Godziny otwarcia
- poniedziałek: 12-16
- wtorek-piątek: 9-16
- sobota: 9-16
- niedziela: 9-17
Cennik
- Normalny / 28zł
- Ulgowy/ 21zł
- Ekstra/ 40zł
- Karta dużej rodziny/ 21zł
Informacje praktyczne
Kontakt
tel. (17) 225 20 08, 225 20 09, 225 20 10
fax. (17) 225 20 12
muzeum@zamek-lancut.pl
Adres
Muzeum – Zamek w Łańcucie
ul. Zamkowa 1
37-100 Łańcut
Zespół zamkowy, z którego tak dumny jest Łańcut, to wyjątkowo atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika sztuki, architektury oraz historii. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Dlaczego to miejsce jest tak ważnym punktem na turystycznej mapie Podkarpacia?
Zamek w Łańcucie i jego historia
Obecny zamek zaczął powstawać w drugiej połowie XVI wieku, kiedy to rodzina Pileckich postanowiła wznieść dla siebie nową rezydencję. Budowę zamku kontynuował wprawdzie Stanisław Stadnicki, jednak dopiero kolejny pan Łańcuta, Stanisław Lubomirski, doprowadził to ukończenia prac przy zamku.
To dzięki niemu w latach 1629-1641 powstał obiekt, który z jednej strony miał być wygodną rezydencją, z drugiej – obronną warownią. Wzniesiony według planów Macieja Trapoli i Krzysztofa Mieroszweskiego, zamek w Łańcucie od samego początku mógł zadziwiać i piękną formą, i wspaniałymi wnętrzami. Nie powinno to dziwić, skoro nad wystrojem zamkowego wnętrza czuwał tak znany i ceniony artysta, jak Giovanni Falconi.
Początkowo zamek w Łańcucie był czworobokiem, którego najbardziej charakterystycznymi cechami były wieże znajdujące się w narożach. Całość otoczona była fortyfikacjami murowano-ziemnymi, które wzniesiono na planie pięcioramiennej gwiazdy. Nad bezpieczeństwem takiej rezydencji czuwać miała załoga składająca się z 400 osób.
Widok na Zamek
Niestety, zamek w tej formie nie przetrwał do naszych czasów. Już w drugiej połowie XVII wieku i rezydencja, i otaczające ją fortyfikacje zostały przebudowane, a w kolejnych wiekach dokonano dalszych zmian. Na przełomie XVIII i XIX wieku, z woli księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, zamek w Łańcucie przemienił się w piękną rezydencję pałacową. Zamek został w tym czasie rozbudowany, a jego wnętrza nabrały wyjątkowego charakteru.
Przebudowa trwała wiele lat, a w pracach brali udział m. in. tacy artyści, jak Szymon Bogumił Zug, bracia Franciszek i Antoni Smuglewiczowie oraz specjalizujący się w tworzeniu sztukaterii Fryderyk Bauman. Kolejne istotne zmiany nastąpiły w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to zamek stał się własnością Potockich. Dzięki nim nastąpiła kolejna przebudowa zamku, którą przeprowadzono pod kierunkiem Armanda Bauqe i Alberta Pio. Od tej pory zamek praktycznie nie zmienił swego wyglądu, a zgromadzone w jego murach dzieła sztuki stały się po wojnie zalążkiem wspaniałej placówki muzealnej.
Zamkowe atrakcje: co warto zobaczyć?
Zespół zamkowy w Łańcucie może zrobić ogromne wrażenie już swymi rozmiarami. W jego skład wchodzi zamek oraz park, który może się pochwalić powierzchnią ponad 30 ha. Na tym terenie czekają liczne atrakcje, w tym tak ciekawe budynki, jak stajnia i powozownia.
Jak wygląda dziś zamek w Łańcucie? To imponująca czteroskrzydłowa budowla, która może się pochwalić pięknym dziedzińcem oraz czterema wieżami. Zamek ten przyciąga również uwagę wspaniałą elewacją, utrzymaną w stylu neobaroku francuskiego.
Do dziś rezydencja ta zachwyca wspaniałymi wnętrzami, dodatkową atrakcją jest urządzona tu ekspozycja muzealna. Turyści, którzy postanowią zwiedzić zamkowe wnętrza, będą mogli zobaczyć m. in. ciekawe pokoje i apartamenty, w których do dziś znajdują się cenne dzieła sztuki.
W sąsiedztwie zamku znajdują się inne ciekawe budowle, m. in. dawna oficyna oraz oranżeria, dobudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. przy zamku ujrzeć można również częściowo zachowane fortyfikacje bastionowe typu staroholenderskiego, dobrze widoczna jest też sucha fosa. W czasie wycieczki po Łańcucie warto pospacerować po terenie parku krajobrazowego, który jest ciekawym przykładem stylu angielskiego. Choć jego historia sięga XVIII stulecia, swą obecną formę park ów zyskał na przełomie XIX i XX wieku.
Na terenie parku znajduje się wiele ciekawych budowli, w gronie których wyróżniają się m. in. ujeżdżalnia z lat 20-tych XIX wieku, zabytkowy dworek (obecnie Muzeum Gorzelnictwa) oraz tzw. Zameczek Romantyczny. Wielkim zainteresowaniem wśród turystów cieszą się też stajnie cugowe z przełomu XIX i XX wieku, w których obecnie prezentowana jest ciekawa kolekcja ikon. Intryguje też dawna powozownia, w której dziś można ujrzeć jedyną w swoim rodzaju kolekcję pojazdów konnych.
W czasie wycieczki po tak wspaniałym mieście, jakim jest Łańcut, nudzić się nie można. Wizyta na terenie tutejszego zespołu zamkowego może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą, a jednocześnie – niezwykle interesującą lekcją historii.