Transport roweru samochodem – łatwo i bezpiecznie

Miłośnicy jednośladów często przewożą je samochodem na bardziej odległe, atrakcyjniejsze trasy rowerowe.

Miłośnicy jednośladów często przewożą je samochodem na bardziej odległe, atrakcyjniejsze trasy rowerowe.

Możesz wybrać różne metody transportu, ale w każdym przypadku warto sprawdzić, co na ten temat mówi prawo. Pozwoli Ci to bezpiecznie dojechać do celu i uniknąć dotkliwego mandatu.

Sposoby na transport roweru

Wyruszając w dłuższą trasę, z pewnością zauważysz mniejsze i większe pojazdy, które wiozą na dachu rower lub ich większą liczbę     . To bardzo popularna metoda transportu jednośladów. W ten sposób możesz wygodnie przewieźć je na wakacje lub na wycieczkę do lasu. Aby podróż przebiegła bez problemu, a transport był bezpieczny, stosuje się specjalne bagażniki rowerowe na dach.

Jeżeli Twoje auto jest wyposażone w zaczep kulowy, możesz zamontować na nim bagażnik rowerowy na hak. Jednoślady można także przewozić na klapie lub na dachu. Te sposoby transportu określone są pewnymi przepisami. Podczas podróży należy zachować pełną widoczność oświetlenia pojazdu oraz tablicy rejestracyjnej. Dzięki temu unikniesz mandatu, a Twoja podróż do celu przebiegnie bezpiecznie.

Przewożenie roweru samochodem – przepisy

Przepisy stanowią, że bagaż nie może zasłaniać świateł, ani tablicy rejestracyjnej samochodu. Dlatego też bagażniki rowerowe na hak powinny być wyposażone w oświetlenie tablicy rejestracyjnej, a także kierunkowskazy, światła awaryjne, pozycyjne, hamowania, cofania i przeciwmgłowe. Warto pamiętać, że podróżowanie nieprawidłowo oświetlonym pojazdem może pociągnąć za sobą mandat o wysokości sięgającej nawet 500 złotych.

Źle zamocowane rowery mogą również utrudnić odczytanie oznaczeń z tablicy rejestracyjnej.

Jeżeli jest ona zasłonięta, należy odczepić ją i umieścić na bagażniku, tak, aby była ona całkowicie widoczna. Jeśli często przewozisz rowery, możesz złożyć wniosek w wydziale komunikacji o wydanie dodatkowego egzemplarza. Warto dopełnić tej formalności, ponieważ podróżowanie z nieczytelną tablicą grozi mandatem. Kara za brak tablicy rejestracyjnej na bagażniku rowerowym wynosi 100 złotych.

Jednoślad usytuowany na dachu wpływa na kierowanie pojazdem. Zwiększa opór powietrza, co zwłaszcza podczas silnych podmuchów wiatru może spowodować trudności w prowadzeniu auta, drgania kierownicy lub znoszenie. Dlatego w przypadku bagażników rowerowych na dach należy kierować się instrukcją i nie przekraczać prędkości, jaką przewidział producent. Najczęściej górną granicą jest tutaj 130 km/h.

Jak zamontować bagażnik rowerowy

W zależności od tego, jakiego rodzaju masz bagażnik rowerowy, jego montaż będzie przebiegać nieco inaczej. Przed przystąpieniem do pracy zapoznaj się z instrukcją producenta, aby niczego nie pominąć.

Jeśli Twój model to bagażnik rowerowy na dach, powinieneś zacząć od przymocowania podstawy, czyli bazowych belek poprzecznych. To do nich będzie zamontowany uchwyt na rower. Belki złóż według dołączonej do zestawu instrukcji i ustaw na dachu. W następnej kolejności wsuń uchwyt na rower w szyny, które znajdują się w górnej części belek. Zaciśnij dźwignie, które znajdują się z przodu i z tyłu bagażnika, co spowoduje zablokowanie uchwytu. Jeśli wszytko przebiegło pomyślnie, możesz już przypiąć Twój rower.

A jak zamocować bagażnik rowerowy na hak? Rozpocznij od nałożenia go na kulę haka holowniczego. Następnie zaciśnij dźwignię, aby unieruchomić bagażnik i podłącz wtyczkę do gniazda elektrycznego. W ostatnim kroku przymocuj ramiona na ramę rowerową, zamontuj jednoślad i możesz ruszać w drogę.

Jeśli masz bagażnik mocowany na klapę, przyłóż go do samochodu i ustabilizuj. W następnej kolejności rozłóż akcesorium i zaczep paski lub linki w szczelinach. Elementy te powinny być naprężone i zablokowane, aby bagażnik był stabilny i nie poruszał się podczas podróży. Na koniec rozłóż ramię oraz rozsuwane szyny i gotowe!

Transport roweru samochodem – podsumowanie

 

Bagażnik możesz umocować we wnętrzu pojazdu, przypiąć na dachu, do tylnej klapy, lub skorzystać z przyczepy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale w każdym przypadku warto przestrzegać zaleceń producenta i dbać o oświetlenie pojazdu oraz tablic rejestracyjnych.

Zanim wyruszysz w drogę, pamiętaj, aby ubezpieczyć Twój pojazd oraz pasażerów w LINK4. Dzięki temu zabezpieczysz się na różne      okoliczności, jakie mogą Cię spotkać na drodze.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Ile kosztuje i jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd?

PIT rozliczenie 2022 – jak wypełnić PIT w 2023 roku?