zamek checiny

Zamek Chęciny – cennik ,historia ,parking

Godziny otwarcia

KwiecieńWrzesień od poniedziałku – niedzieli 9:00 do 18:00
PaździernikMarzec od poniedziałku – soboty 9:00 do 16:00

Cennik

(obowiązuje od 1 kwietnia do 31 października) wejście od strony wschodniej i zachodniej
Ulgowy – 16 zł
Normalny – 20 zł
Aktualna cena biletów dostępna:
https://www.zamek.checiny.pl/pl/oferta/ceny-biletow

Parking

-Pod Kościołem Parafialnym Św. Bartłomieja, ul. Radkowska
-Pod Klasztorem Sióstr Bernardynek, ul. Małogoska
-Pod Klasztorem Ojców Franciszkanów (z miejscami dla autokarów), ul. Armii Krajowej
-Parking dla rowerów u podnóża zamku (możliwość przechowywania bagażu rowerzysty w kasie zamku na alejce – wejście wschodnie), ul. Jędrzejowska
-U podnóża Zamku Królewskiego (z miejscami dla autokarów), ul. Jędrzejowska

Informacje praktyczne

Kontakt

Zamek Chęciny
ul. Małogoska 7
26-060 Chęciny
+48 41 315 18 29 Zamek
informacja@checiny.pl

Zamek Chęciny dojazd

Średniowieczne budowle często okazują się zaskakująco trwałe. Wiele spośród zamków, które pamiętają czasy Piastów, zachowało się w zaskakująco dobrym stanie mimo licznych trawiących je pożarów i oblężeń, przez jakie przechodziły.

Zamek Chęciny jest ruiną, która jednak nadal robi niesamowite wrażenie.

Tym, co od razu rzuca się w oczy każdemu odwiedzającymi chęciński zamek turyście jest jego architektoniczna niespójność.

Obiekt ten był wielokrotnie przebudowany i jako taki nosi ślady wielu epok. Nie da się niestety dokładnie ustalić daty jego budowy, wiadomo jednak, że w 1306 r. już istniał.

Zamek Chęciny idealny cel na weekendowy wypad
Zamek Chęciny idealny cel na weekendowy wypad

Historia

Wiemy to z najstarszego zachowanego źródła pisanego na jego temat – aktu nadania zamku biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie przez Władysława Łokietka.

Później ów akt został cofnięty, a zamek był wykorzystywany przez samego Łokietka jako siedziba, Chęciny były wówczas ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym.

Historia zamku
Widok wieczorową porą na Zamek Chęciny

Czasy świetności

Czasy świetności chęcińskiego zamku wiążą się z postacią Kazimierza Wielkiego – to właśnie on nadał mu ostateczny kształt, który możemy ujrzeć na licznych ilustracjach.

Zamek był potężny, monumentalny i – w co trudno uwierzyć – niezdobyty przez ponad dwa i pół wieku, mimo że wiatry historii wiały wówczas ze szczególną siłą.

Początek upadku zamku w Chęcinach datuje się na wiek XVI. Ostatecznie budowla została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, podobnie jak wiele innych polskich budowli militarnych.

Ostatni mieszkańcy opuścili zamek w roku 1707. Jego mury były od tego czasu rozbierane przez okolicznych mieszkańców szukających budulca na drogi i własne siedziby.

zamek w chęcinach
Zamek w Chęcinach

Rewitalizacja zamku Chęciny

Obecnie w nowym blasku po rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2013-2015 obiekt przyciąga rzeszę turystów. Warownia jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Przekraczając bramę zamku można przenieść się w czasie.

Załoga wita wszystkich przybyłych gości w historycznych strojach. Z wież o każdej porze roku rozciąga się niesamowita panorama Gór Świętokrzyskich.

zamek chęciny - widok
Widok na Zamek Chęciny

W baszcie kwadratowej oraz w krużgankach znajduje się galerię zdjęć, na dziedzińcu na turystów czekają narzędzia tortur oraz fotościanki. W lochu spoczywa skazaniec, w skarbcu lśni złoto i srebro, a z majętnych skrzyń wysypują się monety…

Gdy zapada mrok spacer po zamku nabiera zupełnie innego wymiaru. Mury warowni kryją tajemnice przeszłości, moc legend i niewyjaśnionych zjawisk. Aby je poznać warto wybrać się na cykliczną imprezę NOC NA ZAMKU W CHĘCINACH!

Zapraszamy również do udziału w lekcjach tematycznych prowadzonych przez zamkowego płatnerza Marcina. Lekcje odbywają się w otoczeniu murów średniowiecznej warowni.

Słuchacze zostają wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat osnuty tajemnicami Zamku Królewskiego w Chęcinach. Temat przewodni to Rycerze i Zamki.

Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach
zamek w chęcinach
Jeden z wielu powodów dla których warto wybrać się na Zamek w Chęcinach