Cerkiew w Równi

Cerkiew w Równi

Polska słynie z budowli sakralnych obrządku rzymskokatolickiego. W prawie każdej miejscowości w naszym kraju znajdziemy kościół który nie tylko góruje nad resztą budowli, ale też wpisany jest na listę zabytków.

Świątyni grekokatolickich jest znacznie mniej mimo że przez długie lata prawosławnych chrześcijan w Polsce nie brakowało. Jedną z najbardziej interesujących cerkwi które przetrwały do naszych czasów jest ta znajdująca się w Równi, niewielkiej wsi znajdującej się w okolicach Ustrzyk Dolnych.

Cerkiew w Równi i jej wyjątkowość

Wyjątkowość świątyni w skali naszego kraju i całej Europy jest widoczna na pierwszy rzut oka. Bryła budynku jest zupełnie inna niż to z czym mamy do czynienia w przypadku kościołów katolickich. Ponadto budynek został wykonany z drewna.

To rzadkość, aby drewniana budowla wzniesiona na początku XVIII w. (data ta nie została potwierdzona, jednak przez badaczy wskazywana jest jako najbardziej prawdopodobna) przetrwała do naszych czasów opierając się zawirowaniom politycznym i wojennym, unikając pożarów oraz innych zagrożeń. Większość wyposażenia cerkwi została wywieziona. Niektóre spośród sakralnych przedmiotów możemy oglądać w muzeum w Łańcucie.

Barokowy krucyfiks, który znajduje się nad ołtarzem, trafił tu w roku 1973 za sprawą biskupa Józefa Tokarczuka. Liczne remonty wymusiły również zmiany w samym budynku, między innymi portal w elewacji zachodniej został pozbawiony ornamentu sznurowego oraz części rozet.

W porównaniu do innych tego typu budowli cerkiew w Równi i tak zachowała się jednak w stanie znacznie bliższym pierwotnemu.

Cerkiew obecnie

Od 1972 roku cerkiew znajduje się pod pieczą kościoła rzymskokatolickiego. Duchowni grekokatoliccy opuścili ją w 1951r. Budowla przez jakiś czas była użytkowana w charakterze magazynu, jednak od 1969 r. zaczęto organizować w niej nabożeństwa, z początku nielegalnie, wbrew władzom, a później już oficjalnie.

Niedaleko cerkwi znajduje się cmentarz który podobnie jak sama budowla stanowi niezwykle interesującą pamiątkę minionych czasów, mimo że zostało na nim tylko kilka nagrobków.

[mapsmarker marker=”23″]