supraśl widok

Skarby Podlasia: Supraśl

Supraśl jest jednym z najpiękniejszych miast, jakimi może nas oczarować Podlasie. Wspaniałe zabytki i ciekawa historia sprawiają, że wycieczki po tym ośrodku miejskim stają się dla każdego gościa wyjątkową przygodą. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w tym miejscu?

Z kart historii – Supraśl i jego dzieje

Supraśl może się pochwalić długą historią, która sięga początków XVI wieku. Wiadomo, że to miasto zaczęło się rozwijać jako osada służebna przy klasztorze Bazylianów. W początkach XIX wieku stał się Supraśl ważnym ośrodkiem przemysłowym, znanym m. in. z fabryk włókienniczych. Rozwój gospodarki sprawił, że w 1861 roku przyklasztornej osadzie nadano prawa miejskie. Współczesny Supraśl to nie tylko ważny ośrodek gospodarczy, ale i cenione uzdrowisko. To również popularne letnisko, na terenie którego chętnie spędzają urlop miłośnicy historii i przyrody. W jaki sposób można spędzić tutaj wolny czas?

Supraśl i jego zabytki

Miłośnikom zabytkowych budowli nuda w tym mieście nie grozi. W czasie wycieczki po tym mieście można się natknąć na wiele budowli, które urzekają swą artystyczną formą i historyczną wartością. Do grona najciekawszych obiektów zalicza się pochodzący z końca XIX wieku pałac praz drewniany dworek z XVIII wieku, w którym obecnie ma swą siedzibę Zarząd Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W czasie zwiedzania tego miasta można się też natknąć na wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. Z pewnością warto zajrzeć na teren pobazyliańskiego zespołu klasztornego, który powstał pod koniec XV wieku. Drugim zabytkiem sakralnym, którego nie można pominąć, jest pochodząca z początków XVI wieku cerkiew Zwiastowania NMP. Jest to jeden z ciekawszych zabytków obronnej architektury w Polsce, a w bryle tej cerkwi łączą się cechy typowe dla stylu gotyckiego oraz sztuki bizantyjskiej. Uwagę przyciąga też manierystyczny pałac archimandrytów, w którego murach mieści się obecnie ciekawa placówka muzealna, poświęcona m. in. sztuce cerkiewnej.

bagna supraśl

Co warto zobaczyć w okolicy tego miasta?

Supraśl to znany ośrodek turystyczny, dzięki czemu na gości czeka tu dobrze rozwinięta baza noclegowa. Ułatwia to zaplanowanie dłuższej wycieczki po tej części Podlasia, daje też turystom szansę na lepsze poznanie okolicznych atrakcji. Gdzie warto się wybrać? Supraśl jest bardzo dobrym punktem wypadowym na teren Puszczy Knyszyńskiej, której fragment został objęty ochroną jako park krajobrazowy. Warto odwiedzić też takie miejscowości, jak Królowy Most z zabytkową cerkwią czy Kołodno, będące coraz bardziej znanym letniskiem.

Supraśl i jego okolice mogą oczarować każdego turystę. W tej części Podlasia nudzić się nie można, a spędzony tutaj czas z pewnością nie będzie czasem straconym.

Zamek w Łańcucie