Templariusze w Polsce – pierwsze wzmianki
O tym, że w Chwarszczanach w powiecie Myśliborskim rezydowali Templariusze wiemy między innymi z aktu nadania z 1232 r., w którym wojewoda Władysław Odonic przekazał ziemię, na której stoi kaplica zakonnikom pochodzącym najprawdopodobniej z Halberstadt. Nadanie zostało następnie potwierdzone przez biskupa Wawrzyńca i przez samego papieża, obecność templariuszy jest więc w pełni udokumentowana. W latach 1232 – 1280 zakonnicy zagospodarowali oddaną im w użytkowanie ziemię.
Wznieśli tu budowle obronne, domy mieszkalne, stworzyli infrastrukturę i wybudowali kaplicę, która w prawie niezmienionym kształcie dotrwała do naszych czasów. Kaplica wygląda naprawdę okazale – to typowy przedstawiciel trzynastowiecznego budownictwa sakralnego – wąska nawa, czerwona cegła, wąskie choć strzeliste okna robią wrażenie nieco złowrogie i przytłaczające. Bryła budynku świetnie oddaje panujące w czasach średniowiecza nastroje i stosunek do religii.
Architektura kościoła w Chwarszczanach
Wnętrze świątyni prezentuje się dość ascetycznie. Oszczędna bryła i praktyczny brak wystroju architektonicznego jeszcze potęguje wrażenie surowości odczuwalne już podczas obserwowania budynku z zewnątrz.
Jedynymi urozmaiceniami są tu wnęki oraz empora muzyczna pochodząca z XIX w. Najbardziej efektowną częścią kaplicy jest fasada wschodnia. Możemy na niej zobaczyć bogato zdobiony portal w którym osadzone zostały skrzydła drzwi ostrołukowych. Na uwagę zasługują również dwie wieże w kształcie cylindrów, które zostały częściowo wtopione w bryłę budynku. To wyjątkowy element, który rzadko pojawia się w trzynastowiecznych budowlach.
Obecny wygląd kaplicy zawdzięczamy w dużej mierze dziewiętnastowiecznej restauracji, która pozwoliła na odkrycie kilku zapomnianych elementów, między innymi okazałych malowideł. W tej chwili nadal trwają prace konserwatorskie które cały czas przynoszą nowe odkrycia. Kaplica z Chwarszczan jest budowlą o niezwykle bogatej historii której fragmenty cały czas czekają na ujawnienie. To obowiązkowe miejsce odwiedzin dla każdego kto interesuje się historią średniowiecza.
[mapsmarker marker=”11″]
Podziel się opinią