Albania – największe atrakcje

W ostatnich latach Albania podbija serca turystów z Polski. Wciąż jest jednak krajem stosunkowo mało odkrytym przez turystów, jednak liczba ta z roku na rok rośnie. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla Grecji, czy też Chorwacji. Kuszą w niej wciąż relatywnie niskie ceny życia, piękna przyroda, a także wyjątkowe zabytki. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi przez nas największymi atrakcjami Albanii, które warto zobaczyć. Wybór ma charakter subiektywny, a w tym bałkańskim kraju znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc.

Co zobaczyć w Albanii?

Albania to małe państwo bałkańskie, które znajduję się pomiędzy Chorwacją i Grecją. Położone jest nad pięknym i ciepłym morzem, a w jego obrębie znajdują się góry, które doskonale nadają się na wspinaczki o każdej porze roku. Kraj ten stosunkowo niedawno otworzył się na świat i turystów i wciąż stanowi pewną nowość. Z roku na rok jego popularność rośnie, a wśród odwiedzających znajduje się liczne grono Polaków. W tym artykule przygotowaliśmy subiektywne zestawienie największych atrakcji w Albanii, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym kraju. Kolejność poszczególnych atrakcji jest przypadkowa, a wszystkie zasługują na uwagę i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.

Tirana

Stolicą i najważniejszym miastem Albanii jest Tirana. Leży ona nad trzema rzekami Lanë, Tiranë i Tërkuzë. To ważny ośrodek kulturalny i edukacyjny Albanii, a także miasto, które przyciąga turystów swoim pięknem. Tirana ulokowała się w kotlinie u stóp góry Dajti, a na ulicach miasta można doświadczyć mieszanki kulturowej. Łączą się w nim wpływy: katolickie, prawosławne i islamskie. Badania archeologiczne udowodniły, że miejsce to było już zamieszkiwane w czasach bizantyjskich. W prawdziwe miasto Tirana przeistoczyła się jednak dopiero w XVII wieku, gdy znajdowała się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Stąd orientalny klimat miasta, który łączy się z międzywojennym stylem włoski. Widać także wpływ komunistów i ich tendencję do budowy monumentalnych obiektów. Miasto spełni oczekiwania wielu grup turystów, a w jego obrębie można odkrywać lokalne rynki i muzea, raczyć się bałkańskim jedzeniem, czy też odpoczywać w dobrze zagospodarowanych parkach. Do najważniejszych zabytków stolicy Albanii należą: Meczet Centralny, Zamek, kolejka linowa, Plac Skanderbega, Narodowe Muzeum Historyczne czy też grobowiec Kaplana Paszy.

Szkodra

Miasto Szkodra to wyjątkowe miejsce na mapie Albanii. Znajduje się na północy kraju i jest jednym z najważniejszych zabytków całej Albanii. Na przedmieściach znajduje się zamek Rozafa, którego początki sięgają średniowiecza. Kolejnym ważnym punktem do zobaczenia jest Ołowiany Meczet. Po dotarciu do centrum miasta turyści natkną się na kolejne zabytki, w tym m.in. bogate Muzeum Historyczne. Miasto leży przy Alpach Albańskich i stanowi dobrą bazę wypadową. Ponadto Szkodra znajduje się nad rzeką, która nadaje mu wyjątkowego klimatu. Stąd też można udać się na Jezioro Szkoderskie, które opisano w dalszej części artykułu.

Góry Północno Albańskie

Na szczególną uwagę w Albanii zasługują Góry Północnoalbańskie. Ze względu na ich piękno i liczne zabytki, nazywane są również Górami Przeklętymi lub Alpami Albańskimi. Jest to pasmo Gór Dynarskich, które każdego roku odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów. Nie bez powodu miejsce to uznawane jest za największą atrakcję turystyczną w całej Albanii. Góry leżą w pobliżu granic z Kosowem i Czarnogórą, a ich najwyższym szczytem jest Maja e Jezercës w Górach Przeklętych. To doskonałe miejsce na wypad dla piechurów, którzy lubią eksplorować górskie regiony. Z drugiej strony to wymagające góry, dlatego trzeba się do nich dobrze przygotować. Najwięcej turystów decyduje się na odwiedziny we wsi Theth i doliny Valbony.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie to największy zbiornik słodkowodny w całych Bałkanach. Znajduje się na pograniczu Albanii i Czarnogóry. Jezioro posiada zmienną linię brzegową, dzięki czemu zachwyca na każdym swoim odcinku. To duże jezioro krasowe, którego część objęta jest parkiem narodowym. W związku z tym turyści muszą dostosować się do obowiązujących tam wymogów. Jezioro stanowi cenną ostoję ptactwa, w tym m.in. pelikanów. Ze względu na swoje naturalne piękno, jezioro Szkoderskie uznawane jest za jedno z najładniejszych miejsc w Albanii. Fani obiektów historycznych nie znajdą tu jednak zbyt wiele obiektów do zwiedzania. Zdecydowanie lepiej odnajdą się tam poszukiwacze piękna i spokoju przyrody.

Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. To wyjątkowa atrakcja Albanii, a zbiornik stanowi linię graniczną między tym krajem a Macedonią. Nad brzegami jeziora znajdują się ważne zabytki o znaczeniu historycznym i religijnym. Miejsce to zachwyca dzikością przyrody i pięknymi krajobrazami. Przeznaczone jest dla osób, które unikają zgiełku miast i poszukują odrobiny wytchnienia. Z drugiej strony na tutejszych plażach można miło spędzać czas, a odpoczynek można połączyć z aktywnym zwiedzaniem. Ważnym miastem albańskim nad jeziorem Ochrydzkim jest Pogradec.

Gjirokastra

Wśród ważnych zabytków Albanii znajduje się również miasteczko Gjirokastra, a zwłaszcza jego starówka. Miasto znajduje się 250 kilometrów od Tirany i położone jest w dolinie Drino. Na uwagę zasługuje w nim wyjątkowy układ urbanistyczny. W połączeniu z oryginalną architekturą sprawia wrażenie, że cała starówka jest muzeum. Wiele budynku powstało z kamienia, co dodaje im wyjątkowego klimatu. Gjirokastra leży na trzech wzgórzach, dlatego podczas odkrywania miasta pokonuje się spore różnice wysokości. Od 2005 roku miejscowość ta znajduje się na liście UNESCO, a najstarszą część stanowią zabudowania z czasów osmańskich. Obecnie Gjirokastra to najczęściej odwiedzane miejsce turystyczne w południowej Albanii.

Riwiera Albańska

Fani kąpieli morskich i słonecznych nie mogą pominąć wizyty na Riwierze Albańskiej. Tak nazywa się pas wybrzeża nad Morzem Jońskim, które rozpoczyna się przy przełęczy Llogara i ciągnie się aż do granicy z Grecją. Obszar ten nazywany jest riwierą ze względu na piękne piaszczyste plaże, urokliwe zatoczki i krystalicznie czystą i ciepłą wodę. W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost turystyki w regionie, co dodatkowo napędza go do rozwoju. Do najchętniej odwiedzanych miejscowości nad Morzem Jońskim w Albanii należą: Dhërmi, Saranda, Himarë, Lukowa, Borsch i Qeparo. Spełnią one oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów i doskonale nadają się na wakacyjny wyjazd w poszukiwaniu słońca.

To według nas największe atrakcje turystyczne Albanii. Oczywiście w kraju tym znajduje się wiele więcej ciekawych miejsc do zobaczenia. W naszym zestawieniu zabrakło m.in. takich atrakcji jak:

  • Butrint i Apollonia;

  • Voskopojë;

  • wąwóz rzeki Osum;

  • Berat i jego piękna starówka;

  • Kruja;

  • Amfiteatr w Durrës;

  • jezioro Koman;

  • i inne.

Planując wyjazd do Albanii, warto wcześniej rozpisać sobie najważniejsze atrakcje i zgodnie z nimi ułożyć plan zwiedzania. Państwo to spełni oczekiwania osób poszukujących pięknych plaż i słońca, jak i tych odkrywających zabytki i piękno dzikiej przyrody.