Majówka w Polsce i za granicą – 7 nieoczywistych kierunków, które Cię zachwycą

Na myśl o majówce szeroko się uśmiechasz i z niecierpliwością oczekujesz tych kilku dni wolnego? Nie spędzaj długiego weekendu w domu. Wyrusz w podróż! Gdzie? Majówka w Polsce i za granicą może być równie udana. Szukasz inspiracji odnośnie do kierunku wyprawy? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów. Każdy z nich będzie strzałem w dziesiątkę!

Majówka w Polsce – gdzie się wybrać?

Zacznijmy od przyjrzenia się atrakcyjnym kierunkom podróży, które nie wymagają przekraczania granicy. Polska ma mnóstwo do zaoferowania, i to bez względu na to, jak lubisz spędzać wolny czas. Gdzie warto się wybrać w maju?

  1. Termy pod Tatrami

Atrakcje wodne i górskie w jednym miejscu? Takie rzeczy są możliwe m.in. w podtatrzańskich termach. Ośrodków, których można skorzystać z dobrodziejstwa wód termalnych jest coraz więcej. Znajdziesz je np. w Bukowinie, Szaflarach czy Białce Tatrzańskiej.

W każdym z nich czekają atrakcje, które przyciągną zarówno dorosłych, jak i dzieci. Kaskady wodne, rwąca rzeka, gejzery, a także sauny, strefy SPA czy typowo „aquaparkowe” atrakcje, jak zjeżdżalnie… jest w czym wybierać! Pobyt w termach można też połączyć z trekkingami górskimi – zarówno tymi w łagodnych dolinach, jak i prowadzącymi na szczyty. Uwaga! W wyższych partiach Tatr w maju można się spodziewać śniegu. Oceń, czy jest to dla Ciebie atrakcja czy przeszkoda.

  1. Roztocze

Nieoczywisty, ale bardzo intrygujący kierunek – zwłaszcza na okres późnej wiosny. To idealne miejsce do zorganizowania ciekawej wyprawy rowerowej! Roztoczański Park Narodowy urzeka dość dziewiczą naturą i mnóstwem atrakcji – warto odkryć np. Zwierzyniec z malowniczym Pałacem Plenipotenta, Józefów z kamieniołomem o „księżycowym” krajobrazie czy wybrać się nad zalew w Krasnobrodzie. Pamiętaj też, że na tym obszarze znajdują się winnice!

  1. Góry Stołowe

Łatwiej Ci dotrzeć w zachodnie rejony Polski? Jeśli tak, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia zaczynają się Góry Stołowe. To pasmo Sudetów, które skrywa wiele tajemnic. Ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu znajdą tutaj nie tylko miłośnicy górskich wędrówek, ale także pasjonaci historii. Jeżeli zaliczasz się do tego grona, zajrzyj np. na Zamek w Książu, na Srebrną Górę, czyli do największej w Europie (!) górskiej twierdzy, a przede wszystkim do owianego tajemnicą kompleksu Riese. To tu w trakcie II wojny światowej hitlerowcy wydrążyli wiele kilometrów tuneli i m.in. rozwijali tajny projekt produkcji rakiet V2. Miała tam też znajdować się kwatera Hitlera. To trzeba zobaczyć!

  1. Kaszuby

Kaszuby to wyjątkowo intrygujący region Polski. Jego mieszkańcy posługują się własnym językiem, którego „rozgryzienie” może być świetną rozrywką! To kolejne miejsce, które mogą pokochać miłośnicy dwóch kółek, ale również kajakarstwa. Zachwyci Cię tu np. tzw. Morze Kaszubskie, czyli malownicze Jezioro Wdzydzkie. Warto się też wybrać do Kaszubskiego Parku Etnograficznego w którym czeka m.in. XVIII-wieczny kościół, który został tu przeniesiony w całości z miejscowości Swornegacie.

Dużym plusem Kaszub jest także to, że… są mniej zatłoczone i bardziej kameralne niż np. Mazury.

Majówka za granicą – gdzie ją spędzić?

Trzeba przyznać, że majówka 2023 w Polsce i za granicą może mieć duży urok. Jest jednak ważny czynnik, który może przeważyć na korzyść wyprawy na dłuższy dystans. Chodzi o pogodę, a dokładniej o gwarancję tego, że aura będzie sprzyjała odpoczynkowi. W kraju bywa z tym różnie – zdarzają się i upalne, słoneczne majówki, i takie deszczowe, a nawet śnieżne.

Gdzie zatem wybrać się poza Polską? Oto kilka pomysłów.

  1. Malta

W maju na Malcie jest już bardzo „letnia” pogoda, ale – co ważne – nie ma tam jeszcze takich tłumów jak w lipcu czy sierpniu. To dość istotne, gdy weźmie się pod uwagę, że ten kraj jest położony na wyspach, a jego łączna powierzchnia jest bardzo podobna do wielkości… Szczecina.

Niech jednak perspektywa tłumów Cię nie zniechęci, zwłaszcza że na Malcie łatwo znaleźć spokojne i kameralne miejsca, idealne np. na trekking poza utartym szlakiem. Wiele przyjemności czeka na Ciebie również, jeśli kochasz plażowanie (sprawdź np. plażę Ramla Bay na Gozo!), nurkowanie, a także zabytki i historię. Nawet 10-dniowy pobyt nie starczy Ci, aby odkryć wszystkie atrakcje tego wyjątkowego miejsca.

  1. Grecja kontynentalna

Początek maja w Grecji nie jest jeszcze tak upalny jak środek lata. Dlatego to doskonały moment na zwiedzenie najważniejszych zabytków tego kraju. Jest ich wiele, ponieważ Hellada była jednym z najważniejszych państw w czasach starożytnych. Warto zatem wyruszyć na Akropol czy Partenon w Atenach albo wybrać się do Delf, gdzie czekają ruiny słynnej Świątyni Apollina.

Majową wyprawę okrasi Ci pyszna kuchnia grecka, świetne wino i… leniwy klimat w duchu często powtarzanego przez Greków „siga-siga”.

  1. Północ Hiszpanii

Jeśli Hiszpania, to gorąca Andaluzja na południu albo Katalonia na zachodzie? Niekoniecznie! Jeśli nie chcesz się mierzyć z szalonymi upałami, wybierz się na północ Półwyspu Iberyjskiego – np. nad Zatokę Biskajską. Kantabria, Asturia czy Galicja to regiony, które pomogą Ci spojrzeć na Hiszpanię z zupełnie innej perspektywy. Zaskoczą nieco łagodniejszym klimatem, mnóstwem zieleni, spektakularnymi klifami, o które uderzają fale Atlantyku i… świetną kuchnią. Jako punkt startu możesz wybrać np. Santander, do którego dość łatwo można znaleźć tanie loty.

 

Jeżeli organizujesz wyjazd za granicę na własną rękę, sprawdź wskazówki na stronie https://rankomat.pl/turystyka/jak-zorganizowac-wyjazd-na-wlasna-reke. Pamiętaj też o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. Dzięki ochronie, którą zapewnia, nie będziesz się obawiać np. o astronomiczne koszty związane z udzieleniem pomocy medycznej. Udanego wypoczynku!