Żywy pomnik przyrody – najstarsze drzewo w Polsce
Na podstawie znanych ludzkości metod nie da się dokładnie obliczyć jego wieku, udało się jednak ustalić, że ma nie mniej niż 1250 lat. Niektórzy naukowcy którzy go badali mówią nawet o 1300, 1400 czy 1500.
Niezależnie od tego, którzy z nich mają rację – to drzewo jest o wiele starsze niż dęby uznawane za nasze symbole narodowe. Cis henrykowski rośnie opierając się o jeden z wiejskich domów. Na pierwszy rzut oka nie robi szczególnego wrażenia, choć naturalnie od razu widać że nie jest typowym przedstawicielem tego gatunku. Obwód pnia wynosi grubo ponad 4 metry. Jeszcze w latach osiemdziesiątych grubość ta przekraczała 5 metrów.
Najstarsze drzewo w Polsce – ostatnie uszkodzenia
Cis miał wówczas odnogę, która niestety odpadła od drzewa wskutek wichury mającej miejsce w roku 1989. Ujrzenie cisa henrykowskiego w pełnej okazałości nic nie kosztuje. Dzięki staraniom gminy Lubań utworzona została droga dojazdowa, płot oraz tablica na której znajdziemy informację o tym co na temat historii drzewa udało się dowiedzieć (np. to, że w roku 1813 jego pień został pocięty przez Kozaków). W najbliższym czasie planowane są prace mające na celu poprawienie estetyki otoczenia drzewa, między innymi odnowienie elewacji stodoły obok której się znajduje. Drzewo to status pomnika przyrody posiada dopiero od 6 kwietnia 1992.
Od tego czasu niestety jego stan się nie poprawia – w ciągu kilku ostatnich lat zaczął usychać. Eksperci twierdzą, że dzieje się tak wskutek uszkodzenia systemu korzeniowego, które najprawdopodobniej nastąpiło w wyniku działalności ryjących pod ziemią zwierząt. W tej chwili trwają prace nad ocaleniem cisa, jednak prawda jest taka, że to być może ostatnia okazja aby go odwiedzić. Później tytuł najstarszego drzewa w Polsce trafi zupełnie gdzie indziej.
Podziel się opinią