Grodzisko Owidz

Grodzisko Owidz

Godziny otwarcia

Zwiedzanie grodu:

10 zł ulgowy 15 zł normalny – zwiedzanie tylko z przewodnikiem odbywa się o pełnych godzinach

Cennik

od maja do września:
od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00

od października do kwietnia:
od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16:00

*Zwiedzanie muzeum (45-60 min.) tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach,
ostatnie wejście o godz. 17:00 w okresie letnim lub 15:00 w okresie zimowym.

Informacje praktyczne

Kontakt

grodziskoowidz@gmail.com
+48 519849145

Adres

ul . Rycerska 1
83-211 Owidz

Co poza zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, bliskością dzikiej przyrody i kociewską kulturą oferuje tytułowy Owidz? Paradoksalnie są to tradycje słowiańskie w najczystszej formie.

Historyczne ciekawostki.

Wspomniane na wstępie tradycje słowiańskie mają związek z Grodem Owidzkim usytuowanym na jednym ze wzniesień położonych w obrębie rzeki Wierzyca. Jego geneza sięga czasów Bolesława Chrobrego i umocnienia pozycji króla na Pomorzu – wtedy to obiekt został wzniesiony i zaczął odgrywać istotną rolę jedno z silnych punktów obronnych. W tym miejscu można rzec po starym porzekadle – miłe złego początki, bowiem już w roku 1090 gród został niemal doszczętnie zniszczony na rozkaz Władysława Hermana.

Widok na Grodzisko

Rozkaz ten nie był zachcianką, tudzież wymysłem – chodziło o uniemożliwienia wzniecenia buntów w obszarze północnej części kraju, a dewastacji uległo wówczas wiele tego typu grodów, a także innych umocnień. Po tym incydencie ostały się tylko niewielkie elementy obiektu, który w czasie Potopu Szwedzkiego pełnił funkcję obozowiska. Stąd też wzięła się popularna lokalnie nazwa – Szwedzka Górka.

Architektoniczne swawole.

Gród – jak sama nazwa wskazuje sprawował funkcje militarne, jednak ten owidzki ponadto stanowił w pewnej części funkcje mieszkalne. To połączenie i charakterystyka sprawia, że mamy do czynienia z unikalną architekturą zabytku. Oto fragment opisu architektonicznego zaczerpniętego z tablicy informacyjnej obiektu : „…Otoczony był wałem drewniano-ziemnym z palisadą około dwukrotnie większą niż obecna rekonstrukcja. W wale wbudowane były też wieże mające charakter obronny, m.in. zrekonstruowana wieża bramna.

Domostwa miały postać chałup o konstrukcji wieńcowej krytych strzechą (obecne rekonstrukcje odpowiadają im rozmiarem) lub półziemianek. Dziesięć chałup zrekonstruowano, ale w grodzie było ich znacznie więcej. W środku osady istniał niezabudowany plac – majdan, miejsce spotkań ludności (wiece, sądy, obwieszczanie ważnych wieści)…”

Mieszkańcy grodu.

Poza rodem komesa w grodzie zamieszkiwali przedstawiciele panującej wówczas religii, wojowie, kupcy, rzemieślnicy. Skoro mowa o rzemieślnikach warto podkreślić, iż gród był wyłącznie do dyspozycji ich reprezentantów – innymi słowy zamożnych i liczących się w branży. Ci biedniejsi zamieszkiwali obszar tzw. podgrodzia wespół z rolnikami. Ich wstęp do grodu głównego był możliwy wyłącznie w przypadku wrogiego najazdu, bądź innych niebezpieczeństw. Istotnym elementem architektury mieszkalnej była wieża obserwatorska ulokowana w sercu grodu. Nie bez znaczenia były także okoliczne zagrody dla zwierząt stanowiące w pewien sposób o prestiżu miejsca.

Turystyczna fala.

Owidz z racji swego charakterystycznego położenia gości każdego roku setki, a nawet tysiące turystów. Poza bliskością przyrody, harmonią natury oraz sielskością tej niewielkiej wioski turystów przyciąga kilka innych – ważnych atrakcji. Na terenie odrestaurowanego grodu mieści się wiele zabytków oraz miejsc stricte przeznaczonych do celów turystycznych. Można tam znaleźć sklep z pamiątkami, restaurację, plac zabaw, a nawet pobliską przystań kajakową.

Okoliczna przyroda

Profesjonalna infrastruktura sprawia, iż turyści z radością i zaciekawieniem udają się do tego miejsca. Obecność parkingu oraz wszelkich innych udogodnień z pewnością temu sprzyja. Ujmujący widok z wieży, rzeźba Światowida, a także zabytkowe chałupy w sposób fantastyczny przenoszą nas do tamtej epoki. Ale to tylko część atrakcji przeznaczonych dla zwiedzających. W roku 2016 w Owidzu odbyły się pierwsza od pół wieku obchody święta Stado przygotowane przez Konfederację Rodzimowierczą. Jest to słowiańskie święto, które było hucznie obchodzone w czasach przedchrześcijańskich najprawdopodobniej z okazji płodności. Od czerwca roku 2017 na tym terenie funkcjonuje pierwsza i jak dotąd jedyna tego typu instytucja w Europie – Muzeum Mitologii Słowiańskiej.Zamek na Wawelu