Najstarsza kopalnia ropy

Najstarsza kopalnia ropy

Polska raczej nie należy do krajów kojarzących się z przemysłem naftowym. Tymczasem to właśnie tutaj, na terenie województwa podkarpackiego, w liczącej niecały tysiąc mieszkańców wsi Bóbrka otwarto pierwszą na świecie kopalnię ropy na świecie! Mimo, że kopalni tej nie można do końca uznać za polską, bo gdy została otwarta te tereny znajdowały się pod zaborem austriackim, jednak swoje istnienie tutejszy obiekt zawdzięcza Polakom, a konkretnie Ignacemu Łukasiewiczowi i Tytusowi Trzecieskiemu. Swój udział miał również trzeci Polak – Karol Klobassa-Zrencki, który w czasach gdy powstawała kopalnia był właścicielem wsi Bóbrka.

Kopalnia ropy naftowej w Polsce

Mimo, że obiekt rozpoczął działalność 1854 roku, tutejsze złoża były już wcześniej znane. Ropa na okolicznych terenach pojawiała się w postaci naturalnych wycieków. Surowiec ten w XIX w. nie funkcjonował jeszcze w powszechnej świadomości jako ropa naftowa, nazywano go „olejem skalnym” i nie do końca zdawano sobie sprawę z jego szerokiego zastosowania.

Jednym z pionierów badań nad olejem skalnym był Ignacy Łukasiewicz – skromny aptekarz ze Lwowa, który zanim zdecydował się na karierę nafciarza robił eksperymenty z tym surowcem. To, że zaangażował się w projekt kopalni wynikało w dużej mierze z tego, że udało mu się dostrzec jego potencjał.

Zwiedzanie

Obecnie na terenie kopalni znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w którym czekają na nas między innymi dwa szyby – Janina i działający do tej pory Franek, pochodzący z 1864 r. warsztat mechaniczny wykorzystywany do wiercenia metodą udarową, budynek administracyjny kopalni czy wiertnica ręczna, którą zrekonstruowano po to aby lepiej pokazać dziewiętnastowieczne metody wydobywania.

Bóbrka atrakcje

W muzeum znajdziemy również liczne zbiory eksponatów powiązanych tematycznie z przemysłem naftowym, jak chociażby kolekcję lamp naftowych, kieratów, zbiór narzędzi obrotowych i medali okolicznościowych. To miejsce, który każdy pasjonat historii techniki powinien odwiedzić, kiedyś ważne gospodarczo, a dziś kulturowo, jako część naszego dziedzictwa.

Godziny otwarcia

Zapraszamy do zwiedzania od wtorku do niedzieli, w godz.:

9.00-18.00 – 1 maja – 30 września
10.00-18.00 – soboty i niedziele od 1 maja do 30 września
8.00-16.00 – kwiecień, październik
7.00-15.00 – 2 listopada – 31 marca

Ceny biletów

Normalny – 12 zł,
Ulgowy – 7 zł,
Film – 2 zł od osoby (min 5 osób),
Przewodnik w języku polskim – 40 zł (max 50 osób),
Przewodnik w języku angielskim – 50 zł,
Audioprzewodnik – 10 zł.

Mapa i dojazd

Kopalniana 35, 38-458 Bóbrka
Telefon: 13 433 34 78

Zamek w Lublinie
Zamek w Niedzicy
Kanał Elbląski