Nadchodzi wiosna, a wraz z nią wędkowanie!

Nie brakuje sympatyków zimowych połowów. Jednak znaczna część wędkarzy uaktywnia się wraz z nadejściem wiosny. Jak się przygotować na wyprawę?

Nie brakuje sympatyków zimowych połowów. Jednak znaczna część wędkarzy uaktywnia się wraz z nadejściem wiosny. Jak się przygotować na wyprawę?

Dni stają się coraz dłuższe, a temperatura dobowa jest coraz wyższa. Zielona aura, którą masz dookoła, uspokaja, a wędkowanie staje się przyjemniejsze w towarzystwie śpiewu ptaków. Każda wolna chwila na łowisku to świetna okazja, aby złapać pierwszą w tym roku rybę. Spinningista pójdzie nad rzekę w poszukiwaniu jazi i kleni na mikro woblerki. Karpiarze pojadą nad zbiorniki i stawy w poszukiwaniu pełnych werwy ryb, a tyczkarz będzie szukał leszczy w kanałach. Gdzie uzupełnić niezbędne wyposażenie? Zajrzyj na sklep-mietus.pl.

Wiosenna wyprawa – gdzie łowić ryby?

Na wyprawy jeździsz sam, a może z rodziną? W obu wariantach weekendowy wypad to doskonała okazja, aby wypocząć na łonie natury i złowić pierwsze w tym sezonie ryby. Z pewnością masz swoje ulubione miejsca. Jeśli jednak szukasz nowych lokalizacji, zwróć uwagę na te pięć elementów. Dzięki nim unikniesz przykrych sytuacji.

Idealne miejsce na połów jest:

  • blisko,
  • obfite łowisko,
  • bezpieczne,
  • przyjemne otoczenie,
  • blisko parking.

Wyjazd na domek z rodziną w pobliżu łowisk to dobra okazja, aby wspólnie spędzić czas, a jednocześnie każdy znajdzie rozrywkę dla siebie. Brzask nad zbiornikiem w towarzystwie budzącej się przyrody to prawdziwy rarytas. Jeśli do tego złowisz śniadanie, wszyscy będą zadowoleni!

Pamiętaj! Wiosną szukaj płytkich zbiorników. Promienie słonecznie szybciej je nagrzewają, a to pozwala rybie zacząć w pełni żerować.

Jakie ryby łowić wiosną? Sprawdź!

Najmłodsi wędkarze z pewnością ucieszą się z każdej zdobyczy. Z pewnością poradzą sobie z płotkami czy okonkami, które uradują pociechy. Sam skup się na większych rybach. Karpie, liny czy leszcze znajdziesz w niewielkich zbiornikach, gdzie najczęściej żerują w pobliżu brzegu.

Wiosenny sprzęt wędkarski

Wiesz już, jakich miejsc szukać i na jakie ryby możesz liczyć wiosną. Pojawia się pytanie, czym je złapać? Sprawdź, czy masz w swoim asortymencie wędkę o długości od 3 m do 4,2 stosunkowo sztywną. Im dalej od brzegu planujesz łowić, tym powinna być dłuższa.

Przyda się kołowrotek klasy 200/300 z solidnym hamulcem, wyposażony w tonącą żyłkę typu match w barwie ciemnej (średnica 0,20 lub 0,22). Dobierz przeźroczysty przypon o średnicy 0,18 i długości 40-60 cm. Na końcu przyda się kuty haczyk z dużym łukiem o wielkości od 12 do 8 w zależności od ilości brań. Spławik od 2 g do 7 g z grubą antenką, aby dobrze było go widzieć i nie zatopiła go przynęta. Śruciny umieść 30 cm nad małą śruciną sygnalizacyjną przy krętliku łączącym się z przyponem.

Na zanętę zabierz kukurydzę konserwową, gotowane konopie, pocięte czerwone robaki, białe robaki czy mielone orzechy arachidowe. Smakołyki dla nie powinien być owocowy, ale słodki jak np. wanilia czy toffi. Kto by się nie skusił?

Wiosenne wędkowanie to okazja, aby odkurzyć sprzęt, zabrać najbliższych lub solo wyruszyć na pobliski staw. Przyroda budzi się do życia, a to dobra okazja, aby bacznie ją podziwiać. Zaczyna się sezon. Jesteś na niego gotowy?