zamek checiny

Zamek Chęciny

1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:

Średniowieczne budowle często okazują się zaskakująco trwałe. Wiele spośród zamków, które pamiętają czasy Piastów, zachowało się w zaskakująco dobrym stanie mimo licznych trawiących je pożarów i oblężeń, przez jakie przechodziły.Zamek Chęciny jest ruiną, która jednak nadal robi niesamowite wrażenie.

Tym, co od razu rzuca się w oczy każdemu odwiedzającymi chęciński zamek turyście jest jego architektoniczna niespójność. Obiekt ten był wielokrotnie przebudowany i jako taki nosi ślady wielu epok. Nie da się niestety dokładnie ustalić daty jego budowy, wiadomo jednak, że w 1306 r. już istniał.

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend

Wiemy to z najstarszego zachowanego źródła pisanego na jego temat – aktu nadania zamku biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie przez Władysława Łokietka. Później ów akt został cofnięty, a zamek był wykorzystywany przez samego Łokietka jako siedziba, Chęciny były wówczas ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym.

Przeczytaj również:   Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Chęciny – czasy świetności

Czasy świetności chęcińskiego zamku wiążą się z postacią Kazimierza Wielkiego – to właśnie on nadał mu ostateczny kształt, który możemy ujrzeć na licznych ilustracjach. Zamek był potężny, monumentalny i – w co trudno uwierzyć – niezdobyty przez ponad dwa i pół wieku, mimo że wiatry historii wiały wówczas ze szczególną siłą.

Początek upadku zamku w Chęcinach datuje się na wiek XVI. Ostatecznie budowla została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, podobnie jak wiele innych polskich budowli militarnych. Ostatni mieszkańcy opuścili zamek w roku 1707. Jego mury były od tego czasu rozbierane przez okolicznych mieszkańców szukających budulca na drogi i własne siedziby.

Przeczytaj również:   Twierdza Modlin

Rewitalizacja zamku Chęciny

Obecnie w nowym blasku po rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2013-2015 Zamek Królewski w Chęcinach przyciąga rzeszę turystów. Warownia jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Przekraczając bramę zamku można przenieść się w czasie. Załoga wita wszystkich przybyłych gości w historycznych strojach. Z wież o każdej porze roku rozciąga się niesamowita panorama Gór Świętokrzyskich.

zamek chęciny - widok

W baszcie kwadratowej oraz w krużgankach znajduje się galerię zdjęć, na dziedzińcu na turystów czekają narzędzia tortur oraz fotościanki. W lochu spoczywa skazaniec, w skarbcu lśni złoto i srebro, a z majętnych skrzyń wysypują się monety… Gdy zapada mrok spacer po zamku nabiera zupełnie innego wymiaru. Mury warowni kryją tajemnice przeszłości, moc legend i niewyjaśnionych zjawisk. Aby je poznać warto wybrać się na cykliczną imprezę NOC NA ZAMKU W CHĘCINACH!

Przeczytaj również:   Skrzyżowanie Wełny i Nielby

Zapraszamy również do udziału w lekcjach tematycznych prowadzonych przez zamkowego płatnerza Marcina. Lekcje odbywają się w otczeniu murów średniowiecznej warowni. Słuchacze zostają wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat osnuty tajemnicami Zamku Królewskiego w Chęcinach. Temat przewodni to Rycerze i Zamki.

Godziny otwarcia warowni oraz ceny biletów dostępne są na stronie internetowej: www.zamek.checiny.pl

Zamek Chęciny

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Chęciny 50.797400, 20.460700 Zamek Chęciny

Podobne miejsca w Polsce

Nowo dodane ciekawe miejsca w Polsce

post-image
Aktualności

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na nową wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Przed wynalezieniem lunety ludzie obserwowali gwiazdy nieuzbrojonym okiem. Przełomem w poznawaniu „ciał niebieskich” było wynalezienie w...
WIĘCEJ MIEJSC
WIĘCEJ MIEJSC