tatry świnica

Tatrzańskie szczyty: Świnica

„Świnica to drugi co do wysokości szczyt w polskich Tatrach, który udostępniony jest do ruchu turystycznego. Mierzy 2301 m.n.p.m. i stanowi jeden z polsko-słowackich wierzchołków granicznych, a jednocześnie jest jednym z trudniejszych do zdobycia szczytów, na który prowadzi znakowany szlak PTTK. Dla wielu miłośników gór Świnica jest prawdziwym wyzwaniem – wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz braku wrażliwości na ekspozycję. Na samo wejście rezerwować sobie należy 4-6 godzin czasu w zależności od tempa i obranej trasy.

Świnica – Informacje praktyczne

Większość osób zdobywających Świnicę rozpoczyna swoją wędrówkę wcześnie rano w Kuźnicach. Jest to dzielnica Zakopanego położona na wysokości 1000 m.n.p.m., do której już od początku dnia kursuje wiele połączeń autobusowych z innych części podtatrzańskiego kurortu. Z Kuźnic wybrać można szybszy szlak żółty oraz lub też szlak niebieski prowadzący przez szczyt Boczań. Oba prowadzą w to samo miejsce: na przełęcz między Kopami (1499 m.n.p.m.), skąd już blisko do schroniska PTTK Murowaniec. Stamtąd należy obrać szlak czarny. Przebiega on brzegami urokliwego Zielonego Stawu Gąsienicowego. Od pewnego momentu teren zaczyna się bardzo stromo podwyższać, co powoduje, że wspinaczka staje się coraz bardziej męcząca. Podejście szlakiem czarnym kończy się na Świnickiej Przełęczy, mierzącej 2051 m.n.p.m. Do tej pory trasa może być wymagająca kondycyjnie, ale nie jest trudna technicznie. Przez Świnicką Przełęcz przechodzi główny czerwony szlak biegnący główną granią Tatr.
tatry-dolina-gasienicowa-swinica
Tatry Dolina Gąsienicowa
Odcinek między Świnicką Przełęczą a szczytem (2301 m.n.p.m.) jest już typową górską wspinaczką po najwyższej partii, skalistej partii Tatr. W niektórych miejscach teren jest ubezpieczony łańcuchami i klamrami. Należy pamiętać, że w jednym momencie łańcucha może trzymać się maksymalnie jedna osoba. Szlak jest dwustronny, więc w pewnym momencie mogą następować „korki” przy procedurze mijania. Świnica jest popularnym tatrzańskim szczytem, a więc zwolennikom samotności w górach polecane jest bardzo wczesne opuszczenie Kuźnic – ok. godziny 6-7. Skalista wspinaczka dostarcza pasjonatom takiej formy spędzania wolnego czasu dużo przyjemności. Podejście szczytowe na Świnicę jest jednym z trudniejszych technicznie podejść w polskich Tatrach, dlatego osoby o słabej kondycji i z lękiem wysokości lub niewystarczającymi umiejętności powinny wybrać lżejsze trasy. Jednakże, osoby prowadzące aktywny tryb życia dadzą sobie radę i będą czerpać z wejścia bardzo dużo radości. Wyższy wierzchołek Świnicy, leżący na wysokości 2301 m.n.p.m. jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej spektakularnych punktów widokowych w polskich Tatrach. Roztacza się stamtąd niesamowita panorama dziesiątek innych szczytów tatrzańskich, ale także widok na pobliskie inne górskie pasma i leżące w dole miejscowości. Szczególnie niesamowicie wyglądają położone bezpośrednio pod Świnicą Dolina Gąsienicowa oraz Dolina Pięciu Stawów Polskich. Widoki roztaczające się ze szczytu w całości rekompensują trud włożony w mozolną wspinaczkę.
świnica szczyt tatr
Świnica szczyt w Tatrach Wysokich – TPN
Niektórzy turyści, aby skrócić sobie wspinaczkę decydują się na skorzystanie z kolejki liniowej na Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.). Ze szczytu tego należy obrać czerwony szlak, a wkrótce osiągnie się wspomniany już moment połączenia z czarnym szlakiem na Świnickiej Przełęczy. Należy pamiętać, że od 2018 roku zamknięty jest szlak czerwony prowadzący na Świnicę z przełęczy Zawrat z powodu niebezpiecznego obrywu skalnego – w praktyce wejście w partie szczytowe góry możliwe jest więc tylko z jednej strony. Zakaz nie powinien być lekceważony przez turystów z powodu bardzo dużego ryzyka wystąpienia kolejnych osuwisk. Wiele miłośników Tatr czeka z utęsknieniem na otwarcie tej trasy, ponieważ była ona swoistym łącznikiem między Świnicą a Orlą Percią – stopień jej dewastacji powoduje, że na ponowne otwarcie przyjdzie jeszcze turystom poczekać.” Najlepsze obuwie na wyprawę w Tatry