Zamek Książąt Mazowieckich i Rzeka Łydynia w Ciechanowie
Zamek Książąt Mazowieckich i Rzeka Łydynia w Ciechanowie

TOP 6: najpiękniejsze zamki Mazowsza

Oto 6 atrakcji, którym miłośnicy historii koniecznie powinni poświęcić swój czas w trakcie wycieczki po tej części kraju.

Zamek w Czersku
Zamek w Czersku

TOP 6: Czersk

Zamek w Czersku to malownicza ruina, która aż do czasów wojen ze Szwedami w XVII wieku spełniała ważną rolę w systemie obronnym Mazowsza. Zamek ten do dziś zachwyca swym położeniem, a jego mury dumnie wznoszą się nad doliną Wisły.

Zwiedzanie ruin może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą, podobnie jak udział w licznych imprezach plenerowych, dzięki którym do Czerska zagląda tak wielu miłośników historii z całego kraju.

Zamek Liw - Zamki na Mazowszu
Zamek Liw

TOP 5: Liw

Ruiny książęcego zamku w Liwie przyciągają nie tylko malowniczym otoczeniem, ale i ciekawą historią. W jej odkrywaniu pomagają nam tu ciekawe wystawy, które można podziwiać w zamkowym muzeum, oraz imprezy historyczne, urządzane z myślą o wszystkich pasjonatach historii.

Z pewnością warto odwiedzić to miejsce w chwili, gdy odbywa się tu Festyn Archeologiczny, warto tez gościć na tutejszych turniejach rycerskich. Udział w takich wydarzeniach z pewnością będzie dla wszystkich odwiedzających Liw gości wspaniałą przygodą.

Zobacz także: lampy rustykalne, czyli oświetlenie z epokowym klimatem

Zamek w Pułtusku
Zamek w Pułtusku

TOP 4: Pułtusk

Zamek w Pułtusku powstał w XIV wieku z woli biskupów płockich. Dziś przyciąga on turystów zarówno swą formą, jak i lokalizacją. Bliskość Puszczy Białej sprawia, że obiekt ten staje się idealnym miejscem dla tych, którzy wolny czas chcą przeznaczyć na odkrywanie najciekawszych kompleksów leśnych w rejonie Warszawy.

A że zamek służy obecnie jako obiekt noclegowy, każdy turysta może skorzystać z gościny w jego zabytkowych murach.

Zamek w Iłży
Zamek w Iłży

TOP 3: Iłżą

Zamek w Iłży to kolejna pamiątka, której w czasie wycieczki po Mazowszu warto poświecić swój czas. Dzieje tego obiektu sięgają XIV wieku, i choć do naszych czasów zachował się on jako ruina, wciąż może oczarować swą formą i potęgą.

Iłża jest znana jako miejsce wielu ważnych imprez kulturalnych oraz historycznych, dzięki czemu miejscowość ta jest chętnie odwiedzana przez osoby zainteresowane nie tylko zabytkami, ale i wyjątkowo ciekawymi lekcjami historii w plenerze.

Zamek w Szydłowcu
Zamek w Szydłowcu

TOP 2: Szydłowiec

Zamek w Szydłowcu może się pochwalić XV-wiecznym rodowodem, a za inicjatora jego budowy uchodzi kasztelan radomski, Stanisław Szydłowiecki. Przez lata była to główna siedziba rodu, uznawanego za jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych rodzin w dawnej Polsce.

Do dziś zamek ten zachwyca swą sylwetką oraz pięknym otoczeniem, a spaceru po rozciągającym się wokół tej budowli zamku sprawią wiele radości każdemu z nas. Zamek ten może się jednocześnie pochwalić tak ważną atrakcją, jaką jest urządzone w jego murach Szydłowieckie Centrum Kultury oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Zamek w Ciechanowie
Zamek w Ciechanowie

TOP 1: Ciechanów

Zamek w Ciechanowie to turystyczna wizytówka Mazowsza oraz atrakcja, której nie można pominąć. Malownicza sceneria Wzniesień Mławskich oraz Wysoczyzny Ciechanowskiej zachęca do odwiedzenia tego miejsca, podobnie jak jego historia oraz dodatkowe atrakcje.

Zamek, który może się pochwalić historią sięgającą XV wieku, znany jest dziś jako siedziba Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Kuszą też organizowane tu wydarzenia i imprezy, takie jak wrześniowe „Spotkania ze średniowieczem”. To miejsce wyjątkowe, w którym każdy z nas może nacieszyć się pięknem dawnej architektury, a jednocześnie w przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii.

Mazowieckie zamki to cenne pamiątki z dawnych czasów, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Wycieczki ich śladem mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą oraz lekcją historii, w trakcie której w ciekawy sposób poszerzymy swą wiedzę na temat przeszłości tej części kraju i jej dawnych mieszkańców.Zamek Czocha
Gdańsk atrakcje

https://ciekawyswiata.pl/kategoria/zamki-w-polsce/