Zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ

Wałbrzych i jego malownicze okolice oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy niosą ze sobą wiele tajemnic oraz zagadek. Oczywiście pośród turystów największą atrakcją regionu są pozostałości po drugiej wojnie światowej. To istna gratka dla explorerów, historyków i archeologów. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na owych terenach usytuowanych jest wiele obiektów średniowiecznych. Jednym z nich jest Zamek Stary Książ.

Zamek Stary Książ – historia

Ruiny Zamku Stary Książ znajdują się w północno-wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w paśmie Sudetów Środkowych. Nieopodal tego fascynującego miejsca znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych regionu – Zamek Książ. Jeszcze do niedawna w opinii wielu historyków panowało przekonanie, iż ruiny znajdujące się w okolicy Zamku Książ stanowią pozostałość po murach wzniesionych na potrzeby turniejów rycerskich.

Z biegiem czasu okazało się, że owe ruiny są reliktem średniowiecznego zamku, który został przebudowany pod koniec XVIIIw. Badania przeprowadzone na tych terenach wykazały, iż w Xw istniał tu gród, zaś 300 lat później warownia wzniesiona na życzenie Bolko I Surowego.

Turystyczna niefrasobliwość

Pozostałości po historycznej budowli ulokowane są zaledwie 1km od popularnego Zamku Książ. Znajdują się one na przyległym wzgórzu – na drugim brzegu rzeki Pełczycy. Niestety wielu turystów nieświadomie omija to tajemnicze miejsce, a z pewnością warto odwiedzić ruiny napawające duchem epoki średniowiecza. W maju 1945r po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej zamek doszczętnie spłonął. Do dziś zachowały się tylko niektóre elementy, takie jak niewielkie fragmenty budynku głównego, kaplicy, wieży oraz ostrołukowych okien. Wałbrzych i jego okolice stanowią cel wędrówki wielu zagranicznych turystów – warto wybrać się na te tereny i poznać wiele historycznych tajemnic, które swą otoczką i urokiem dostarczą niezapomnianych wrażeń i wspaniałych momentów.

Dojazd

Ruiny w Trzęsaczu