Zamek w Czersku

Zamek w Czersku

Na terenie tak pięknej krainy, jaką jest Mazowsze, cenne zabytki czekają na nas niemal na każdym kroku. Dla tych turystów, którzy chcą zwiedzać wspaniałe zamki, idealnym kierunkiem historycznej wycieczki po tym regionie będzie Czersk.

By

Godziny otwarcia

  • styczeń-luty, wtorek-niedziela godz. 9.00-15.00 (poniedziałki nieczynne)
  • marzec, godz. 9.00-17.00
  • kwiecień, godz. 9.00-18.00
  • maj-sierpień, godz. 9.00-20.00
  • wrzesień, godz. 9.00-18.00
  • październik, godz. 9.00-17.00
  • listopad-grudzień, godz. 9.00-15.00 (poniedziałki nieczynne)

Zamek nie jest dostępny dla zwiedzających w następujące dni:
1 stycznia, 6 stycznia, Niedziela Wielkanocna, 1 listopada, 24-26 grudnia, 31 grudnia.

Cennik

  • Normalny – 8 zł
  • Ulgowy – 5 zł
  • Grupy zorganizowane – uczniowie szkół z terenu gminy Góra Kalwaria – 2 zł

Informacje praktyczne

Kontakt

tel.: 503 928 337
biuro@kulturagk.pl | www.kulturagk.pl

Adres

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
plac Tysiąclecia 1, 05-530 Czersk

Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Jednym z tych najważniejszych jest potężny zamek, który zachwyca i swą formą, i malowniczym otoczeniem. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Zamek w Czersku i jego dzieje

Zamek w Czersku przyciąga już sama swa lokalizacją. Wzniesiony na stromym wzgórzu, dumnie wznosi się ponad doliną Wisły i skutecznie przyciąga uwagę zaglądających do Czerska turystów. Kiedy wzniesiono ową budowlę? Wiadomo, że w miejscu obecnego zamku już w XI stuleciu istniał obronny gród, który w czasach Konrada Mazowieckiego świetnie sprawdzał się jako więzienie dla przeciwników politycznych tego władcy.

Zamek w Czersku widok z góry

Gdy ów gród został zniszczony, co nastąpiło w wieku XIV, w jego miejscu wzniesiono murowany zamek. W XV wieku nastąpiła jego rozbudowa, polegająca m. in. na wzmocnieniu zamkowych fortyfikacji. Niestety, były to ostatnie lata świetności tego zamku. W XVI wieku stracił on na znaczeniu, z kolei wiek XVII i najazd szwedzki to czas poważnych zniszczeń.

Zamek w Czersku
Zamek w Czersku

Współczesny Czersk i jego atrakcje

Choć zamek w Czersku to „tylko” ruina, turyści na brak atrakcji w tym miejscu nie mogą narzekać. Z myślą o nich organizowane są tu ciekawe imprezy plenerowe, w trakcie których nauka historii i dobra zabawa łączą się ze sobą. Pikniki, festyny oraz turnieje rycerskie – oto wydarzenia, dzięki którym Czersk wciąż przyciąga turystów z całej Polski.

Dziś zamkowe ruiny są jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Czersk. Są one kuszącym celem wycieczki nie tylko dla tych, którzy interesują się historią, ale i dla tych, którzy stawiają na wypoczynek w miejscach niezwykle atrakcyjnych pod względem widokowym.

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz inne miejsca