kalisz atrakcje

Kalisz i jego atrakcje

Kalisz jest jednym z najstarszych miast w Polsce i jednym z największych miast Wielkopolski. Turyści chętnie tu zaglądają, bo też może się Kalisz pochwalić licznymi i cennymi zabytkami. Położony nad Prosną Kalisz jest też ważnym ośrodkiem gospodarczym. Mimo licznych zniszczeń jakich dokonały kolejne wojny światowe, w mieście tym zachowało się wiele zabytków, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wizyty w tym pięknym mieście.

Zabytki Kalisza

Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest katedra św. Mikołaja, wzniesiona w drugiej połowie XIII wieku, zaś w początkach XVII stulecia odbudowana i przebudowana. Innym ważnym zabytkiem sakralnym pochodzącym z czasów gotyku jest Kolegiata Wniebowzięcia NMP. Ta świątynia rolę kolegiaty pełniła już w XIV wieku, zaś w 1978 roku zyskała godność bazyliki mniejszej. W ołtarzu głównym kaliskiej kolegiaty można zobaczyć ciekawy, gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W kościele tym znajduje się również obraz św. Józefa, który uważany jest za cudowny. Warto podkreślić, że ta świątynia jest obecnie najważniejszym w Polsce ośrodkiem kultu tego świętego. Ciekawe miejsce zobaczyć można również w podziemiach świątyni. To urządzona w 1970 roku Kaplica Wdzięczności i Męczeństwa, która przypomina o tych polskich duchownych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. W Kaliszu warto zobaczyć również dwa zespoły klasztorne. Pierwszy to klasztor Franciszkanów wraz z kościołem św. Stanisława Biskupa. Drugi to kościół św. Stanisława i Wojciecha, przy którym znajduje się dawne kolegium jezuickie.

Kalisz - jedno z najstarszych polskich miast.
Kalisz – jedno z najstarszych polskich miast.

Spacer po Kaliszu

Spacer po mieście również może dostarczyć wielu wrażeń. Na uwagę zasługuje Park Miejski nad Prosną, zaliczany do najstarszych i najpiękniejszych zarazem parków miejskich w Polsce. W Kaliszu można zobaczyć również pomnik Marii Konopnickiej, która przez pewien czas była mieszkanką tego miasta. Warto zwrócić również uwagę na zachowane fragmenty dawnych murów obronnych. Ich najciekawszym fragmentem jest Baszta zwana „Dorotką”. Innym godnym uwagi zabytkiem Kalisza jest kamienny most nad rzeką Prosną, który powstał w latach 20-tych XIX wieku. W Kaliszu warto zwiedzić również Muzeum Okręgowe oraz jego oddział – Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu. Rezerwat ten znajduje się na terenie średniowiecznego grodziska. Od paru lat trwają prace nad rekonstrukcją tego grodu. Powstały już brama oraz most nad fosą oraz drewniany domy, wzorowane na tych, w których żyli mieszkańcy średniowiecznego grodziska.