park-narodowy-serengeti

Tanzania – co warto zobaczyć?

Tanzania to niesamowity kraj w Afryce Południowo-Wschodniej, który powstał z połączenia dawnych brytyjskich kolonii: Tanganiki oraz Zanzibaru. Większość terytorium państwa obejmuje rozległy płaskowyż położony na wysokości 900 – 1500 m.n.p.m. Tanzania leży w obrębie klimatu równikowego, co znaczy, że trzydziestostopniowe upały panują tam cały, okrągły rok. W okresie naszej europejskiej wiosny oraz jesieni, kraj odwiedzają pory deszczowe, w których tamtejszą przyrodę podlewają prawdziwe strugi deszczu. Kraj zamieszkiwany jest przez 120 grup etnicznych, mówiących różnymi językami, w większości należą do plemion Bantu.

Dar es Salaam
Dar es Salaam

Dar es Salaam

Dar es Salaam jest największym miastem Tanzanii i ważnym portem nad Oceanem Indyjskim. Jego populacja sięga 7 milionów mieszkańców i stale rośnie. Miasto było stolicą Tanzanii do 1974 roku, kiedy funkcją tą odznaczono położoną bardziej w centrum Dodomę. Dar es Salaam pozostało jednak regionalnym centrum ekonomicznym, o czym świadczy nowoczesna zabudowa centrum i prężnie rozwijający się tamtejszy port przeładunkowy. Turystów w Dar es Salaam zainteresuje z pewnością mnogość muzeów dotyczących historii Tanzanii oraz innych instytucji kulturalnych. Ciekawą atrakcją jest również jednodniowy wypad nad pobliską marinę, w której można oddać się beztroskiemu nurkowaniu.

Zanzibar – wyspa „perełka”
Zanzibar – wyspa „perełka”

Zanzibar – wyspa „perełka”

W bliskiej odległości od Dar es Salaam znajduje się jedna z największych atrakcji Tanzanii – wyspa Zanzibar bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata ze względu na spokojne, piaszczyste plaże oraz czyste, turkusowe morze. Wzdłuż wybrzeża ciągną się natomiast rafy koralowe, które ucieszą pasjonatów nurkowania. Wyspa jest wymarzonym celem dla osób pragnących udać się na prawdziwie rajskie wakacje. Dla zainteresowanych istnieje możliwość odkrywania egzotycznej natury wyspy: w rezerwacie Jozani w jej południowo-wschodniej części odwiedzić można bajkowy las tropikalny, niesamowicie pobudzający wyobraźnię. Dużą atrakcją jest możliwość spróbowania wielu lokalnych przysmaków, w tym uprawianych tam na plantacjach owoców.

Kilimandżaro – królowa Afryki
Kilimandżaro – królowa Afryki

Kilimandżaro – królowa Afryki

Kilimandżaro to góra, o której słyszał każdy: osamotniony wulkaniczny stożek wznoszący się na niebotyczną wysokość 5895 m.n.p.m. Otoczony jest równinnym krajobrazem sawanny, a więc widoczny jest dokładnie z promienia wielu setek kilometrów. Jako najwyższy szczyt Afryki, jest bardzo popularnym celem dla wspinaczy z całego świata. Na górę dociera jednak zaledwie 25% ze śmiałków, ze względu na chorobę wysokościową, która doskwierać może już po przekroczeniu 3000 m.n.p.m. Popularne Kilimandżaro składa się z trzech wierzchołków, z czego najwyższy nosi nazwę Kibo. Szczyt znajduje się zaledwie 400 km od granicy z Kenią, a objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Kilimandżaro. Mimo położenia w bezpośrednim sąsiedztwie równika, ze względu na znaczną wysokość, na szczycie góry należy spodziewać się tak rzadkiego w Afryce śniegu.

Park Narodowy Serengeti
Park Narodowy Serengeti

Park Narodowy Serengeti

Park Narodowy Serengeti położony stosunkowo blisko szczytu Kilimandżaro zalicza się do jednych z najbardziej znanych parków tego typu na całym świecie. Powstał w celu ochrony sawannowego krajobrazu charakteryzującego się rzadką roślinnością oraz bogactwem setek gatunków dzikich zwierząt. Ekosystem jest jednym z nielicznych, który nie zmienił się praktycznie od początku swojego powstania. Turyści odwiedzają Serengeti, aby na żywo obserwować migracje zwierząt zgrupowanych w ogromne, wielotysięczne stada. Spotkać tu można m.in. zebry, słonie, żyrafy, lwy, nosorożce, bawoły, gazele czy tez krokodyle. Serengeti zajmuje obszar 30 tys km², a więc jest jednym z największych parków narodowych świata. Zgodnie uznawany jest za prawdziwy relikt dzikiej przyrody, tak rzadkiej w zdominowanym przez człowieka świecie.

Jezioro Tanganika
Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika

Tanganika jest jednym z jezior należących do systemu Wielkich Jezior Afrykańskich, a więc bardzo głębokich jezior powstałych w rowach tektonicznych. Tanganika usytuowana jest wzdłuż wschodniej granicy Tanzanii – dzieli ona to państwo od Demokratycznej Republiki Konga. Otoczona jest pasmem wysokich szczytów górskich, które w niektórych miejscach sięgają wprost lustra wody formując strome, ale robiące niesamowite wrażenie brzegi. Tanganika jest drugim, po rosyjskim Bajkale, najgłębszym jeziorem świata i jednocześnie najdłuższym. W jej bardzo czystych wodach żyje około 300 endemicznych gatunków ryb. Po zachodniej części jeziora utworzono Park Narodowy Mahale, w którym żyją nieliczone gatunki ptaków, hipopotamy, a także szympansy, które nie boją się ludzi, więc można bez problemów obserwować ich z bliska podczas zabawy.