Skały Pielgrzymy

Skały Pielgrzymy

Skały Pielgrzymy skąd wzięła się nazwa ?

Swoją nazwę Pielgrzymy zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi który komuś kto ma dobrą wyobraźnię może przypominać sylwetki ludzi w habitach. Formacja składa się z trzech grup skalnych. Pielgrzymy są granitowe – na ich powierzchni możemy zaobserwować liczne przykłady intensywnego i bardzo ciekawego działania wody. Jednym z nich są tzw. kociołki wietrzeniowe. Do niedawna uznawano je za wykonane przez człowieka. Według starszych teorii gromadzącej się w nich wody miano używać w pogańskich obrzędach. Dziś wiemy, że kociołki są tworem w stu procentach naturalnym, kolejnym dowodem na to, że czasami natura okazuje się lepszym rzeźbiarzem niż cywilizacja.

Wrażenie, jakie odnosi się po dotarciu do pielgrzymów jest piorunujące. Skałki są ogromne – wysokość największej dochodzi do 25 m (1204 m n.p.m.). Mówi się, że ta formacja ma wiele oblicz – jest widoczna z wielu miejsc w Karpaczu i okolic i z każdej perspektywy prezentuje się inaczej. Miejsce w którym powstała również jest świetnym miejscem widokowym – widać z niego między innymi Śnieżkę i wschodni fragment Karkonoszy.

Skały Pielgrzymy jak dotrzeć ?

Aby dotrzeć do obiektu najlepiej będzie wykorzystać szlaki piesze. Najłatwiejsze i najszybsze podejście zaczyna się w Karpaczu Górnym przy świątyni Wang – warto połączyć zwiedzanie obu tych atrakcji. Najpierw szlakiem Niebieskim kierujemy się w stronę Polany (marsz zajmuje ok. 30 min) gdzie znajduje się węzeł szlaków, a następnie po ok. dwudziestominutowym marszu szlakiem żółtym docieramy do samych Pielgrzymów.

Niezależnie od tego z której strony Karkonoszy zamierzamy dotrzeć do formacji nawigować należy właśnie na Polanę. Możemy tu dotrzeć m.in. szlakiem zielonym z Przełęczy Karkonoskiej lub Czerwonym w stronę Słonecznika. Pielgrzymy są niezwykle wdzięcznym obiektem do fotografowania – jeśli zwiedzamy Karkonosze z aparatem w dłoni koniecznie uwzględnijmy je w marszrucie.

Wołowiec
Sarnia Skała