zamek checiny

Zamek Chęciny

Średniowieczne budowle często okazują się zaskakująco trwałe. Wiele spośród zamków, które pamiętają czasy Piastów, zachowało się w zaskakująco dobrym stanie mimo licznych trawiących je pożarów i oblężeń, przez jakie przechodziły.

Zamek Chęciny jest ruiną, która jednak nadal robi niesamowite wrażenie.

Tym, co od razu rzuca się w oczy każdemu odwiedzającymi chęciński zamek turyście jest jego architektoniczna niespójność.

Obiekt ten był wielokrotnie przebudowany i jako taki nosi ślady wielu epok. Nie da się niestety dokładnie ustalić daty jego budowy, wiadomo jednak, że w 1306 r. już istniał.

Zamek Chęciny idealny cel na weekendowy wypad
Zamek Chęciny idealny cel na weekendowy wypad

Historia

Wiemy to z najstarszego zachowanego źródła pisanego na jego temat – aktu nadania zamku biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie przez Władysława Łokietka.

Później ów akt został cofnięty, a zamek był wykorzystywany przez samego Łokietka jako siedziba, Chęciny były wówczas ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym.

Historia zamku
Widok wieczorową porą na Zamek Chęciny

Czasy świetności

Czasy świetności chęcińskiego zamku wiążą się z postacią Kazimierza Wielkiego – to właśnie on nadał mu ostateczny kształt, który możemy ujrzeć na licznych ilustracjach.

Zamek był potężny, monumentalny i – w co trudno uwierzyć – niezdobyty przez ponad dwa i pół wieku, mimo że wiatry historii wiały wówczas ze szczególną siłą.

Początek upadku zamku w Chęcinach datuje się na wiek XVI. Ostatecznie budowla została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, podobnie jak wiele innych polskich budowli militarnych.

Ostatni mieszkańcy opuścili zamek w roku 1707. Jego mury były od tego czasu rozbierane przez okolicznych mieszkańców szukających budulca na drogi i własne siedziby.

zamek w chęcinach
Zamek w Chęcinach

Rewitalizacja zamku Chęciny

Obecnie w nowym blasku po rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2013-2015 obiekt przyciąga rzeszę turystów. Warownia jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Przekraczając bramę zamku można przenieść się w czasie.

Załoga wita wszystkich przybyłych gości w historycznych strojach. Z wież o każdej porze roku rozciąga się niesamowita panorama Gór Świętokrzyskich.

zamek chęciny - widok
Widok na Zamek Chęciny

W baszcie kwadratowej oraz w krużgankach znajduje się galerię zdjęć, na dziedzińcu na turystów czekają narzędzia tortur oraz fotościanki. W lochu spoczywa skazaniec, w skarbcu lśni złoto i srebro, a z majętnych skrzyń wysypują się monety…

Gdy zapada mrok spacer po zamku nabiera zupełnie innego wymiaru. Mury warowni kryją tajemnice przeszłości, moc legend i niewyjaśnionych zjawisk. Aby je poznać warto wybrać się na cykliczną imprezę NOC NA ZAMKU W CHĘCINACH!

Zapraszamy również do udziału w lekcjach tematycznych prowadzonych przez zamkowego płatnerza Marcina. Lekcje odbywają się w otczeniu murów średniowiecznej warowni.

Słuchacze zostają wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat osnuty tajemnicami Zamku Królewskiego w Chęcinach. Temat przewodni to Rycerze i Zamki.

Godziny otwarcia warowni oraz ceny biletów dostępne są na stronie internetowej: www.zamek.checiny.pl

Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach

Godziny otwarcia

KwiecieńWrzesień od poniedziałku – niedzieli 9:00 do 18:00

PaździernikMarzec od poniedziałku – soboty 9:00 do 16:00

Cennik biletów

(obowiązuje od 1 kwietnia do 31 października) wejście od strony wschodniej i zachodniej

Ulgowy – 9 zł

Normalny – 12 zł

Aktualna cena biletów dostępna na oficjalnej stronie Zamku Chęciny:

https://www.zamek.checiny.pl/pl/oferta/ceny-biletow

zamek w chęcinach
Jeden z wielu powodów dla których warto wybrać się na Zamek w Chęcinach

Zamek Chęciny parking

-Pod Kościołem Parafialnym Św. Bartłomieja, ul. Radkowska
-Pod Klasztorem Sióstr Bernardynek, ul. Małogoska
-Pod Klasztorem Ojców Franciszkanów (z miejscami dla autokarów), ul. Armii Krajowej
-Parking dla rowerów u podnóża zamku (możliwość przechowywania bagażu rowerzysty w kasie zamku na alejce – wejście wschodnie), ul. Jędrzejowska
-U podnóża Zamku Królewskiego (z miejscami dla autokarów), ul. Jędrzejowska

Dane kontaktowe

Zamek Chęciny
ul. Małogoska 7
26-060 Chęciny
+48 41 315 18 29 Zamek
informacja@checiny.pl

Zamek Chęciny dojazd

Zamek Chęciny

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Chęciny 50.797400, 20.460700 Zamek Chęciny
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 3, średnia: 4,33 z 5)
Loading...

1 Komentarz

  1. […] słabo znany. Malowniczo położony, pełen tajemnic, o bogatej i intrygującej historii. Zamek Chojnik, bo o nim mowa, to wyjątkowe miejsce, w którym kryje się szereg tajemnic. Warto odkryć […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INNE CIEKAWE MIEJSCA