Nietypowe atrakcje turystyczne

Większość ludzi lubi podróżować, często mówi się, że podróże są czymś niesamowitym, niepowtarzalnym, szczególnie jeżeli okraszone są nietypowymi atrakcjami turystycznymi, które niewątpliwie wielu osobom mogą zapaść w pamięć.

Większość ludzi lubi podróżować, często mówi się, że podróże są czymś niesamowitym, niepowtarzalnym, szczególnie jeżeli okraszone są nietypowymi atrakcjami turystycznymi, które niewątpliwie wielu osobom mogą zapaść w pamięć.

Większość ludzi lubi podróżować, często mówi się, że podróże są czymś niesamowitym, niepowtarzalnym, szczególnie jeżeli okraszone są nietypowymi atrakcjami turystycznymi, które niewątpliwie wielu osobom mogą zapaść w pamięć.

Jeżeli Ty również lubisz podróżować, oraz tym bardziej interesują Cię nietypowe, a zarazem ciekawe miejsca w Polsce i na świecie, przeczytaj ten poradnik, z którego dowiesz się wielu rzeczy na ten temat.

Nietypowe atrakcje turystyczne w Polsce

Na początek pod lupę weźmiemy nasz kraj, w którym znajduje się naprawdę dużo ciekawych atrakcji turystycznych. Poniżej znajdziesz kilka z nich, które według nas nadają się do tego poradnika!

Piramida w Rapie

Atrakcja ta znajduje się w Mazurskiej wsi zwanej Rapą i została wybudowana w 1811 roku. Swoją budową przypomina egipskie piramidy i stąd też wywodzi się jej nazwa. Budynek ten jest jednak znacznie mniejszy niż egipskie budowle. Znajduje się on w lesie i konkretnie jest to grobowiec pruskiej rodziny baronów von Fahrenheid. Podstawa budynku wynosi około 10 metrów, natomiast wysokość sięga prawie 16 metrów.

Okazuje się, że grobowiec ten nakazał wybudować baron Friedrich von Fahrenheid na styl właśnie egipskich piramid, gdyż był nimi niezwykle zafascynowany. Kolejnym celem takiego grobowca miało być to, że złożone w nim ciała na dłużej zachowają się w lepszym stanie.

Piramida w Rapie przez wszystkie lata niestety nie miała lekko, gdyż często była dewastowana, zarówno przez Polaków jak i wojska radzieckie. Na szczęście od kilku lat piramida jest już bezpieczna z racji, że podjęto starania o zabezpieczenie tego nietypowego miejsca. Co ciekawe, we wnętrzu piramidy nadal można zobaczyć trumny, nawet ze zwłokami. Jeżeli zatem interesują Cię atrakcje w takim, a nie innym klimacie, musisz odwiedzić koniecznie to miejsce i przede wszystkim zapoznać się z jego historią, oraz historią rodu, która jest odpowiedzialna za stworzenie piramidy.

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu

To ciekawe miejsce znajduje się w miejscowości Wągrowiec leżącej pomiędzy Poznaniem, a Bydgoszczą. Konkretnie chodzi o skrzyżowanie rzek, jakimi są Wełna, oraz Nielba. Co ciekawe, dane skrzyżowanie nie powstało w naturalny sposób. Jest ono efektem prac melioracyjnych, które wykonywali Cystersi w około 1830 roku.

Okazuje się, że wody tych dwóch rzek przepływają na wprost i nie mieszają się ze sobą w zbytnio zaawansowanym stopniu. Wiele osób nazywa to skrzyżowanie rzek bifurkacją, co jest mylnym nazewnictwem, gdyż okazuje się, że mamy tutaj do czynienia z innym zjawiskiem.

Jest to miejsce wyjątkowe i dosyć często odwiedzane. Co więcej, w pobliżu znajduje się rezerwat przyrody w Dębinie, czy chociażby Lodowa fontanna w centrum Wągrowca.

Krzywy dom w Sopocie

Jeżeli będziecie kiedyś w Sopocie, lub w pobliżu, koniecznie odwiedźcie miejsce, gdzie znajduje się krzywy dom. Sopot to nie tylko wszystkim znane molo. Okazuje się, że ten nietypowy budynek jest jedną z wizytówek tego miasta i właśnie dlatego nie można go pominąć na swojej liście nietypowych miejsc do odwiedzenia. Znaleźć go można praktycznie w sercu popularnego Monciaka. Został on wybudowany na przełomie lat 2003-2004, a zaprojektowali go dwaj architekci, jakimi są Zaleski i Szotyński. Natomiast za inspirację posłużyły rysunki Jana Szancera.

Budynek jest niezwykły i może niektórym przypominać budowle, chociażby z bajek. Jego kształty zaburzają percepcję i wprowadzają nas, można powiedzieć w nierealistyczny świat. Okazuje się, że pomimo swojego nietypowego kształtu, budynek ten jest w pełni funkcjonalny i znajdują się w nim lokale gastronomiczne, lokale handlowe, jak również siedziba radia.

Jest to naprawdę ciekawe miejsce godne odwiedzenia. Najlepiej te budowlę zobaczyć na własne oczy i samemu przekonać się o tym, że może ona namieszać w głowie!

Bunkier dla pociągów w Konewce

Może nieco z serii atrakcji militarnych? Jeżeli lubicie takie miejsca, koniecznie musicie odwiedzić miejscowość Konewka, w której znajduje się poniemiecki bunkier kolejowy, który był, lub jest zdolny zmieścić cały skład pociągu sztabowego! Jak wiadomo z historii, Niemcy często wykorzystywali pociągi, np. do przewozu najważniejszych dygnitarzy, czy chociażby do przewozu towarów, oraz jako mobilne centra dowodzenia. Z racji tego, powstał dany bunkier, który był odporny na uderzenia bomb lotniczych, a także odporny na skutki użycia broni chemicznej.

Bunkier został zbudowany w latach 1940-1941. Powstał z żelbetonu i liczy 380 metrów długości. O ile dawniej pełnił ważną funkcję militarną, o tyle aktualnie jest lubianą i nietypową atrakcją turystyczną. Co ciekawe, w miejscowości Konewka znajduje się jeden bunkier, natomiast w niedalekiej okolicy, a konkretnie w miejscowości Jeleń drugi, podobny.

Okazuje się również, że tę atrakcję turystyczną można zwiedzieć za pomocą Google Street View! Jest to zapewne dobra wiadomość dla osób, które przed odwiedzinami tego miejsca osobiście chcieliby poczuć przedsmak w prostszy sposób!

Gryfin – krzywy las

Teraz weźcie w dłoń mapę, lub włączcie ją na smartfonie, laptopie i szukajcie województwa zachodniopomorskiego oraz miejscowości Gryfin. Niedaleko tej miejscowości znajduje się jedno z najbardziej nietypowych i zagadkowych miejsc w naszym kraju. Chodzi o krzywy las. Konkretnie chodzi o 0,3 ha lasu, który składa się z krzywych sosen. Drzewa tuż przy ziemi są wygięte w granicach 90 stopni. Wygięcia są praktycznie jednakowe i tworzą w dalszej części pnia półkola. Co ciekawe, każdy z pni skrzywiony jest w kierunku północny.

Mówi się, że kształty, które posiadają drzewa, są ingerencją człowieka w latach 30 ubiegłego wieku, jednak nie jest to potwierdzone, zatem uważa się, że przyczyna powstania tych nietypowych kształtów drzew nie jest do końca znana. Warto wiedzieć również o tym, że teren lasu aktualnie uważany jest za pomnik przyrody.

Zdecydowanie jest to miejsce godne odwiedzenia, gdyż zalicza się, tak jak wspominaliśmy wcześniej, do jednych z najbardziej nietypowych w Polsce! Musisz je odwiedzić!

gryfin krzywy las

Malowana wieś w Zalipiu

Wieś znajduje się niedaleko Tarnowa. Znana jest ona z tego, że praktycznie każdy element tej wsi, od ścian budynków, aż po niektóre większe kamienie posiada zdobienia w postaci skomplikowanych kwiatowych wzorów. Co ważne, malunki nawiązują do tradycji, która sięga prawie stu lat. Historia głosi, że we wsi Zalipie zaczęto malować, gdy coraz więcej miejsc zostało pokrywane dymem i sadzą z małych piecyków, które używali mieszkańcy. Wtedy kobiety ze wsi Zalipie postanowiły te miejsca pokrywać malunkami.

W późniejszym czasie piece, o których była mowa zastąpiono bardziej nowoczesnymi, zatem problem z dymem i sadzą ustał, a malunki pozostały. Z czasem nawet je poprawiano i udoskonalano.

W taki właśnie sposób zrobiło się głośno o wsi Zalipie i właśnie piękne malunki z kwiatowymi motywami stały się jej wizytówką. W tej miejscowości znaleźć można także jeden szczególnie i wyjątkowo ozdobiony budynek, który jest muzeum.

Nietypowe atrakcje turystyczne na świecie

Czas zająć się nieco nietypowanymi atrakcjami na świecie. Jest ich bardzo wiele, naprawdę mnóstwo. Poniżej znajdziesz przykłady z kilku krajów, które być może warto odwiedzić! Zobacz sam!

Isla de las Munecas w Meksyku

Tego miejsca nie mogło zabraknąć w tym poradniku. Isla de las Munecas po polsku oznacza Wyspę lalek. Na pewno kiedyś słyszałeś nieco o tym miejscu, lub chociażby widziałeś jakieś zdjęcia, gdzie mroczne lalki wiszą na drzewach. Wygląda to naprawdę przerażająco!

Teren, gdzie znajduje się ta atrakcja, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na tej niewielkiej wysepce znajduje się setki starych, zniszczonych i nierzadko okaleczonych lalek, które prezentują się niczym z filmu grozy, często nie mają np. oczu. Lalki najczęściej zawieszone są na drzewach, ale można je także dostrzec na płotach. Co ważne, aby dostać się na wyspę lalek, należy wybrać transport wodny, gdyż tylko taki umożliwia, dostanie się w to miejsce.

O wyspie lalek krąży również legenda, która opowiada o tym, że około roku 1951, mieszkał tam samotny Meksykanin – Julian Santana Barrera, był on dozorcą. Człowiek ten miał usłyszeć odgłosy tonącej dziewczynki, następnie miał ruszyć jej na pomoc, lecz przybył za późno i dziecko zginęło. Julian Santana Barrera znalazł tylko lalkę w wodzie, którą wyjął i powiesił na drzewie. Od tego czasu w tym samym miejscu co jakiś czas zaczęły pojawiać się kolejne lalki, które ten człowiek zbierał i wieszał na kolejnych drzewach. Po tych wydarzeniach mężczyzna wpadł w obsesję i przez około 50 lat zbierał lalki, które umieszczał na całej wyspie. W ten sposób miał zamiar uspokoić ducha tragicznie zmarłej dziewczynki. Mroczne, prawda? Z pewnością poczujesz dreszczyk emocji i ciarki jeżeli przybędziesz w to miejsce!

Świątynia szczurów w Indiach

Miejsce to znajduje się w Indiach, a konkretnie we wsi Deśnok. Wieś ta słynie z ponad sześćsetletnej Świątyni Szczurów. W Świątyni znajduje się około 20 tysięcy gryzoni i według wierzeń miejscowej ludności są to osoby, które czekają po śmierci na nowe narodziny. Natomiast nieliczne białe osobniki wśród zwierząt są wcieleniami bogów.

Karni Mata – bo tak również nazywa się Świątynię, jest miejscem, gdzie szczury są uważane za zwierzęta święte. W środku znajduje się dla nich pożywienie, a samo miejsce jest dla nich schronieniem.

Odnośnie tego miejsca również krąży legenda i głosi ona, że hinduska mędrczyni Karni Mata starała się nakłonić boga śmierci Yama, aby wskrzesił jej zmarłego przyrodniego syna. Niestety Yama, nie spełnił jej próśb i dokonała tego sama. Karni Mata przywróciła do życia syna, lecz pod postacią szczura.

Jeżeli takie klimaty są dla Ciebie, koniecznie odwiedź to miejsce!

świątynia szczurów w Indiach

Katakumby Kapucynów w Palermo

Nie mogło tego zabraknąć w tym poradniku. Katakumby Kapucynów w Palermo są znane wielu osobom na całym świecie, lecz mają ku temu powód. Znajdują się tam zmumifikowane zwłoki, które są równo ułożone, kolejno jedno koło drugiego. Jest to widok tylko dla osób o mocnych nerwach. W katakumbach znajduje się około 8 tysięcy mumii. Jako pierwsze zwłoki uznaje się te z około XVI wieku, natomiast ostatnią osobą pochowaną w tym miejscu była Rosalia Lombardo, która spoczęła w katakumbach w XX wieku, konkretnie w latach 20.

Co ciekawe, zwłoki Rosalii Lombardo nieco różnią się od pozostałych mumii. Dziewczyna przypomina śpiącą osobę, ma włosy (w odróżnieniu od innych ciał), włosy są związane wstążką. Ponadto dziewczyna posiada rzęsy zachowane w idealnym stanie.

Przez wiele lat, szukano wytłumaczenia, odnośnie tego jak to możliwe, że ciało dziewczyny zachowuje się w tak idealnym stanie po śmierci. Mówi się, że gdy już rozwiązano zagadkę mumii dziewczynki, podobno jej oczy w trumnie wypełnionej azotem otworzyły się! Makabryczne przeżycie dla tych, którzy tego doświadczyli.

Wracając do innych mumii, można o nich powiedzieć to, że każde zwłoki są ubrane. Często są one ustawiane w pozycji stojącej na ścianach, inne w pozycji leżącej. Przez to, że niektóre mumie „stoją”, przechadzając się przez katakubmy można mieć wrażenie jakby nas obserwowały.

Zdecydowanie jest to miejsce godne do odwiedzenia, ale tylko i wyłącznie dla osób o mocnych nerwach oraz dla osób, które po prostu nie boją się widoków ludzkich zwłok.

Las samobójców Aokighara w Japonii

Jest to miejsce budzące grozę. Znane na całym świecie. Las znajduje się w okolicach Góry Fuji w Japonii. Okazuje się, że jest to drugie po Golden Gate, najczęściej wybierane miejsce przez osoby chcące popełnić samobójstwo. Jak czas pokazał, wielu się to udało. Mówi się, że przebywając w tym lesie (znalazło się wielu śmiałków, którzy chcieli sprawdzić jak tam jest), człowiek często może stracić chęci do życia. Podobno dzieje się tak, gdyż drzewa przejęły energię samobójstw.

W lesie odebrało sobie życie już setki osób i co chwile ta liczba staje się większa. Można z łatwością napotkać tam szczątki ludzkie, powrozy, sznury, i inne rzeczy, dzięki którym można popełnić samobójstwo.

Przed wejściem do lasu znajduje się napis: „Zastanów się jeszcze raz. Pomyśl o rodzinie”.

las samobójców Aokighara

Enoturystyka – ciekawa opcja nietypowej atrakcji

Atrakcje turystyczne to nie tylko kolejka linowa, piękny widok, czy historyczne miejsca, podobnie to nie tylko miejsca budzące grozę. Można nieco wypośrodkować swoje odczucia odnośnie podróżowania, czy atrakcji turystycznych i zastanowić się nad Enoturystyką!

Enoturystyka – co warto wiedzieć

Enoturystyka polega na turystyce winiarskiej, czyli podróżach po różnych miejscach związanych z winami i ich produkcją. Np. po winiarniach, lub plantacjach.

Jest to świetna opcja dla osób lubiących przede wszystkim wino. Można często doświadczyć degustacji, poznać tajniki produkcji wina, czy poznać nieco ciekawej historii odnośnie np. naszego ulubionego wina, czy winiarni, a także czasami zjeść pyszne śniadanie regionalne!

Enoturystyka może być uprawiana zarówno w kraju jak i za granicą. Polska posiada wiele winnic z ciekawą historią, zatem warto zastanowić się nad tą formą turystyki!

Co ważne, turystykę winiarską można połączyć z klasyczną i przebywać w wielu ciekawych miejscach na jednym wyjeździe. Atrakcje turystyczne związane z enoturystyką są naprawdę ciekawą opcją dla wielu osób!

Więcej sprawdzisz pod linkiem: podrozezwinem.pl

Podsumowanie

Co można więcej powiedzieć? Najlepiej spakować plecak i wyruszyć w drogę! Jednak jak wiadomo, nie zawsze tak się da. Ale jeżeli interesują Cię ciekawe, a zarazem nietypowe atrakcje turystyczne to już wiesz, na co możesz zwrócić uwagę! – wypożyczenie kampera.

Niektóre z nich potrafią zaskoczyć, inne potrafią przestraszyć, w jeszcze innych można się zakochać. Zarówno nasz kraj, jak i cały świat jest pełny od atrakcji turystycznych, zatem każdy powinien znaleźć idealne miejsce dla siebie!