Pałac w Rogalinie - wielkopolska turystyka
Pałac w Rogalinie zachwyca ogromem.

Pałac w Rogalinie

Godziny otwarcia

Od stycznia do końca kwietnia od wtorku do niedzieli od 9:30 do 16:00. Od maja do końca czerwca oraz przez cały wrzesień zmieniają się godziny sobotnie i niedzielne (10:00 – 17:00). Wakacje do końca sierpnia to już otwarcie od 10:00 do 17:00 we wszystkie dni poza poniedziałkami.

Od października do końca listopada, to godziny otwarcia od 9:30 do 16:00 z wolnymi poniedziałkami. W grudniu muzeum jest nieczynne.

Park otwarty jest bezpłatnie we wszystkie dni tygodnia. Od maja do końca września od 9:00 do 20:00, a w pozostałym okresie od 9:00 do 17:00.

Cennik

  • Bilet normalny to koszt: 35 zł [Pałac, Galeria obrazów, Gabinet londyński i galeria antenatów, Powozownia]
  • Bilet ulgowy to koszt: 25 zł [Pałac, Galeria obrazów, Gabinet londyński i galeria antenatów, Powozownia]
  • Zwiedzanie samego pałacu: 15zł [normalny] i 10zł [ulgowy]
  • Galeria obrazów: 15zł [normalny] i 10zł [ulgowy]
  • Gabinet londyński i galeria antenatów: 5zł[normalny] i 3zł [ulgowy]
  • Powozownia: 5zł [normalny] i 3zł [ulgowy]
  • Ogród i park: Wstęp bezpłatny
  • Uczniowie i studenci od 7 – 26 lat wstęp na wszystkie powyższe programy za 1 zł.

Informacje praktyczne

Kontakt

tel. +48 61 813 88 00
fax: +48 61 813 80 27
rogalin@mnp.art.pl

Adres

Muzeum Pałac w Rogalinie
ul. Arciszewskiego 2,
62-022 Rogalin

Nowy pomnik historii, którego nie znasz?! Oto jak w pełnej krasie prezentuje nam się Pałac w Rogalinie

Być może wiele osób znało to miejsce, być może nawet ktoś z czytających odwiedził oddział Muzeum w Poznaniu. Jednak nie można dać głowy, że nie zabłądził tam przypadkowo. Pałac w Rogalinie nie jest najbardziej znanym pomnikiem historii w naszym kraju.

Żałować można tego tym bardziej, że jest to miejsce wyjątkowe i niespotykane na naszych mapach. Choć na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym aż tak szczególnym. Wszystko co piękne, nie musi być jednak widoczne na pierwszy rzut oka…

Pałac w Rogalinie wieczorową porą.
Pałac w Rogalinie wieczorową porą.

Historia

Jak doszło do stworzenia pięknego Pałacu z jeszcze piękniejszym ogrodem? Rzecz dzieje się w wieku XVIII, kiedy to pisarz koronny, Kazimierz Raczyński postanawia zainspirować tego i owego do stworzenia późnobarokowego założenia pałacowego. Jest rok 1770, gdy kamień węgielny zwiastuje rozpoczęcie budowy nowego pałacu.

Przez najbliższych sześć lat Raczyński będzie doglądał prac. Zaplanuje sobie (z wymierną pomocą architektów uznanych w świecie – Jana Chrystiana Kamzetzera oraz Dominika Merliniego) zespół pałacowy w typie francuskiego entre cour et jardin (dosł. pomiędzy dworem a ogrodem).

parafia św marcelina w rogalinie
Parafia św.Marcelina w Rogalinie

Kamzetzer i Merlini zaprojektują między innymi imponujący projekt elewacji i wnętrz. Zresztą całe położenie pałacu jest wyjątkowe. Za nim rozciąga się rozległy ogród francuski zakończony kopą, z której szczytu obserwować można było płynącą szeroką ławicą Wartę. Kazimierz to jednak nie jedyny z Raczyńskich, który przysporzył Pałacowi w Rogalinie sławy.

Jego wnuk, Edward, czerpał z francuskich wzorców i wzniósł w trzyleciu 1817 – 1820 ogrodowy kościół-mauzoleum pw. św. Marcelina. Za wzór posłużyła tu rzymska świątynia z Nimes, słynne maison carée. Obecna forma dziedzińca powstała nieco później, w drugiej połowie wieku dziewiętnastego.

Prawdziwa działalność kulturowa Pałacu rozpoczęła się wraz z przebudową (wciąż z inicjatywy Edwarda oraz jego żony, Róży z Potockich) barokowej sali jadalnej w neobarokową bibliotekę. Za projekt ten odpowiadał Zygmunt Hendel. Już w XX wieku kontynuowano pracę Raczyńskich. W 1910 roku powstała galeria, w której zgromadzono, jak przed II wojną światową uważano, najznamienitsze zbiory malarstwa współczesnego na ziemiach polskich.

Po wojnie, historia jakich wiele, Pałac stał się własnością państwa, a po odzyskaniu wolności w 1989 roku przeszedł z powrotem w ręce Raczyńskich. Nowy dziedzic, Edward Bernard Raczyński przekazał zespół pałacowy wraz ze zbiorami Muzeum Narodowemu w Poznaniu.

Ciekawostki zza kasztanowych alei

Pałac w Rogalinie przez wieki zachwycał i inspirował. Doskonałe położenie oraz niezwykła wprost architektura przyciągały sławetnych gości. Wśród nich byli między innymi Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Michał Gorstkin-Wywiórski czy Henryk Sienkiewicz. Kto zaś gościł na ścianach słynnej, jednej z pierwszych publicznych galerii w Wielkopolsce?

Nazwisk jest wiele. Od Teodora Axentowicza i jego portretu Janiny Poznańskiej, przez Olgę Boznańską, Juliana Fałata, Aleksandra Gierymskiego czy Jacka Malczewskiego, aż po Jana Matejkę, Leona Wyczółkowskiego oraz samego Stanisława Wyspiańskiego. Zagraniczni twórcy to przede wszystkim Albert Besnard, Maurice Chabas czy Paul Delaroche.

Pałac w Rogalinie - wielkopolska turystyka
Pałac w Rogalinie zachwyca ogromem.

Jednak historia tego miejsca to nie tylko zespół pałacowy. Co ciekawe, przed powstaniem Pałacu w Rogalinie, w tym samym miejscu mieścił się dwór, w którym na świat przyszedł Krzysztof Arciszewski, słynny admirał floty holenderskiej oraz generał artylerii króla Władysława IV.

Pałac jako ośrodek kulturalno-polityczny funkcjonował aż do II wojny światowej. Wchodzący do Polski Niemcy zaanektowali go na Hitlerjugend Gebietsführerschule, a po wojnie kontynuowano szkolne tradycje, organizując w tym miejscu kolonie i prowadząc działalność nauczania szkolnego właśnie.

Ostatnim akordem działalności Raczyńskich było przekazanie całego zespołu Muzeum Narodowemu w Poznaniu oraz założenie Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, która funkcjonuje do dziś.

Lech, Czech i Rus - Dęby Rogalińskie
Lech, Czech i Rus – Dęby Rogalińskie

Rogalin dęby – Quercus robur

W 1992 postanowiono zinwentaryzować okazałe, wolno rosnące wokół zespołu pałacowego dęby szypułkowe. Wyszło 1435 egzemplarzy, ale tylko tych, które w pierśnicy mają obwód większy niż 2 m. Wiele z dębów, słynnych dziś, nazywanych rogalińskimi, to pomniki przyrody. Ikony wielkopolskiego krajobrazu i symbol staropolskiej niezłomności.

Nieopodal Pałacu rosną cztery najsłynniejsze. To Lech (6,33 m obwodu), Czech (obwód 7,35 m, choć od 1992 roku już martwy) oraz Rus (najgrubszy – 9,15 m). Czwartym do brydża jest tu Dąb Edward, mający 6,18 m obwodu. Wszystkie rosną nieopodal i nadają parkowi i Pałacowi naturalistycznego charakteru.

Co więcej, dęby i cała okolica stały się naturalnym miejscem żerowania niespotykanych owadów. W tym wypadku są to pachnica dębowa, kozioróg dębosz oraz jelonek rogacz. Ich wpływ na drzewa był jednak dość destrukcyjny i z czasem zaczęto dbać o drzewa, ale szanując obecność nietypowych owadów.

Osiągnięto zatem przyjemną kohezję. Dziś dęby cieszą oczy, a trzy słynne imiona słowiańskich braci nadają im mitologiczną wręcz postać. Według legendy bowiem to właśnie oni przybyli do Rogalina, by zasadzić tu trzy drzewa. Dziś każdy z nich spogląda swoimi zmęczonymi oczami na odwiedzających Pałac w Rogalinie.

Dęby to element rozpoznawczy tego regionu.
Dęby to element rozpoznawczy tego regionu.
Rogalin zachwyca bogactwem widoków
Rogalin zachwyca bogactwem widoków
pominiki przyrody w Rogalinie
Bogactwo rogalińskich pomników przyrody.

Restauracja Pałacowa

Jadło (się) w Pałacu, hulało po Parku
Restauracja pod Dębami to jedna z najlepszych restauracji w całej Wielkopolsce. W menu znajduje się głównie tradycyjna kuchnia polska, w tym dania z cielęciny czy z dziczyzny.

Wyjątkową atrakcję stanowi dostępny tylko na zamówienie (trzeba wcześniej umówić się telefonicznie lub osobiście) faszerowany indyk, którym pożywić się może nawet dziesięcioosobowa grupa. Oprócz tego znajdziemy tu klasyczną czerninę, doskonałe ryby oraz cudowne desery.

Wesele w Rogalinie

Pałac w Rogalinie to także doskonałe miejsce na tradycyjne, huczne, polskie wesele. Wyjątkowe miejsce i przepyszne jedzenie oraz pokoje na miejscu to wyjątkowa okazja, aby bawić się i tańczyć do białego rana.

Oferta weselna jest bardzo bogata i zakłada harmonijną współpracę pomiędzy państwem młodym, a restauracją. Jedno spojrzenie na Pałac sprawia, że nikt nie wyobrazi już sobie lepszego miejsca na świętowanie najpiękniejszego dnia w życiu.

Pałac w Rogalinie to punkt, gdzie historia natury spotyka się z historią Polski. To miejsce, w którym bije wielkopolskie serce, gdzie wielu zasłużonych dla polskiej historii oraz kultury odcisnęło swoje piętno. To piękno polskiego krajobrazu i polskiej myśli architektonicznej.

To w końcu ślad pierwszej poważnej galerii, która pozwoliła narodzić się naszej kulturze na nowo. Warto odwiedzić to miejsce z wielu powodów, warto zaczerpnąć w płuca rogalińskie powietrze, warto zobaczyć coś, czego nie zapomni się do końca życia.

rozlewiska warty w Rogalinie
Rogalin to raj dla fotografów przyrody.