Zamek w Liwie

Zamek w Liwie

Liw to niewielka wieś, położona w województwie mazowieckim w powiecie węgrowskim, która liczy sobie niespełna 1000 mieszkańców. Słynny zamek jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym obiektem tej miejscowości i powodem, dla którego odwiedza ją coraz więcej turystów.

Zamek niestety nie zachował się do naszych czasów w całości – pozostała jedna z baszt i fragment murów, które jednak pozwalają wyobrazić sobie jak potężna była to kiedyś budowla.

Historia

Historia liwskiego zamku jest długa i bardzo bogata. Warownia istniała tu już w wieku XIII, co oznacza, że walory obronne tego terenu i jego znaczenie strategiczne były doceniane w czasach Piastów. Murowany zamek wzniesiono na przełomie wieków XIV i XV.

Decyzję o jego budowie wydał Janusz I Starszy, książę mazowiecki, który chciał w ten sposób zabezpieczyć ważne szlaki handlowe księstwa (podobną funkcję pełniły również zamki w Wiźnie i Czersku).

zamek liw
Z prawej fragment ruin Zamku w Liwie

Co ciekawe – do budowy zatrudniono budowniczego między innymi zamków w Trokach i Ciechanowie – mistrza Niclosa. We wszystkich tych obiektach da się zauważyć rękę mistrza i rozpoznać wspólne cechy.

Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. Wśród zarządzających nim postaci warto wymienić chociażby księżną Annę, wdowę po Konradzie II Rudym czy Bonę Sforza, żonę Zygmunta Starego.

Obiekt przeżywał wzloty i upadki – w XVI w. zaczął popadać w ruinę, jednak po szwedzkim potopie został odbudowany. Niestety nie na długo – kolejne zniszczenia przyniosła wojna północna, zamek został poważnie zniszczony przez artylerię.

W XIX w. pozostałości zamku strawił pożar. Od tego czasu budynek systematycznie rozbierano. W czasach II WŚ zostałby rozebrany doszczętnie, gdyby nie to, że Otto Warpechowski, powiatowy opiekun zabytków, przedstawił decyzyjnemu w tej sprawie Ernstowi Gramssowi fikcyjną historię, jakoby zamek miał być pozostałością po Krzyżakach.

Zamek przetrwał wojnę i wkrótce po niej zaczęto go odbudowywać wraz z charakterystycznym dworem z końca XVIII w. Obecnie zamek i dwór stanowią siedzibę Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

Zamek w Liwie
Widok na Zamek Liw z oddali

Godziny otwarcia

OD WTORKU DO SOBOTY: 10.oo – 16.oo
W NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 11.oo – 16.oo

W SEZONIE OD 1 MAJA DO 30 WRZEŚNIA:
OD WTORKU DO PIĄTKU: 10.oo – 16.oo
W SOBOTY: 10.oo – 18.oo
W NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 11.oo – 18.oo

MUZEUM NIECZYNNE W PONIEDZIAŁKI, DNI POŚWIĄTECZNE I ŚWIĘTA NARODOWE

Cennik

Bilet normalny: 7zł
Bilet ulgowy: 4zł

Dojazd i mapa

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
ul. S. Batorego 2
07-100 Liw, poczta Węgrów

tel./fax: +48 (25) 792 57 17
Zamek Chojnik na Dolnym Śląsku
Zamek Bobolice