Francja – największe atrakcje

Francja to popularny kierunek turystyczny osób z całego świata. Do tego europejskiego kraju podróżujemy ze względu na piękną architekturę, muzea bogate w monumentalne działa, piękne widoki, doskonałe wino i wiele więcej. Choć bez wątpienia cały kraj zasługuje na odkrycie, to w tym artykule pokusiliśmy się o wybranie największych atrakcji Francji. Powinny one znaleźć się na liście do odwiedzenia przygotowywanej przez każdego turystę, który chce w tym kraju spędzić nieco więcej czasu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Co zobaczyć we Francji?

Obecnie Francja to jedno z największych i najbardziej znaczących państw w Europie. Długa historia tego kraju sprawia, że ma wiele do zaoferowania pod względem historycznych zabytków. Oprócz nich we Francji można podziwiać wspaniałe krajobrazy, czy też korzystać z innych i bardziej współczesnych atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym subiektywnym rankingiem TOP atrakcji we Francji. Ich kolejność jest przypadkowa.

Wieża Eiffla

Bez dwóch zdań najbardziej rozpoznawalną atrakcją Paryża i całej Francji jest wieża Eiffla. To symbol Francji, który każdego roku odwiedzają miliony turystów. Wieża znajduje się nad Sekwaną i podziwiać ją można m.in. z ogrodów Chaps de Mars lub Trocadero. Obiekt powstał w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej. Stanął po to, aby upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej. Co ciekawe, aż do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją zbudowaną przez człowieka na świecie. Wytrwali mogą wjechać do jej wnętrza i podziwiać piękny widok z góry. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, bo kolejki po bilety są bardzo długie niezależnie od pory roku. Oczywiście najwięcej zainteresowanych jest w ciepłych miesiącach letnich.

Katedra Notre Dame

Monumentalna Katedra Notre Dame znajduje się na wyspie Île de la Cité. Budowa gotyckiej katedry trwała aż 200 lat. Ogromną sławę obiekt ten zyskał dzięki powieści „Dzwonnik z Notre Dame” napisanej przez Wiktora Hugo. Zwiedzając katedrę, warto wspiąć się na wieże katedry, które mają 69 metrów wysokości. Z nich rozpościera się piękny widok na Paryż, a także na wyspę, na której znajduje się kościół. Jedną z jego atrakcji jest również dzwon Emmanuel, który waży aż 13 ton.

Muzeum Luwr

Muzeum w Luwrze to zdecydowanie najsłynniejsze muzeum na całym świecie. Znajduje się w Paryżu, a w jego wnętrzu można oglądać ponad 35 tysięcy eksponatów. Dodatkowe 350 tysięcy znajduje się w ściśle strzeżonych magazynach i nie jest udostępniane do zwiedzania. Najsłynniejsze dzieła w Luwrze to Mona Liza, Nike z Samotraki i Wenus z Milo. Muzeum mieści się w Pałacu Luwr, który w średniowieczu pełnił funkcję zamku warownego, a z czasem stał się siedzibą królów Francji. Po latach przemianowano go na wyjątkowe muzeum. Charakterystycznym elementem Luwru jest szklana piramida, która powstała na dziedzińcu w latach 80. i dziś stanowi kolejną z atrakcji stolicy Francji.

Wzgórze Świętego Michała

Widok na Wzgórze Świętego Michała i znajdujący się na nim klasztor to jeden z popularnych krajobrazów Francji. Charakterystyczny budynek znajduje się około dwóch kilometrów od lądu na wyspie. Wybudowano go na skalistej wyspie w zatoce Mont-Saint-Michel na kanale La Manche. Na wyspie znajduje się jedna ulica, która prowadzi od bramy w murach aż do schodów prowadzących do klasztoru w stylu romańsko-gotyckim. Iglica klasztoru znajduje się 150 metrów n.p.m. Ciekawym zjawiskiem są lokalne pływy, które co kilka godzin odsłaniają piaszczyste dno zatoki wokół wzgórza. Następnie tereny te zalewane są przez wodę morską, a różnica wysokości między przypływem i odpływem może wynosić nawet 15 metrów.

Disneyland

Disnleyland to wyjątkowa atrakcja dla małych i dużych. Znajduje się pod Paryżem w miejscowości Marne-la-Vallée. Początki tego parku rozrywki sięgają 1992 roku i obecnie jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w całej Europie. Francuski Disneyland powstał jako czwarty tego typu obiekt na świecie. Obecnie doskonale bawią się tam zarówno dzieci, jak i dorośli, dla których przygotowano ponad 50 atrakcji. Na cały kompleks składają się dwa wesołe miasteczka, pole golfowe, aleja handlowa ze sklepami, czy też aż siedem hoteli z komfortowymi miejscami noclegowymi. Warto odpowiednio się przygotować, ponieważ wizyta w Disneylandzie nie należy do tanich.

Lourdes

Lourdes to miejsce pielgrzymek chrześcijan z całego świata. Według obecnych danych, co roku to miejsce kultu maryjnego odwiedza nawet 6 milionów wiernych. Jednocześnie to największy tego typu obiekt we Francji. Według wierzeń, w Lourdes miało miejsce objawienie Matki Bożej, która ukazała się Bernadecie Soubirous. W miejscu tym znajduje się teraz neogotycka bazylika. Oprócz niej w tym urokliwym miasteczku nie brakuje innych zabytków, w tym m.in. podziemnej bazyliki św. Piotra, twierdzy, sanktuariów, czy też kościołów.

Lyon

Na specjalną uwagę zasługuje również Lyon, czyli najstarsze i trzecie co do wielkości miasto we Francji. Znajduje się niedaleko Alp, dlatego stanowi doskonałą bazę wypadową w góry. Przez miasto przepływają dwie duże rzeki Rodan i Soana. Miasto zachwyca piękną i doskonale zachowaną starówką, której najważniejszy punkt stanowi Bazylika Notre-Dame de Fourvière. Znajduje się na wzniesieniu i stanowi wspaniały punkt widokowy. Inne ważne zabytki to m.in.: Katedra św. Jana Chrzciciela, Musée des Confluences, teatr rzymski wraz z ruinami, czy też Plac Bellecour, który jest największym słonecznym placem w Europie. Bez wątpienia warto uwzględnić Lyon na liście list do zobaczenia we Francji.

Zamki nad Loarą

Wyjątkową podróż można odbyć szlakiem zamków nad Loarą. To kolejna z ogromnych atrakcji Francji, ponieważ na szlaku tym znajduje się ponad 300 zamków, pałaców i innych wyjątkowych rezydencji. Wybrane z nich udostępnione są do zwiedzania. Podróż wzdłuż rzeki warto rozłożyć w czasie i wcześniej wybrać obiekty, które się odwiedzi. Wizyta w każdym z nich jest niemal niewykonalna lub zajmie wiele tygodni. Bez wątpienia Francja to kraj, w którego eksploracji nie warto się przesadnie spieszyć. Wokół wybranych zamków znajdują się piękne ogrody. Środkowa część doliny Loary została wpisana na listę UNESCO.

Winnice Bordeaux

Wielbiciele wina koniecznie muszą odwiedzić Bordeaux i jego okolice. To prawdziwa stolica wina we Francji, a w okolicach miasta znajduje się ponad 280 tys. ha winnic. Można je kosztować w lokalnych restauracjach, a także udać się na wycieczki, aby odkryć od wewnątrz wybrane winnice. Samo Bordeaux ma do zaoferowania również wiele pięknych zabytków, w tym starówkę wpisaną na listę UNESCO. Wciąż miasto to nie jest doceniane tak, jak na to zasługuje, jednak z roku na rok liczba odwiedzających je turystów rośnie. Do największych zabytków Bordeaux należą: Katedra, Opera Narodowa, Place de la Bourse, La Grosse Cloche, Brama Cailhau i Muzeum Wina.

To tylko wybrane atrakcje Francji. W kraju tym jest jeszcze wiele do zobaczenia, w tym m.in.:

  • Pałac Wersalski;

  • Wulkany Owernii;

  • Park Narodowy Pirenejów;

  • Ogród botaniczny Jardin des Plantes w Nantes;

  • Chamonix z widokiem na Mont Blanc;

  • Lille;

  • Marsylia;

  • Katedra w Chartres

  • i inne.

Bez dwóch zdań warto obrać Francję za cel swojej podróży turystycznej i nie tylko.