zamek chojnik - ruiny zamku

Zamek Chojnik

Wyjątkowy i niezwykły, choć w Polsce stosunkowo słabo znany. Malowniczo położony, pełen tajemnic, o bogatej i intrygującej historii. Zamek Chojnik, bo o nim mowa, to wyjątkowe miejsce, w którym kryje się szereg tajemnic. Warto odkryć jego uroki zarówno zimą, jak i latem, gdyż każda z wizyt to odmienne wrażenia i zapierające dech w piersiach widoki. Poznajcie zamek, którego zdobycie jest sztuką.

panorama zamku chojnik
Panorama z Zamku Chojnik

Zamek Chojnik historia

Skąd jego nietypowość? Zamek Chojnik położony jest na jednym ze szczytów Karkonoszy, nieopodal Jeleniej Góry w województwie dolnośląskim. Góra Chojnik wznosi się na 627 metrów n.p.m., a na jej szczycie pyszni się budowla warowna z XIV wieku, której początki związane są z książętami świdnicko-jaworskimi z dynastii Piastów. Wiele lat później budowla przeszłą z rąk polskich w czeskie, aby później trafić do właścicieli niemieckich. Być może stąd też jego nazwa, która pochodzi z niemieckiego. Znaczy ona „górę porośniętą choinami” – prawdopodobnie chodziło o świerki. Położenie zamku jest wyjątkowe, gdyż oprócz skalistego, trudno dostępnego wzgórza, twierdzę od strony południowo-wschodniej otacza przepaść.

Legendarne 150 metrów, u którego krańca widnieje słynna Piekielna Dolina. Budowle na szczycie góry powstawały od początku XIV wieku, najpierw drewniane, a zaraz potem murowane. Sam zamek był wielokrotnie rozbudowywany. W efekcie stworzono prawdziwą warowną, kamienną twierdzę. Przez wiele wieków zamek Chojnik należał do możnego rodu śląskiego Schaffe Gotsch, a okres jego największej prosperity przypada na wiek XV i XVI. Trudno dostępna budowla została porzucona na rzecz zamku w Cieplicach, a w 1675 roku w zamek trafił piorun wzniecając pożar, w wyniku którego budowla została silnie zniszczona. Nigdy więcej nie powróciła do czasów świetności…

Zwiedzanie

Dziś zamek Chojnik to atrakcja turystyczna, siedziba schroniska i gospody. Już w XIX wieku udostępniono zrujnowaną budowlę, w której północnej bastyji powstało schronisko turystyczne. Po II wojnie światowej odbudowano je i, z krótkimi przerwami, działa do dziś. Już w wolnej Polsce postanowiono odzyskać dawny blask zamku. To między innymi dlatego od 1991 roku organizowane są tu zawody kusznicze „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”. Dwa lata później zamek stał się siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik i jest nim do dziś. Ostatni duży remont kompleksu odbył się w 1994 roku, a w 2007 roku wstawiono tablicę upamiętniającą wizytę Karola Wojtyły, który zdobył szczyt wraz ze studentami w 1956 roku.

Co warte podkreślenia, do zamku można dostać się tylko pieszo, wybierając trasę łagodniejszą, oznaczoną kolorem czerwonym, lub bardziej wymagającą, o kolorze czarnym. Po około półgodzinnym marszu powita nas dawna brama wjazdowa.

zamki w polsce
Zamek Chojnik – widok na dziedziniec.

Legenda

Zamek Chojnik zajmuje niezwykłe miejsce w polskiej historii. Wielokrotnie gościł na kartach literatury, choć wykorzystywany bywał głównie przez twórców niemieckich. Próbę oddania jednego z utworów podjął choćby Adam Mickiewicz w dziele Rękawiczka, pierwotnie autorstwa Fryderyka Schillera. O zamku wspominał Andrzej Sapkowski w słynnej trylogii husyckiej, gdzie budowla pełni rolę siedziby rodowej Schaffów. Niezwykła jest legenda, która krąży nad Zamkiem Chojnik. Związana jest ona z córką władcy, Kunegundą, która obiecała oddać rękę temu śmiałkowi, który na koniu okrąży twierdzę. Przez wiele lat żaden rycerz nie mógł sprostać zadaniu, a każdy, kto próbował kończył spadał w przepaść wprost w Piekielną Dolinę. W końcu znalazł się jednak rycerz, który wypełnił zadanie, lecz odjechał on nie chcąc Kunegundy za żonę. Zrozpaczona i upokorzona rzuciła się w urwisko, gdzie życie straciło wielu tych, co próbowali. Do dziś można spotkać duch rycerza, który nawet po śmierci próbuje okrążyć zamek.

Położenie obiektu
Dojście na Zamek Chojnik to około 40 minut marszu.

Budowla wzniesiona na szczycie góry Chojnik to niezwykły przykład piękna naszego kraju. Malowniczo położony, skromny zamek jest znakiem chlubnej przeszłości tego miejsca. Aura, jaka okrywa to miejsce powoduje, że każdy poczuje choć nutkę niepewności przekraczając jego mury. Nie trzeba więc dalekich podróży, by odkryć to co nieodkryte i doświadczyć tego, co niedoświadczalne. Zamek Chojnik groźnie wznosi się na szczycie góry i czeka na kolejnych wędrowców.

Zamek Chojnik – godziny otwarcia

Zamek Chojnik otwarty jest przez cały rok.

lipiec – sierpień od 10:00 do 18:00,

kwiecień-czerwiec, wrzesień-październik od 10:00 do 17:00,

Zwiedzanie zimą

listopad – marzec od 10:00 do 16:00 (nieczynne w poniedziałki).

Cennik biletów

Normalny – 6 zł

Dzieci, uczniowie, studenci – 5 zł

Emeryci i renciści – 4 zł

Parking – od 5 zł

Proszę również pamiętać, że wejście na zamek wymaga przejście przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego, co również jest płatne:

6 zł – bilet normalny

4 zł – bilet ulgowy

Widok z Zamku
Położenie oraz historia zamku stawiają go w czołówce miejsc wartych zobaczenia w Polsce.

Dojazd i parking

W okolicy zamku znajduję się parking na ulicy. Zamkowej w Sobieszowie.

Zamek Chojnik Szlaki

Wejście na sam zamek do najłatwiejszych nie należy, szczególnie w upalne dni, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie oraz zapas wody.

Ile zajmuje wejście ?

Średni czas wejścia to około 30-45 minut.

Do wyboru dla turystów są dwa szlaki trudniejszy czarny oraz spacerowy czerwony. Na terenie zamku funkcjonuje karczma, w której można zregenerować siły po męczącym wejściu 🙂

Dane kontaktowe

Zamek Chojnik
parkingi: ul. Zamkowa
58-570 Jelenia Góra – Sobieszów
+48 75 75 56 394 Zamek
kontakt@chojnik.pl

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Chojnik 50.833848, 15.644278
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 3, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INNE CIEKAWE MIEJSCA