Sarnia Skała Tatry Zachodnie Polska

Tatrzańskie szczyty: Sarnia Skała

Będzie też dobrym celem podróży dla rodzin z dziećmi, wycieczek szkolnych – słowem, dla wszystkich, którzy chcieliby skubnąć malowniczych krajobrazów Tatr, ale nie mogą pozwolić sobie na prawdziwie wysokie szczyty. Nazwa wierzchołka nie jest przypadkowa – sam szczyt stanowi charakterystyczne, wapienne wypiętrzenie. Z Sarniej Skały rozpościera się panorama w kierunku północnym na miasto Zakopane oraz popularną Gubałówkę należącą do Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Widok w kierunku południowym to natomiast możliwość bliskiej obserwacji monumentalnego masywu Giewontu. Śpiący Rycerz z Sarniej Skały prezentuje się w całej swojej okazałości robiąc niesamowite wrażenie na licznie przybywających tu turystach.

Sarnia Skała z Doliny Białego

Jedną z najpopularniejszych ścieżek prowadzących na Sarnią Skałę jest żółty szlak turystyczny prowadzący Doliną Białego, który rozpoczyna się zaraz obok skoczni narciarskiej Wielka Krokiew na wysokości 920 m.n.p.m. Jest to piękna trasa prowadząca przez wąską dolinę, w której dole szumi Biały Potok. Idąc w kierunku południowym nacieszyć się będzie można widokiem na Giewont. Szlak cały czas się wznosi, aby przy skrzyżowaniu ze szlakiem czarnym osiągnąć 1212 m.n.p.m. W tym miejscu należy skręcić w prawo i ruszyć tzw. Ścieżką nad Reglami. Szybko dojdzie się do odbicia czarnego szlaku prowadzącego na szczyt Sarniej Skały – tutaj też pojawi się jedyne podczas trasy bardziej znaczne podejście polegające na pokonaniu na krótkim odcinku 70 metrów różnicy wysokości. Cała trasa Doliną Białego na Sarnią Skałę ma 3,5 km, jej przejście to kwestia 1,5 godziny do 2 spokojnego marszu.

Sarnia Skała z Doliny Strążyskiej

Nie jest tajemnicą, że górołazi nie lubią wracać tą samą trasą – najlepiej zaplanować ją tak, aby zrobić pętelkę. Aby osiągnąć ten stan rzeczy, schodząc z Sarniej Skały należy udać się czarnym szlakiem turystycznym (Ścieżką nad Reglami) dosłownie w przeciwnym kierunku, z którego przybyło się zaczynając przez Dolinę Białego. W ten sposób dojdzie się do cudownej Polany Strążyskiej (1042 m.n.p.m.), na której znajduje się bufet, w sezonie oblegany przez turystów. Roztacza się stamtąd niesamowity widok na… Giewont, w tej części Tatr przysłania on swoją potężną bryłą dalej położone tatrzańskie wierzchołki. Z Polany Strążyskiej do Zakopanego dojdziemy czerwonym szlakiem turystycznym biegnącym przez Dolinę Strążyska. Jest ona szersza od wąskiej Doliny Białego, a charakteryzuje się przede wszystkim widokami na monumentalne, ciekawe turnie (formy skalne) wyrzeźbione przez naturę na pobliskim szczytach. Najbardziej znane są dolomitowe Kominy Strążyskie. Z Polany Strążyskiej można również dojść żółtym szlakiem turystycznym do Siklawicy, znanego tatrzańskiego wodospadu. Opisywana trasa z parkingu przy Dolinie Strążyskiej na Sarnią Skałę liczy sobie 3,5 km. Jej przejście nie powinno przekroczyć 1,5 godziny marszu.

Sarnia Skała z Kuźnic

Niektórzy turyści decydują się na zdobywanie Sarniej Skały rozpoczynając swoją wędrówkę w bardzo popularnych Kuźnicach (1025 m.n.p.m.), gdzie busy zawożą z każdej części Zakopanego i okolic. Wybierając tą opcję obieramy szlak niebieski rozpoczynający swój bieg bezpośrednio pod koleją liniową na Kasprowy Wierch. Rozpoczynamy wspinaczkę łagodną Drogą Brata Alberta, szybko po lewej stronie znajdziemy zresztą Pustelnia Brata Alberta wraz z żeńskim klasztorem Albertynek. Obok obiektu znajduje się odbicie szlaku oznaczone kolorem żółtym, które doprowadzi turystę do leżącego odrobinę wyżej klasztoru męskiego Albertynów. Zostawiając pątnicze przybytki za sobą, szybko turyści osiągają Kalatówki, rozległą polanę, na której znajduje się charakterystyczny Hotel Górski PTTK. Przede wszystkim, miejsce cechuje się niesamowitą, sielską panoramą na okoliczne Tatry Zachodnie m.in. na popularny Kasprowy Wierch. Na Kalatówkach należy skręcić na czarny szlak turystyczny, będący początkiem opisywanej wyżej Ścieżki nad Reglami. Idąc cały czas prosto, pomiędzy bujnym reglowym lasem, osiągniemy punkt docelowy: Sarnią Skałę. Opcja ta jest nieco dłuższa, bo zakłada marsz 5-kilometrowy.

Kasprowy Wierch 
Najlepsze obuwie na wyprawę w Tatry

Najpiękniejsza atrakcja okolic Zakopanego dla aktywnych