Aerial view of coastal town and hillside, Hvar, Split, Croatia

Split – spędź wakacje w jednym z największych miast Chorwacji

Chorwacja znana jest głównie z mniejszych turystycznych miejscowości, jak Omiš czy Tucepi, które wręcz idealnie nadają się na spokojny, rodzinny wypoczynek.

Chorwacja znana jest głównie z mniejszych turystycznych miejscowości, jak Omiš czy Tucepi, które wręcz idealnie nadają się na spokojny, rodzinny wypoczynek.

Nie oznacza to jednak, że nie zaznamy tam wielkomiejskiego klimatu. Na wybrzeżu znajdziemy też duże i nowoczesne miasta, pełne galerii handlowych i nocnych klubów. To właśnie w nich znajdziemy noclegi w Chorwacji w willach z basenem, czy najlepsze hotele i apartamenty.

Jednym z takich miast jest właśnie leżący w środkowej części wybrzeża Split.

Split w pigułce

Jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. Położony w środkowym punkcie wybrzeża Dalmacji, stanowi idealną bazę wypadową do najpopularniejszych chorwackich miast. Leży w odległości 20 km od Trogiru, czy Omiš, a od sławnego Dubrownika dzieli go zaledwie 200 km. To miasto portowe, z którego wypływają promy, do większości chorwackich miast oraz wysp. Znajdziemy tu zabytkowe stare miasto, ale i nowoczesną część miasta. Dodatkowo przy samym morzu znajdują się plaże miejskie i wspaniałe deptaki otoczone palmami, które robią niezapomniany klimat.

Dla kogo?

Split będzie idealnym miejscem na spędzenie wakacji dla osób, które cenią sobie wygodę, łatwą dostępność do różnego rodzaju sklepów, galerii, wypożyczali samochodów czy biur turystycznych. Na jego obrzeżach znajdują się też piękne, mniej zatłoczone plaże, na których można odpocząć od miejskiego zgiełku.

Zwiedzanie

Niewątpliwie najważniejszym miejscem, do którego udają się wszyscy turyści, jest Pałac Dioklecjana. Nie jest to pojedynczy budynek, a kompleks budynków, w skład którego wchodzą:

  • Pałac Perystyl,
  • katedra św. Dujmy,
  • średniowieczna dzwonnica,
  • podziemia Pałacu Dioklecjana
  • świątynia Jowisza,
  • mury miejskie i 4 bramy prowadzące do pałacu.

Cały kompleks znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Atrakcje

W mieście znajdziemy całą masę biur turystycznych, w których możemy wykupić różnorodne wycieczki. Warto jest wybrać się na jeden z całodniowych rejsów statkiem, podczas którego możemy zwiedzić pobliskie wyspy i snorklować przy statku. W mieście znajdziemy też ciekawe muzea, które warto zobaczyć, jak na przykład muzeum miejskie i muzeum etnograficzne. Dla osób lubiących nietypowe atrakcje idealny będzie Froggyland, w którym podziwiać można ponad 500 wypchanych żab, które przedstawione zostały podczas wykonywania ludzkich czynności.

Plaże

Mimo że Split jest dużym miastem, które oferuje nam cały wachlarz miejskich udogodnień, to nie pozwala nam zapomnieć, że jesteśmy w malowniczej Chorwacji! Wzdłuż linii brzegowej rozciągają się piękne plaże z krystaliczną wodą. Wiele z nich usytuowanych jest w otoczeniu drzew, pod którymi znajdziemy schronienie przed słońcem. Najlepsze plaże w Splicie to:

  • Plaża Bacvice – to najpopularniejsza plaża w mieście, znajduje się zaledwie 5 minut od centrum. Plaża pokryta jest drobnymi kamyczkami przypominającymi żwir.
  • Plaża Kastelet – leży 15 minut spacerem od centrum miasta, więc bez problemu możemy dotrzeć tam pieszo. Na plaży znajduje się uwielbiany przez miejscowych bar Obojena svjetlost, przez co plaża nazywana jest czasem Obojena.
  • Plaża Bene – nie jest łatwo dostępna i można dostać się na nią samochodem lub autobusem lini 12. Jej dużym plusem jest położenie wśród drzew.

Podsumowanie

Split jest miastem, które zdecydowanie warto odwiedzić. Dobrze nada się zarówno, na długi wypoczynek, jak i na jednodniową wycieczkę.

Transport roweru samochodem – łatwo i bezpiecznie

Ile kosztuje i jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd?

PIT rozliczenie 2022 – jak wypełnić PIT w 2023 roku?