pogorzelica morze bałtyckie

Wypoczynek w Pogorzelicy

Jadąc na wypoczynek warto wybrać miejsce spokojne, urokliwe, z dala od zgiełku i nie wątpliwie Pogorzelica właśnie takim miejscem jest. Niewielka wieś z letnim kąpieliskiem, położona jest na Pobrzeżu Szczecińskim, w województwie zachodniopomorskim, w gminie Rewal.

Poza sezonem Pogorzelica liczy zaledwie ponad stu mieszkańców, natomiast w okresie letnim ściągają tutaj turyści, aby skorzystać z tego co oferuje ta niewielka letniskowa miejscowość.

Pogorzelica Plaże

Pogorzelica posiada malownicze, szerokie plaże, ze strzeżonym kąpieliskiem, które zachęcają do letnich kąpieli morskich oraz słonecznych. Nadmorskie lasy sosnowo-świerkowe wraz z Bałtykiem tworzą niepowtarzalny mikroklimat wspomagający leczenie górnych dróg oddechowych. Liczne ścieżki spacerowe, zachęcają do uprawiania turystyki pieszej oraz rowerowej.

Wszystkich zainteresowanych przyrodą, a zwłaszcza obserwacja ptaków w terenie, zachęci odwiedzenie jeziora Konarzewo, zwanego tez Bagnem Pogorzelickim. Jest to płytki akwen o nietypowym kształcie, układającym się w literę „C”.

Cały teren bagna, został wzięty pod ochronę europejskiego programu Natura 2000 tzn. został wytyczony jako obszar specjalnej ochrony ptaków Wybrzeże Trzebiatowskie.

Jezioro Konarzewo

Jezioro Konarzewo to fantastyczny teren na wyciszające spacery czy wędkowanie. Panuje tu cisza i spokój, pozwalające na odcięcie się od codziennego zgiełku oraz umożliwia bliski kontakt z naturą.

Okolice samej Pogorzelicy to obszary wyjątkowo bogate w walory przyrodnicze. Oprócz bliskości jeziora Liwia Łuża oraz Bagna Pogorzelickiego, występuje tu także niezwykle cenny sosnowy bór bażynowy.

Jego cechami charakterystycznymi są luźne zwarcie drzewostanu, nieregularny rozwój korony, spowodowany nadmorskimi wiatrami, a także poskręcane pnie i konary. Te atrakcyjne pod względem krajobrazowym lasy, są coraz rzadszym widokiem na naszej ojczystej ziemi.

Park linowy Revolta

Miejscem stworzonym przez pasjonatów sportu, adrenaliny i emocji jest park linowy Revolta w Pogorzelicy. Poszukiwacze mocnych wrażeń z pewnością znajdą tu coś dla siebie, a profesjonalne zabezpieczenia i pomocni instruktorzy zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Dla amatorów przejażdżek rowerowych, Pogorzelica oferuje 6, 5 km trasę zwaną Szlak Leśnym Dukatem, który rozpoczyna się i kończy przy stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Aquapark w Pogorzelicy

W razie niepogody wczasowicze mogą skorzystać z aquaparku w Ośrodku Sandra, który oferuje wiele atrakcji jak wodny aerobik, dżungla wodna dla dzieci, sauny czy baseny solankowe. Super atrakcją nie tylko dla najmłodszych turystów jest najstarsza, zabytkowa kolej wąskotorowa, która jeździ trasą między Pogorzelicą, a Trzęsaczem zwana Ciuchcią Retro.

W niedalekim Niechorzu warto zobaczyć Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które prezentuje stałą ekspozycję poświęconą rybołówstwu morskiemu i wystawy czasowe oraz latarnię morską zbudowana w 1866 roku. Ma wysokość 45 m i jest udostępniona do zwiedzania.

Z góry rozpościera się piękny widok na morze i okolicę. Będąc już w Niechorzu warto zobaczyć jedyną dziko żyjącą fokę szarą zwaną Depką, która przyszła na świat w 2004 r. w fokarium w Gdańsku. Po wypuszczeniu na wolność osiedliła się właśnie na plaży w Niechorzu i szybko podbiła serca mieszkańców do tego stopnia, że doczekała się swojego pomnika, który stoi na Placu Foki Depki.

Aleja Róż i Zakochanych

W pobliskim Rewalu również znajdziemy wiele atrakcji min. Aleja Róż i Zakochanych, dwie alejki na nadmorskim klifem. Obsadzone są egzotycznymi roślinami i krzewami oraz wspaniale pachnącymi różami, które występują aż 148 odmianach.

Urok podkreślają ustawione wzdłuż deptaka rzeźby Romea i Julii czy Małego Księcia i Róży. Odwiedzając Rewal, nie sposób przeoczyć ogromne, kilkutomowe konstrukcje wielorybów, które są symbolem gminy. Bajkowa Chata to kolejne miejsce w Rewalu, gdzie warto zajrzeć. To prawdziwa furtka do świata bajek i iluzji w którym wesoło spędzi czas cała rodzina.

pogorzelica plaża

Ośrodki w Pogorzelicy

Pogorzelica, mimo iż jest niewielką miejscowością ma do zaoferowania swoim turystom wiele miejsc noclegowych. Godny polecenia jest ośrodek „Komandor”, oddalony od plaży zaledwie 500m. W szczególności przyjazny jest dla rodzin z dziećmi, gdyż oferuje zespół profesjonalnych animatorów, przepyszną kuchnię w postaci szwedzkiego stołu, letnie kino i namioty gier i zabaw.

Jeśli poszukujecie rodzinnego SPA nad morzem – ciekawą propozycją będzie ośrodek Sandra w Pogorzelicy. Więcej informacji na temat tego obiektu można znaleźć na stronie https://www.sandraspa.pl/.

Inną opcją mogą być domki letniskowe, których w Pogorzelicy jest bardzo dużo i tu na uwagę zasługują domki przy ul. Leśników 3h oraz pensjonaty bądź kwatery prywatne.

Ze względu na niewielki obszar jaki zajmuje miejscowość wszystkie bazy noclegowe są bliskie centrum i plaży. Również oferta gastronomiczna w Pogorzelicy jest urozmaicona oprócz restauracji, możemy znaleźć niedrogie jadłodajnie jak „Mira-Mar”, smażalnie ryb „Złotą Rybkę”, Pizzeria „Róża Wiatrów” czy Pub „Angielski” w Sandra Spa.

Turyści chcący dobrze się zabawić, potańczyć i spędzić czas przy dobrej muzyce powinni jednak udać się do pobliskich większych miejscowości jak Rewal, Niechorze czy Pobierowo. Pogorzelica natomiast zaoferuje spokój, wyciszenie, kontakt z naturą i niezapomniane wakacje z dala od zgiełku i wrzawy.