Teneryfa północna czy południowa, którą część wybrać na wakacje?

Teneryfa wyspa należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim. Jest to część wysp kanaryjskich. Wyspa znajduje się niedaleko wybrzeża Afryki wraz z archipelagiem zaliczana jest do Makaronezji.

Teneryfa wyspa należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim. Jest to część wysp kanaryjskich. Wyspa znajduje się niedaleko wybrzeża Afryki wraz z archipelagiem zaliczana jest do Makaronezji.

Jest najbardziej zaludnioną wyspą na archipelagu oraz w Hiszpanii. Obowiązującą na Teneryfie walutą jest euro, a narodowym językiem hiszpański. Jednak znacząca część mieszkańców umie też angielski. Teneryfa ma 2043 km^2 powierzchni i około 80 km długości i 50 km szerokości

Klimat na Teneryfie

Na klimat mają wpływ dwa prądy morskie Golfstrom oraz Kanaryjski, które powodują, że temperatura oceanu waha się w przedziale od 19 do 24 stopni. Przez to, że wyspa przedzielona jest pasmem górskim klimat na niej jest zróżnicowany. Północno wschodnie wybrzeże ma klimat z częstymi mgłami i nieco większymi opadami niż południowe. Wraz ze wzrostem wysokości średnie temperatury spadają.

Flora i fauna

Teneryfa mimo tego, że jej powierzchnia nie jest duża ma zróżnicowaną florę oraz faunę. Flora na wyspie liczy sobie około 1400 gatunków w tym 200 gatunków endemicznych znajdujących się na wyspach kanaryjskich, z czego 140 występuje tylko i wyłącznie na Teneryfie. Fauna natomiast obejmuje około 400 gatunków ryb, 56 gatunków ptaków, 5 gatunków gadów, 2 gatunki płazów, 13 gatunków ssaków lądowych oraz kilka tysięcy gatunków bezkręgowca.

Tanaryfa północna

Na północy znajduje się kilka fajnych miejscowości, które warte są odwiedzenia są to między innymi:

Garachico

Jest to spokojne, urokliwe miasteczko, które położone jest w północno zachodniej części Teneryfy. Jego główną atrakcją są naturalne baseny El Caleton, które powstało w wyniku zastygnięcia lawy.

Historia Garachico

Garachico niegdyś było głównym portem Teneryfy, z którego wypływały statki handlowe do ameryki i europy. Jednak popularność tego miasta z czasem zaczynała spadać, a w 1706 roku miasto zostało zniszczone przez wybuch wulkanu. Zniszczeniu uległ wtedy port. Jednak został on odbudowany, ale nie cieszył się taką popularnością, jaką miał przed katastrofą. Od tego momentu służył on tylko jedynie za port dla rybaków. Jednak z zastygłej lawy i wody powstały baseny, które władze miasta postanowiły wykorzystać udostępniając miasto turystom.

Miejsca, które warto zobaczyć w Garachico

W pobliżu basenów znajduje się molo gdzie na jego końcu stoi ramka wykonana z betonu, która przygotowana jest specjalnie do pamiątkowych zdjęć. Chętnych tutaj co roku jest bardzo dużo, a żeby trafić na swoją kolej trzeba trochę postać w kilkumetrowej kolejce. Niedaleko oceanu znajduje się tak, że przepiękny basen miejski z kortami. Siedzieć na plaży przez cały czas pobytu w mieście się nie da, gdyż z czasem staje się to nudne dlatego alternatywą może być rezygnacja z pobytu na wybrzeżu na rzeczy wybrania się na miasto. Idąc przez miasto będziemy przechodzić przez stare wąskie uliczki oraz lokalne sklepy obok ciasnej i niskiej zabudowy. Możemy też się napotkać na jedną z najlepszych restauracji gdzie w cieniu palm możemy odpocząć od upału i napić się świetnej kanaryjskiej kawy.

Los Realejos

Miasteczko to znajduje się na północy Teneryfy na wzgórzu, z którego mamy dostęp do przepięknych widoków. Miasto dzieli się na dwie części Realejo Alto oraz Realejo Balo, które oddzielone są wodnym wąwozem Barranco. 420 metrów tyle ma najwyższy punkt Los Realejos. Los Realejos to miasteczko bogate w ozdobne krzewy, palmy oraz smocze drzewa. W mieście znajduje się główna ulica handlowa, na której znajduje się masa sklepów, knajpek, kwiaciarni oraz cukierni. To właśnie w tej miejscowości możemy zjeść przepyszne kanaryjskie ciasteczka. Idąc wąskimi i stromymi uliczkami możemy dojść do chrześcijańskiego kościoła na wyspie, który nazywa się Iglesia de Santiago Apostol, który pochodzi z 1946 roku. Widok z tego kościoła jest fantastyczny, a sama budowa nie na jednej osobie robi wrażenie.

Teneryfa północna, a lotnisko

Niestety lecąc do Teneryfy północnej z Polski nie uświadczymy bezpośrednich lotów, gdyż to lotnisko obsługuje tylko i wyłącznie loty lokalne. Musi więc lecieć na lotnisko do Teneryfy południowej, a następnie przedostać się na północ.

Teneryfa północna – ceny

Ceny na północy nieco różnią się od tych, które zobaczymy na południu. Powód jest jeden, gdyż jedna część wyspy nastawiona jest na turystów natomiast drugą zamieszkują lokalni mieszkańcy. W części południowej za zwykłą sałatkę składającą się zaledwie z kilkunastu składników należy zapłacić około 13 euro co w przeliczeniu daje nam około 60 zł co jest bardzo dużo dla polaka dlatego, że w Polsce w zwykłej żabce taka sałatka nie przekracza 15 zł. Za lokalną rybę, czy tradycyjną pizzę też zapłacimy dwukrotnie więcej niż w naszym kraju.

Teneryfa północna – hotele

Oprócz drogich 4,5 gwiazdkowych hoteli przy linii brzegowej oraz w głąb miasta gdzie z ostatniego piętra mamy super panoramiczny widok na miasto, ocean oraz wulkan jednocześnie. Znajdziemy także przystępne cenowo hotele 3 gwiazdkowe, które naprawdę są godne uwagi. Kupując wakacje na Teneryfę powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby w ofercie nie znalazł się jeden z droższych hoteli, który poza pięknymi widokami nie oferuje nic.

Puerto dela Cruz

Jest to bardzo malowniczy kurort, który położony jest na północnym wybrzeżu Teneryfy. Miasto posiada czarne plaże, eleganckie nowoczesne hotele z przepiękną egzotyczną roślinnością. Wybierając się do tego miejsca powinniśmy zwrócić uwagę na nadmorskie deptaki, które codziennie tętnią życiem. W okolicy możemy także znaleźć mnóstwo kafejek, restauracji oraz sklepów z pamiątkami. Przy nadmorskich bulwarach możemy znaleźć bezpłatne parkingi jednak bardzo często trudno tutaj znaleźć jakieś wolne miejsca. W mieście od czasu do czasu organizowane są też kilkudniowe festiwale muzyczne. W tych dniach możemy w ciepłe letnie lub wiosenne dni przy idealnym nocnym oświetleniu miasta napić się zimnego piwa słuchając fantastycznej muzyki. Mamy tutaj też dostęp do starej części miasta, czyli Plaza Charco. Jest to miejsce, gdzie w restauracjach możemy spotkać muzykę graną na żywo, ale także place zabaw, knajpy, supermarkety oraz przepiękna fontanna.

Co jeszcze w tej miejscowości warte jest uwagi?

Kościół z piękną wieżą La lglesia de Nuestra Senora de la Pena Francia, który położony jest wśród wysokich palm. Zabudowa oraz wnętrze ma tutaj wygląd typowy dla wysp kanaryjskich. Dla ludzi, którzy lubią wodę mogą także skorzystać z kompleksu basenów Lago Martianez.

Teneryfa południowa

Klimat

klimat w tej części wyspy jest suchy i ciepły. Niestety krajobraz, roślinność oraz egzotyka nie zachwyci nas tutaj. Ta część wyspy na pierwszy rzut oka to nic innego jak jałowa pustynia. Roślinność znajduje się bardziej w pobliżu kurortów hotelowych, wystarczy wyjechać poza miasto i niestety nie znajdziemy tutaj nic ciekawego do czasu kiedy nie wiedziemy w teren zabudowany. Roślinność w takich warunkach może przeżyć jedynie gdy będzie ona regularnie nawadniana. Część południowa może zostać podzielona na dwie części jedną wietrzną, sportową oraz mniej obleganą przez turystów i tą typowo turystyczną z całą masą hoteli nastawioną na plażowanie oraz imprezowanie.

Miasta

Wśród miast znajdujących się na Teneryfie Południowej znajdą się te, które są godne uwagi. Znaczna większość miast szczególnie na wybrzeżu to kurorty turystyczne.

Los Crystianos

Znajduje się na południowym wybrzeżu teneryfy w rejonie Playa de Las Americas niedaleko słynnego kurortu, który posiada tę samą nazwę 15 km na zachód od lotniska. Miejscowość otoczona jest malowniczą plażą, z której bezpośrednio wyrastają góry pochodzenia wulkanicznego.

Wycieczki po okolicy – ciekawe miejsca

Park narodowy Las Canadas de Teide – położony jest w centralnej części wyspy. To właśnie w tym parku znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć także lodową jaskinię. La Gomera – okoliczna wyspa, która widziana jest z wybrzeża do której dostać możemy się jedynie statkiem. Montana de la Guaza – teren chroniony, a zarazem piękna góra, która uznana jest za pomnik przyrody. Warto zobaczyć to miejsce przez przepiękne widoki. La Gomera – jest to pobliska, przepiękna, zielona wyspa. Na, której znajduje się między innymi Park Garajonay

Costa Del Silencio

Jest to miejsce bardzo ciepłe oraz słoneczne, jednak możemy tutaj spotkać się z bardzo silnym wiatrem od oceanu co wiąże się z powstaniem dużych fal. Z miejscowości w szybkim tempie możemy dostać się do lotniska, gdyż znajduje się one niedaleko miasta. W kilkanaście minut możemy dojechać do autostrady skąd droga zajmuje 15 min.