Obecnie jest niezwykle ważnym ośrodkiem w Serbii i stanowi stolicę kultury i regionu Wojwodina. Nowy Sad kojarzy się z wielokulturowością, która ma wpływ na ego obecny rozwój. Znajdziemy tu wiele zabytków, w tym świątynie związane z prawosławiem, synagogę, czy też zbór protestancki. Zabytkową część miasta stanowi Stari Grad. To tam można podziwiać miejski ratusz, katedrę, pałac biskupi oraz Muzeum Wojwodiny. Na uwagę zasługuje również twierdza Petrovaradin, która znajduje się na wzgórzu nad Dunajem. Warto pospacerować promenadą wzdłuż tej pięknej rzeki.

Serbia to kraj bardzo zróżnicowany etnicznie i kulturowo. Wpływa to na jego wielobarwność, a także charaktery ludzi, którzy w ostatnich dekadach byli naznaczeni przez konflikty zbrojne. Serbia otworzyła się jednak na turystów i bez wątpienia warto ją odwiedzić. Wśród miejsc, które nie znalazły się w naszym zestawieniu, a są godne polecenia, znajdują się m.in.:

  • Park Narodowy Tara;

  • Rzeka Vrelo;

  • Drvengrad;

  • Wioska Terzica Avlij;

  • Kompleks Karadjorjev w Topoli;

  • i inne.